Kultura

W niedzielę 8 sierpnia w Kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce odbędzie się koncert organowy.

Miłośnicy muzyki organowej oraz śpiewu będą mogli posłuchać w Węgierskiej Górce koncertu w wykonaniu Roberta Kromolana (organy) oraz Daniela Oktawiana Piotrowskiego (kontratenor).


Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Poniżej przedstawiamy biogramy wykonawców oraz program.

Robert Kromolan, ur. w 1993 r. w Gliwicach.

Swoją edukację muzyczną rozpoczął w 2002 r. pod okiem mgr Gabrieli Malcherczyk. W 2011 r. ukończył z wyróżnieniem Diecezjalną Szkołę Organistowską II st. w Gliwicach w klasie organów mgr Katarzyny Mazurek. Od 2004 roku jest czynnym organistą liturgicznym. W 2020 r. ukończył studia licencjackie na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na specjalności organy – muzyka kościelna, w klasie organów śp. dr hab. Witolda Zabornego, prof. AM oraz as. mgr. Daniela Strządały.

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez N. Allcoat (Wielka Brytania), L. Ghielmi (Italia). Ponadto uczestniczył w tygodniowym kursie interpretacji muzyki organowej w Amsterdamie (Holandia) prowadzonym przez P. van Dijka. Udzielał się jako organista koncertujący w ramach estrad i koncertów akademickich, w X Śląskim Festiwalu Bachowskim, VI Zagłębiowskim Międzynarodowym Festiwalu Organowym oraz podczas XXVII i XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych w Sejnach.

W 2019 r. brał czynny udział podczas Pielgrzymki do Koszyc Diecezji Bielsko-Żywieckiej jako organista i akompaniator. W kręgu jego zainteresowań leży muzyka liturgiczna, a szczególnie ta pisana do liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W 2021 r. pełnił posługę organisty w trakcie warsztatów liturgicznych Ars celebrandi w Licheniu.

Daniel Oktawian Piotrowski - ur. 1996 w Gliwicach.

Swoją edukację muzyczną rozpoczął zaledwie trzy lata temu, mimo to jest już laureatem wielu nagród na prestiżowych krajowych oraz międzynarodowych konkursach, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Sakralnej "Ars et Gloria" w Katowicach, IX Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamróz w Kielcach, Międzynarodowy Konkurs Wokalny "Bella Voce" w Busko-Zdrój, XII oraz XIII Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, XII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Interpretacji w Ruzomberku (Słowacja), Viennese Spring Music Competition 2021 (Wiedeń), Swiss International Music Competition 2021 (Lugano)

Aktualnie jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego w Gliwicach w klasie śpiewu Grażyny Bollin. Miał okazję i przyjemność współpracować z wybitnymi personami świata muzyki tj. prof. Jan Ballarin, prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka, prof. Maria Seremet-Dziwięcka, Martyna Pastuszka, Adam Pastuszka, Anna Firlus, Marcin Świątkiewicz.

Interesuję się głównie analizą i wykonawstwem dzieł muzycznych epoki baroku i klasycyzmu. Krąg muzycznych zainteresowań artysty obejmuje jednak również interpretacja liryki wokalnej polskich kompozytorów m.in. Ludomira Różyckiego, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Władysława Żeleńskiego i wielu innych.

Program:


N. Bruhns - Preludium e-moll

A. Vivaldi - Stabat Mater, RV 621 (I. Stabat Mater dolorosa, VIII. Fac ut ardeat)

G. Pergolesi - Stabat Mater, P. 77 (VII. Eia Mater, X. Fac ut portem)

J. S. Bach - Concerto G-dur, BWV 571

A. Vivaldi - Gloria in D, RV 589 (X. Qui sedes ad dexteram patris)

J. S. Bach - Aria "Jesus ist ein guter Hirt", z Kantaty "Ich bin ein guter Hirt", BWV 85

J. S. Bach - Piece d'orgue, BWV 572

W. Gomez - Ave Maria