Kultura

W ramach cyklu Dobry film w „Janosiku” wspólnota Kościoła Domowego parafii konkatedralnej w Żywcu zaprasza na projekcję dokumentu „Zapomniane męczeństwo”, w reżyserii Jolanty Hajdasz. Film zostanie wyświetlony w niedzielę, 14 lutego o godz. 15.00 w żywieckim kinie „Janosik”.

Historia przedstawiona w tym dokumencie to opowieść o życiu i posłudze salezjanina, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, który był sekretarzem dwóch prymasów Polski: Hlonda i Wyszyńskiego. Film opowiada o nieznanych opinii publicznej dramatycznych losach metropolity poznańskiego w latach 1957-77.

Biskup niezłomny

Bp Baraniak aresztowany był z prymasem Wyszyńskim w 1953 r., ale w przeciwieństwie do kardynała, trafił do najcięższego więzienia stalinowskiego przy Rakowieckiej w Warszawie. Biciem, głodzeniem, tzw. ciemnicą czyli przetrzymywaniem nago w wilgotnej celi bez okna i światła, odmawianiem podstawowej pomocy lekarskiej, funkcjonariusze UB usiłowali wymusić na nim zeznania pozwalające skazać prymasa Wyszyńskiego za zdradę stanu. Bp Baraniak nie załamał się i wytrzymał 27 miesięcy takiego traktowania. Podczas pogrzebu hierarchy w 1977 r. prymas Wyszyński powiedział, że bp Baraniak stał się dla niego osłoną, o którą mógł się oprzeć. Zapomniane męczeństwo ujawnia po raz pierwszy filmowe relacje świadków, ukazując metody zwalczania Kościoła Katolickiego przez system komunistyczny.

Spotkanie autorskie

Autorka obsypanego licznymi nagrodami „Zapomnianego męczeństwa” dotarła do ostatnich żyjących świadków życia i działalności bp. Baraniaka, m.in. do jego lekarki, sióstr zakonnych, które razem z nim pracowały, czy nieznanych wcześniej nagrań archiwalnych video i audi. Jolanta Hajdasz spotka się z widzami w Żywcu tuż przed projekcją filmu.

Bilety na film (5 zł) do nabycia w zakrystii konkatedry (ul. Zamkowa 6) lub bezpośrednio przed projekcją w kinie.

Autor: Stanisław Krząkała