Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Żywcu jest Muzeum Czynu Zbrojnego. Mieści się w niezwykłym miejscu i możemy zobaczyć w nim niezwykłe eksponaty, zapraszamy do lektury wywiadu z pomysłodawcami tego projektu.
1) Z czyjej inicjatywy powstało muzeum czynu zbrojnego, skąd pomysł, jak się narodził?
Założycielami Muzeum są pasjonaci historii i militariów z Klubu Miłośników Oręża Polskiego "Lech": Artur Caputa, Mirosław Augustyński i Mariusz Tomaszek. Można powiedzieć, że powstanie muzeum było konsekwencją działań jakie prowadzimy od kilku lat, myślę, że wśród nich warto wymienić wystawę, którą organizujemy w schronie "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce.
2) Jakie ciekawe eksponaty można zobaczyć w Waszym muzeum?
Trudno wymienić najciekawsze ponieważ każdego zwiedzającego może zainteresować inny eksponat. Przede wszystkim należy wspomnieć o zdjęciach i dokumentach związanych z działalnością Armii Krajowej na Żywiecczyźnie, materiałach wywiadowczych AK, czy też sprzęcie i wyposażeniu Wojska Polskiego w latach 1914-1945. Ponadto myślę, że cała ekspozycja jest ciekawa, a na wyróżnienie zasługuje także korespondencja z okresu I wojny światowej z ciekawymi stemplami poczty polowej Legionów Polskich, odznaczenia oraz gablota poświęcona pamięci ppłk Władysława Steblika – oficera sztabu armii "Kraków" w 1939 r., autora licznych publikacji na ten temat.
3) Muzeum mieści sie w niezwykłym miejscu, opowiedzcie w jakim stanie zastaliście je i ile pracy wymagało przygotowanie go do użytku?
Owszem, muzeum mieści się w poniemieckim schronie przeciwlotniczym. To długi na około 100 metrów korytarz w kształcie literki C z dwoma wejściami, schron zlokalizowany jest przy budynku Miejskiego Centrum Kultury. Stan w jakim go zastaliśmy i ogrom włożonej pracy to temat na długą opowieść, wystarczy tylko wspomnieć, że schron był nie użytkowany, wymagał pełnej adaptacji a praca zajęła kilka tygodni i pochłonęła nie tylko sporo czasu ale i pieniędzy.
4) W jaki sposób zdobywacie rekwizyty?
Źródła pochodzenia naszych eksponatów są różnorodne, najczęściej zakupujemy je lub wymieniamy z innymi miłośnikami historii. Często też są to dary od mieszkańców Żywca, można się zdziwić jak cenne rzeczy posiadają ludzie na strychach swoich domów.
5) Jak duże jest zainteresowanie takim muzeum, kto najczęściej Was odwiedza?
Frekwencja jak na razie nie jest zbyt wysoka, ale mamy nadzieję, że to powoli będzie się zmieniać. Nasi goście to zróżnicowana grupa – młodzież, dorośli, mieszkańcy, turyści, najczęściej jednak zaglądają do nas miłośnicy historii.
6) Kiedy można Was odwiedzać, w jakich cenach są bilety?
Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 oraz po uprzednim kontakcie telefonicznym (699 902 338), cena biletu to 3zł.
Rozmowę przeprowadził: Ren
Fotografie: Marek Żur