"Kalendarium Pieśni Żywieckiej"

"Kalendarium Pieśni Żywieckiej"

„Kalendarium Pieśni Żywieckiej” – to niezwykła, oryginalna inicjatywa, jaką podjęła młoda śpiewaczka ludowa, skrzypaczka, altowiolistka, etnomuzykolog i kierownik artystyczny „Magurzan” z Łodygowic Brygida Sordyl. Wirtualne cykliczne warsztaty przybliżają wybrane, często mało znane pieśni odwołujące się do kalendarza obrzędowego i agrarnego Żywiecczyzny. Wszystko kończy się koncertem domowym, także w formie online. Obecny cykl odwołuje się do pieśni wielkopostnej.

Jak tłumaczy artystka i pedagog, podczas trzech posiad śpiewaczych można nauczyć się dźwięku, tekstu i zdobień muzycznych typowych dla regionu Beskidu Żywieckiego. „Wyjątkowość projektu polega na tym, że zapraszamy słuchaczy i użytkowników internetu do domów i dzięki temu możemy wspólnie pośpiewać, choćby w formie online” – dodaje, zapraszając do obejrzenia obecnych już materiałów nagranych w Izbie Regionalnej Zamku w Łodygowicach.

W dwóch pierwszych spotkaniach Sordyl przybliżyła pieśni opowiadające o drodze męki i śmierci Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi, a także o Krzyżu Świętym. Pieśni te zostały pozyskane podczas specjalnych wywiadów na ziemi żywieckiej i przekazali je mieszkańcy Zarzecza – m.in. Maria Płonka i ks. Franciszek Płonka oraz Jadwiga Janeczek z Korbielowa

Najbliższe, trzecie spotkanie dotyczyć będzie pieśni opłakujących – u Grobu Pańskiego. Za każdym razem prowadząca warsztaty przypomina, że pieśni te stworzone są do modlitwy. Szczególnym momentem czuwania z pieśnią będzie koncert domowy, zaplanowany na 28 marca 2021 r., w Niedzielę Palmową – na kanale You Tube. W nagranym wcześniej koncercie wezmą udział niektórzy członkowie „Magurzan” oraz muzycy spoza zespołu.

Informacja oraz zdjęcie: Diecezja bielsko-żywiecka / Robert Karp


Drukuj   E-mail