Kultura

Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na wernisaż, który odbędzie się 17 września 2022 r. o godz. 12.00 w Starym Zamku w salach na II piętrze.

 Han Bakker (1958) – artysta, doktor kreatywnego myślenia i sztuk wizualnych. Kształcił się w Akademii sztuki Willem de Kooning Academy w Rotterdamie oraz studiował antropologię kultury na Uniwersytecie w Leiden. Przez ponad 25 lat pracował jako naukowiec i nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Rotterdamie. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilku książek. Do dziś współpracuje z Erasmus University Rotterdam jako doradca ds. kreatywności. Od 2012 roku, czyli odkąd zdecydował się zamieszkać w Polsce, poświęca czas głównie swojej sztuce.

Han Bakker mieszka na Dolnym Śląsku niedaleko Jeleniej Góry. Wybrał to miejsce, ponieważ urzekły go polskie krajobrazy, spokój wsi, bogata kultura i historia polskich ziem.

Wystawiał swoje prace od 1987 roku na kilkunastu wystawach głównie w Holandii i w Polsce. Do ostatnich należą „Panoplia” w BWA w Jeleniej Górze (2018) oraz „Zarathustra in the Netherlands” w Centrum Filozofii i Sztuki w Budel w Holandii (2020).

W 2017 roku założył Dolnośląską Akademię Patafizyczną i został redaktorem naczelnym „YEW Magazeen”.