Uczniowie o folklorze

Uczniowie o folklorze

Projekt edukacyjny „Dni folkloru” jest inicjatywą Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Projekt ma na celu edukację społeczeństwa w tematyce związanej z kulturą regionu. Uczniowie realizując projekt postanowili się skupić przede wszystkim na kulturze górali żywieckich, których barwność tradycji rozpoznawana jest w całej Polsce a nawet i na świecie, o czym może świadczyć międzynarodowy charakter festiwali folklorystycznych, odbywających się na terenie naszego powiatu, przykładowo Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Jak informują uczniowie: Sam projekt polegał na realizacji kilku odcinków, w których z osobna podejmowaliśmy się analizy różnego rodzaju wątków związanych właśnie z tradycjami, kulturą czy życiem codziennym górali żywieckich z przełomu XVII, XVIII i XIX wieku. Prezentacja strojów, muzyka czy poznanie, tego czym była gwara góralska i czy nadal się jej używa, to tylko niektóre ciekawostki, które będziecie Państwo mogli obejrzeć i usłyszeć w naszych filmach.

Mieliśmy okazję gościć uczniów z Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu, czy chociażby z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku – Białej. Warto również zwrócić uwagę, że logo naszego projektu zostało zaprojektowane przez uczennicę naszej szkoły Milenę Bąk i jest to jej autorskie dzieło, a zadania montażu, tworzenia scenografii oraz nagrania podjął się absolwent naszej szkoły, Wiktor Martosz. Współpracę podjęliśmy również z Reprezentacyjnym Folklorystycznym Zespołem Pieśni i Tańca miasta Żywca „Ziemia Żywiecka”.
Drukuj   E-mail