Projekt edukacyjno-plastyczny „Dzieje Żywca w obrazach"

Projekt edukacyjno-plastyczny „Dzieje Żywca w obrazach"

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej w czerwcu 2021 roku zrealizowano projekt edukacyjno-plastyczny zatytułowany "Dzieje Żywca w obrazach".

Autorami prac są uczestnicy ŚDS w Pewli Wielkiej czyli osoby z niepełnosprawnościa intelektualną. Twórcze warsztaty polegały na wykonaniu prac plastyczych związanych z historią miasta Żywca oraz jego właścicielami. Prace wykonywane były różnymi technikami (rysunek, kolorowanka, wyklejanki, kolaż) a motywami były miejsca dobrze znane w Żywcu (kościół, zamek, park, rynek) ale także te, które juz nie istnieją (osada na Grojcu, Stary Żywiec). Tego typu projekt jest okazją, by w ramach terapii wykonać prace plastyczne, ale także dowiedzieć sie jak dawniej żyli ludzie, jak się ubierali, czym się zajmowali, w jaki sposób zmieniało się miasto i okolica. Dzieki temu poznajemy najważniejsze miejsca naszego regionu (zamki, kościoły, fabryki), ale także zwyczaje i życie codzienne mieszkańców dawnego Żywca. Możemy zaobserwować różnicę pomiędzy naszym życiem a czasami, które odeszły. Podczas zajęć inspirowano się dawnymi zdjęciami Żywca, rysunkami, obrazami ludzi związanych z miastem, ale duża część prac była swobodną inwencją i swobodną interpretacją motywu. Uczestnicy odkrywali znaną sobie okolicę na nowo oraz po swojemu tworzyli plastyczne dzieje regionu.

Autorami prac plastycznych są: Agnieszka Adamek, Małgorzata Habzda, Żaneta Nawrocka, Joanna Gołuch, Halina Pierlak, Izabela Łysień.

Tekst: Robert Słonka


Drukuj   E-mail