Kultura

Żywiecka lalka – model stroju mieszczki żywieckiej pochodzi ze zbiorów rodziny Państwa Molińskich z Rynku, słynnych mieszczan i żywieckich piekarzy. Została ona wykonana przez panny seminarzystki w szkole na Zielonej i powstała na początku lat 20. ubiegłego wieku.

Ten ciekawy pomysł, ubrania lalki w miniaturę stroju mieszczańskiego kobiecego z odtworzeniem wszystkich elementów, narodził się wśród grona uczennic i nauczycielek ze Stanisławą Matuszkówną na czele. Dbały one ze szczególną starannością o promocję i właściwą prezentację tej najwspanialszej miejskiej tradycji – noszenia obywatelskiego stroju. Podobna lalka została wykonana przez wspomniane seminarzystki i podarowana Panu Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, który wizytował miasto w 1929 roku.

Żywiecka lalka ze zbiorów Państwa Krystyny i Tadeusza Molińskich w okresie międzywojennym dekorowała rodzinną piekarnię na rynku. Umieszczona była także w specjalnej szklanej gablocie. Lalka na cześć Stanisławy Matuszkówny, autorki przedwojennej lalki, otrzymała imię – Stasieńka. Oficjalnego nadania mienia dokonała Pani Krystyna Molińska dnia 14 maja 2019 r. po uroczystej Sesji Rady Miasta (z okazji Dni Żywca 2019) na dziedzińcu Starego Zamku w Żywcu.

Stasieńka to owoc wspólnego projekt Stowarzyszenia Asysta Żywiecka i Muzeum Miejskiego w Żywcu dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Prace konserwatorskie miniatury stroju wykonała członkini Stowarzyszenia Asysta Żywiecka - Pani Beata Bysko, natomiast rewitalizacji gabloty podjęła się Pani Małgorzata Mietlicka – konserwator dzieł sztuki z Muzeum Miejskiego w Żywcu. Na uwagę zasługuje fakt, iż główka i dłonie lalki wykonane zostały z wosku. Przedwojenna główka pochodzi ze zbiorów pani Małgorzaty Gabryel z rodziny Molińskich i także została poddana pełnej konserwacji przez Małgorzatę Mietlicką.

Lalka wraz z gablotą na stałe prezentowana jest na wystawie „Historia i tradycja Żywca” w sali poświęconej strojom mieszczańskim.

Informacja i zdjęcie: Muzeum Miejskie w Żywcu