Znamy wyniki 29. Posiad Gawędziarskich!

Znamy wyniki 29. Posiad Gawędziarskich!

29. Posiady Gawędziarskie oraz 31. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego on-line - wyniki

Protokół z posiedzenia Jury

31. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach
Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego on-line
Organizatorzy:
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz
Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni
Gminny Ośrodek Kultury w Milówce

Jury w składzie:
dr Bożena Lewandowska - przewodnicząca Jury - etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego
Przemysław Ficek - muzyk, folklorysta z Jeleśni
Janusz Macoszek - muzyk, folklorysta z Istebnej
Szymon Karpiński - sekretarz komisji, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Wysłuchało 79 prezentacji, w tym:
70 solistów:
10 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
7 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
13 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)
14 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
6 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
6 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)
4 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
7 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
3 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)
3 grup śpiewaczych:
1 grupy śpiewaczej dziecięcej
2 grup śpiewaczych młodzieżowych
6 kapel:
1 kapeli dziecięcej
5 kapel młodzieżowych

spisanych według kolejności alfabetycznej:
Adamczyk Wiktoria, (Przybędza) - śpiew
Adamek Julianna, (Pewel Wielka) - śpiew
Bąk Joanna, (Koniaków) - skrzypce
Bojko Magdalena, (Jaworzynka) - hóśle, fujarka
Bojko Maria, (Jaworzynka) - hóśle
Bojko Natalia, (Jaworzynka) - śpiew
Butor Anna, (Koszarawa) - skrzypce
Dudys Milena, (Juszczyna) - skrzypce
Dunat Anna (Pewel Wielka) - śpiew
Feikisz Paweł (Wilkowice) - fujara 6-otworowa, fujara szałaśna, dudy
Foja Anna, (Sopotnia Mała) - śpiew
Galej Maria, (Jaworzynka) - hóśle, piszczołka
Gluza Antoni, (Szczyrk) - dudy, heligona, piszczała, okaryna
Gluza Rafał, (Szczyrk) - trombita, piscołka wielkopostno, gynśle
Grupa Śpiewacza Romanka (Sopotnia Mała)
Gryglak Dorota, (Bielsko-Biała) - śpiew
Gryglak Stefania, (Bielsko-Biała) - śpiew
Hernas Józef, (Koszarawa) - skrzypce
Hulbój Wiktoria, (Pewel Wielka) - heligonka
Jochymek Bartłomiej, (Łętownia) - śpiew
Juroszek Aleksandra, (Jaworzynka) - złóbcoki, okaryna, piszczołka
Juroszek Anna, (Istebna) - śpiew
Kaczmarzyk Mateusz, (Jaworzynka) - okaryna, fujarka/piszczołka, heligonka
Kapela Gajdosze z Cisowego (Koniaków)
Kapela Hajduki (Pewel Ślemieńska)
Kapela Mali Grojcowianie (Wieprz)
Kliś Zofia, (Lipowa) - śpiew
Kowalska-Wicherek Anna (Maków Podhalański) -śpiew
Kruźlak Natalia, (Jachówka, Budzów) - śpiew
Krzyżowska Marta, (Jeleśnia) - skrzypce
Kubasiak Maciej, (Sucha Beskidzka) - skrzypce
Kubasiak Wojciech, (Sucha Beskidzka) - skrzypce
Kubuszek Krzysztof, (Bieńkówka) - heligonka, dudy żywieckie
Kukuczka Łukasz, (Koniaków) - skrzypce
Kukuczka Paweł, (Koniaków) - piszczoła postno, okaryna, piszczołka
Kupczak Katarzyna, (Juszczyna) - śpiew
Kupczak Szymon, (Żabnica) - heligonka
Kurowska Anna, (Szczyrk) - śpiew
Lach Jakub, (Koszarawa) - dudy, fujarka 6-otworowa, heligonka
Łagosz-Kubica Anna, (Milówka) - śpiew
Łupieżowiec Jan, (Jaworzynka) - śpiew
Łupieżowiec Zofia, (Jaworzynka) - śpiew
Marciak Emilia, (Jeleśnia) - skrzypce
Marciak Wiktoria, (Jeleśnia) - śpiew
Marek Rafał, (Zawoja) - heligonka
Marekwica Natalia, (Istebna) - śpiew
Master Joanna, (Sucha Beskidzka) - śpiew
Murański Maciej, (Bystra) - heligonka
Musiał Agata, (Koniaków) - śpiew
Nowak Aleksander, (Osielec) - heligonka
Nowak Maria, (Osielec) - śpiew
Olkis Anna (Radziechowy) - śpiew
Pacyga Martyna, (Pewel Wielka) - śpiew i skrzypce
Pająk Paweł, (Żarnówka, Maków Podhalański) - heligonka
Patyk Karolina, (Jaworzynka) - skrzypce, piszczołka, sówka
Pawlica Julia, (Jeleśnia) - skrzypce
Piętka Zofia, (Węgierska Górka) - skrzypce
Polok Julia, (Jaworzynka) - hóśle, okaryna, fujarka
Rodak Magdalena, (Brzuśnik) - skrzypce
Rucka Marcelina, (Jaworzynka) - hóśle
Rucki Jakub, (Jaworzynka) - śpiew
Ryś Maria, (Jaworzynka) - hóśle
Sordyl Józefa, (Korbielów) - śpiew
Sordyl Zofia, (Korbielów) - śpiew
Spyrka Kacper, (Skawica) - heligonka
Szczotka Michał, (Nieledwia, Milówka) - heligonka
Szczypka Łucja, (Bielsko-Biała) - fujarka 6-otworowa, piszczałka wielkopostna, okaryna, dudy żywieckie
Trzebuniak Hanna, (Zawoja) - śpiew
Zeman Zofia, (Cisiec) - fujarka 6-otworowa, skrzypce
Zowada Natalia, (Istebna) - śpiew
ZPiT Jodełki (Radziechowy)
Żurek Anna, (Pewel Wielka) - skrzypce
Żurek Julia, (Pewel Wielka) - heligonka
Żurek Przemysław, (Stryszawa) - śpiew


Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia we wszystkich kategoriach:

Soliści śpiewacy (kat. dzieci):

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 250 zł każda otrzymują:
Bartłomiej Jochymek
Jan Łupieżowiec
Anna Juroszek

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje:
Natalia Marekwica

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł każda otrzymują:
Wiktoria Marciak
Zofia Łupieżowiec
Agata Musiał

Wyróżnienia otrzymują:
Jakub Rucki
Hanna Trzebuniak

Soliści śpiewacy (kat. młodzież):

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
Wiktoria Adamczyk
Natalia Bojko

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł otrzymuje:
Natalia Zowada

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda otrzymują:
Martyna Pacyga
Zofia Kliś

Wyróżnienie otrzymuje:
Natalia Kruźlak

Soliści śpiewacy (kat. dorośli):

Nagrody specjalne, za pielęgnowanie archaicznych walorów muzycznych oraz pokoleniowy przekaz tradycji Beskidu Żywieckiego, w wysokości 400 zł każda otrzymują:
Zofia Sordyl
Józefa Sordyl
Anna Dunat
Julianna Adamek

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł otrzymuje:
Maria Nowak

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
Joanna Master
Katarzyna Kupczak

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł każda otrzymują:
Anna Foja
Anna Olkis
Anna Łagosz-Kubica
Anna Kowalska-Wicherek

Wyróżnienia otrzymują:
Przemysław Żurek
Dorota Gryglak

Grupy śpiewacze (kat. dzieci)

I miejsce nie zostało przyznane

II miejsce nie zostało przyznane

III miejsce nie zostało przyznane

Wyróżnienie otrzymuje:
ZPiT Jodełki

Grupy śpiewacze (kat. młodzież)

I miejsce nie zostało przyznane

II miejsce nie zostało przyznane

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje:
Grupa Śpiewacza Romanka

Wyróżnienie otrzymuje:
ZPiT Jodełki

Soliści instrumentaliści (kat. dzieci)

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 250 zł pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:
Maciej Murański
Michał Szczotka

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 150 zł każda otrzymują:
Julia Pawlica
Paweł Pająk

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł każda otrzymują:
Rafał Marek
Zofia Piętka
Marta Krzyżowska

Wyróżnienia otrzymują:
Joanna Bąk
Anna Żurek
Marcelina Rucka
Magdalena Rodak
Maria Bojko
Maria Ryś
Milena Dudys

Soliści instrumentaliści (kat. młodzież)

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
Maciej Kubasiak
Emilia Marciak

II miejsce nie zostało przyznane

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda otrzymują:
Kacper Spyrka
Julia Żurek
Martyna Pacyga

Wyróżnienie otrzymuje:
Wiktoria Hulbój

Soliści instrumentaliści (kat. dorośli)

Nagrodę specjalną, za podtrzymywanie tradycji muzycznych Beskidu Żywieckiego,
w wysokości 400 zł otrzymuje:
Józef Hernas

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 450 zł każda otrzymują:
Szymon Kupczak
Wojciech Kubasiak

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
Łukasz Kukuczka
Aleksander Nowak

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje:
Anna Butor

Soliści multiinstrumentaliści (kat. dzieci)

I miejsce nie zostało przyznane

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 150 zł każda otrzymują:
Łucja Szczypka
Julia Polok

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł każda otrzymują:
Maria Galej
Zofia Zeman

Soliści multiinstrumentaliści (kat. młodzież)

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
Paweł Kukuczka
Jakub Lach

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł otrzymuje:
Krzysztof Kubuszek

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda otrzymują:
Aleksandra Juroszek
Anna Kurowska

Wyróżnienia otrzymują:
Karolina Patyk
Magdalena Bojko
Mateusz Kaczmarzyk

Soliści multiinstrumentaliści (kat. dorośli)

Nagrodę specjalną, za pokoleniowy przekaz tradycji muzycznych Beskidu Żywieckiego, w wysokości 400 zł otrzymuje:
Antoni Gluza

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł otrzymuje:
Rafał Gluza

II miejsce nie zostało przyznane

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje:
Paweł Feikisz

Kapele (kat. dzieci):

I miejsce nie zostało przyznane

II miejsce nie zostało przyznane

III miejsce nie zostało przyznane

Wyróżnienie otrzymują:
Mali Grojcowianie


Kapele (kat. młodzież)

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 350 zł otrzymuje:
Kapela Gajdosze z Cisowego

II miejsce nie zostało przyznane

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda otrzymują:
Kapela Hajduki 1
Kapela Hajduki 2

Wyróżnienia otrzymują:
Mali Grojcowianie
ZPiT Jodełki

Łączna wysokość nagród - 15.150 zł

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało nagrody pieniężne, które pochodzą z Funduszu Promocji Kultury.
Nagrody współfinansowane są przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Uwagi Jury:

Jury sugeruje, by uczestnicy konkursu zwrócili szczególną uwagę na naturalność śpiewu i nieinscenizowanie swoich wystąpień (szczególnie poprzez ruchy ciała i gestykulację).

Komisja sugeruje, by osoby występujące w kategoriach instrumentalistów, multiinstrumentalistów i kapel większy nacisk kładły na grę na instrumentach aniżeli śpiew. Zaleca się, by śpiew wybrzmiewał w formie tylko jednej zwrotki, najlepiej na początku utworu, następnie zaś prezentowana była gra. Nie powinno się natomiast przeplatać gry na instrumencie (instrumentach) ze śpiewem. Śpiew nie powinien być równoważny z grą na instrumencie.

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY
29. POSIADY GAWĘDZIARSKIE ON-LINE
Organizatorzy:
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz
Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni
Gminny Ośrodek Kultury w Milówce

Jury w składzie:
Janusz Legoń - krytyk teatralny, przewodniczący Jury
dr hab. Jadwiga Wronicz - emerytowany profesor Instytutu Języka Polskiego PAN
Waleria Prochownik - gawędziarka, autorka tekstów gwarowych
Agnieszka Chrudzimska - sekretarz Jury, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

wysłuchało 18 gawędziarzy, w tym:
8 wykonawców w kategorii dzieci (do lat 12)
3 wykonawców w kategorii młodzież (od 13 do 18 lat)
7 wykonawców w kategorii dorośli (powyżej 18 roku życia)

spisanych w kolejności alfabetycznej:

DOROTA GRYGLAK - (kat. dorośli), Bielsko-Biała, gawęda "Ło carowaniu i zazdrości", autorstwo własne
STEFANIA GRYGLAK - (kat. dzieci), Bielsko-Biała, gawęda "Ło strasyniu", autor - Dorota Gryglak
MARIA GRZEGOREK - (kat. dorośli), Juszczyna, gawęda "Jako to baba chłopa na dobrom droge przywiedła", autorstwo własne
ALEKSANDRA JUROSZEK - (kat. młodzież), Jaworzynka, gawęda "Wiesieli na Jaworzynce", autor - Janusz Macoszek
ANNA KOSIEC - (kat. dorośli), Radziechowy, gawęda "Jak glon z maśnicki wyzdradził dziywke?", autor - Józef Karol Nowak
JÓZEF KRZAK - (kat. dorośli), Śleszowice, Zembrzyce, gawęda "Zmora" - autorstwo własne
EMILIA KUBIESA - (kat. dzieci), Rajcza, gawęda "Jak górol sie rządził w Niebie", autorka - Jadwiga Kubiesa
NADIA KUBIESA - (kat. dzieci), Rajcza, gawęda "Jak Wojtek Ciapkow zabijoł barana", autorka - Jadwiga Kubiesa
MARTYNA PACYGA - (kat. młodzież), Pewel Wielka, gawęda "Ło pijoku", autorka - Maria Grzegorek
MACIEJ PAWLUS - (kat. dzieci), Wieprz, gawęda "Kominiorz krolewski", autor - Maria Grzegorek
MICHAŁ PAWLUS - (kat. dzieci), Wieprz, gawęda "Skowronek" , autor - Maria Grzegorek
WIESŁAW PAWLUS - (kat. dorośli), Wieprz, gawęda "Deboł Ecka", autorstwo własne
IRENA STOPA - (kat. dorośli), Jordanów, gawęda "Jak Jasicek diebła z chałupy wyganiał", autorstwo własne
ADAM SZKAWRAN - (kat. dzieci), Istebna, gawęda "Ciornoksiynźnik", autor - Jan Kawulok
JAN SZKAWRAN - (kat. dzieci), Istebna, gawęda "Bulka", autor - Jan Kawulok
BARBARA WANDZEL - (kat. dorośli), Juszczyna, gawęda "Jako sie downij baby wodzowały", autorka - Maria Grzegorek
MARIA WANDZEL - (kat. dzieci), Juszczyna, gawęda "Babcyne pociyrze", autorka - Maria Grzegorek
NATALIA ZOWADA - (kat. młodzież), Istebna, gawęda "O gałuśce kiero miała łoci", autorstwo własne


Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

KATEGORIA DZIECI (DO LAT 12)

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje
ADAM SZKAWRAN z Istebnej

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł otrzymuje
JAN SZKAWRAN z Istebnej

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje
EMILIA KUBIESA z Rajczy

Wyróżnienia otrzymują:
MICHAŁ PAWLUS z Wieprza
MARIA WANDZEL z Juszczyny

KATEGORIA MŁODZIEŻ (OD 13 DO 18 LAT)

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł otrzymuje
NATALIA ZOWADA z Istebnej

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje
MARTYNA PACYGA z Pewli Wielkiej

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje
ALEKSANDRA JUROSZEK z Jaworzynki


KATEGORIA DOROŚLI (powyżej 18 roku życia)

I miejsce ex aequo i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł każda otrzymują
MARIA GRZEGOREK z Juszczyny
DOROTA GRYGLAK z Bielska-Białej

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje
ANNA KOSIEC z Radziechów

III miejsce ex aequo i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł każda otrzymują
IRENA STOPA z Jordanowa
WIESŁAW PAWLUS z Wieprza

Wyróżnienia otrzymują:
BARBARA WANDZEL z Juszczyny
JÓZEF KRZAK ze Śleszowic (Wyróżnienie specjalne za pielęgnowanie tradycji gawędziarskich Górali Kliszczackich)


Łączna kwota nagród: 4.000 zł.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało nagrody pieniężne, które pochodzą z Funduszu Promocji Kultury.
Nagrody współfinansowane są przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Uwagi Jury:

Jury 29. Posiadów Gawędziarskich on-line zwraca uwagę na zróżnicowanie poziomu tegorocznych wystąpień. Część prezentacji wygłoszono w sposób naturalny, z zachowaniem czystości gwary, w kilku natomiast pojawił się język ogólnopolski.
Komisja dostrzega, iż strój uczestników nie zawsze był właściwy dla regionu, który reprezentowali.
Niezwykle pozytywnym i godnym zaakcentowania jest natomiast fakt pojawienia się nowych wykonawców. Ponadto Jury docenia, że pomimo trudnych warunków, w jakich obecnie funkcjonujemy, uczestnicy decydują się na udział w konkursie, kontynuując pielęgnowanie tradycji gawędziarskich i dbając o ich przekaz pokoleniowy.
Komisja serdecznie dziękuje organizatorom 29. Posiadów Gawędziarskich on-line za podtrzymanie ciągłości przeglądu konkursowego oraz udokumentowanie w formie elektronicznej prezentacji gawędziarzy.
Jurorzy gratulują wszystkim uczestnikom wystąpień w nienaturalnej dla nich rzeczywistości - przed kamerą, bez obecności publiki, a także dziękują im, że podjęli się owego, niełatwego, zadania. Szczególne gratulacje Komisja składa debiutantom, zachęcając ich do dalszych wysiłków nad upowszechnianiem gwary oraz obyczaju posiadów.


Drukuj   E-mail