Podsumowanie serii #wBeskidzieŻywieckim

Podsumowanie serii #wBeskidzieŻywieckim

Po niemal pięciu miesiącach pracy, Zespół Regionalny Magurzanie zakończył tegoroczną pracę nad swoim nowym projektem, jakim była seria #wBeskidzieŻywieckim. Po wielu godzinach nagrań, opracowywania scenariuszy, montażu, przeszukiwania źródeł, zespół opublikował w sieci pięć swoich autorskich filmów edukacyjnych. Produkcje w całości stworzone przez członków zespołu, dały szansę dotrzeć kulturze ludowej Beskidu Żywieckiego za pośrednictwem sieci, w najdalsze zakątki świata.

Sytuacja panująca na świecie od ponad pół roku, przyniosła za sobą wiele ograniczeń i trudności. Zespół Regionalny Magurzanie postanowił przekuć ją w zupełnie nową szansę dla kultury ludowej. Zatrzymanie i zamknięcie na niemal całym świecie, sprawiło, iż członkowie zespołu postanowili, jak wiele innych organizacji, przenieść swoje działania do sieci. Jednak czy w takich współczesnych mediach jak Facebook i Youtube czy Instagram, jest miejsce dla tradycyjnej i wiekowej kultury ludowej? Okazuje się, że tak.
Dzięki wsparciu programu “Działaj Lokalnie”, Gminnego Ośrodka Kultury w Łodygowicach oraz Gminy Łodygowice, zespół stworzył pięć kilkunasto minutowych filmów, opowiadających o różnych obszarach życia dawnych mieszkańców Beskidu Żywieckiego. Od Zielonych Świątek, przez rolę dziecka w życiu gospodarstwa, aż do tradycyjnych prac oraz zabaw i rozrywek, zespół na filmach ukazał cały wachlarz tradycyjnych elementów życia przodków. Dzięki temu wiedza na ten temat miała szansę
przedostać się poza społeczność Żywiecczyzny i uświadomić o pięknie i unikatowości tradycji tego regionu, mieszkańców najdalszych zakątków świata.
Warty podkreślenia jest fakt, iż produkcją każdego z filmów w całości zajęli się członkowie ZR Magurzanie. Każdy, najmniejszy element pracy został podzielony i skrupulatnie wykonany zarówno przez tancerzy jak i kapelę oraz kierownictwo Magurzan. Począwszy od analizy źródeł, przez napisanie i korektę scenariuszy, nagrania, wcielanie się w rolę aktorów, montaż, muzykę aż do promocji i licznych sesji zdjęciowych. Ogrom wykonanej w tym czasie pracy, dał niezwykłe efekty, a seria cieszy się coraz większą popularnością.

Edukacyjny a zarazem lekki i przystępny charakter całej serii, pozwala na dotarcie zawartej w niej wiedzy do każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Członkowie zespołu podkreślają, iż najważniejszym celem całego projektu było ocalenie kultury i tradycji terenu Beskidu Żywieckiego od zapomnienia. Zespół już wiele lat dba o to, poprzez rozmaite
koncerty, akcje i wydarzenia, jednak ten nowatorski dla nich sposób dotarcia z ludowością do tak szerokiej publiczności, przyniósł zupełnie nowe perspektywy oraz pomysły na rozwój i pomoc kulturze.

W imieniu zespołu, serdecznie zapraszam do obejrzenia filmów z serii #wBeskidzieŻywieckim, które niewątpliwie zainteresują każdego bez względu na jego
pochodzenie czy wiek.


Tekst: Agata Jakóbiec
Korekta: Sabina Słowiak
Zdjęcia: Klaudia Gruszecka


Drukuj   E-mail