Kultura

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel przewodniczył 1 stycznia w żywieckiej konkatedrze Mszy św. w intencji zmarłego papieża-seniora Benedykta XVI. „Dziękuję dziś najlepszemu Ojcu za dar życia i posługi Benedykta XVI. Powierzajmy go Jezusowi, któremu wiernie i po cichu służył w Kościele” – wezwał hierarcha.

W homilii biskup zauważył, że wyznawca Chrystusa „z wiary czerpie ufność i optymizm w swoim spojrzeniu na Nowy Rok”. „Wiara zaś zbudowana jest na Bożej obietnicy, ta zaś zawarta jest w słowie Bożym. To słowo zaś zapowiada, że Bóg przecież błogosławi. Ono także zwraca uwagę na to, że jest z nami Maryja, Matka Boża, która nie tylko wydała na świat Jezusa, ale także towarzyszy nam w Kościele i wspiera, zwłaszcza gdy ją przyzywamy” – wyjaśnił, wskazując na znaki, jakie towarzyszą wierzącemu na początku Nowego Roku.

„Znakiem najważniejszym w dzień dzisiejszy jest Imię Jezusa. Do tego dochodzi wezwanie do tego, by zaangażować się w troskę o pokój i jedność wspólnoty ludzkiej. Nieoczekiwanie znakiem z dziedziny wiary jest dla nas śmierć papieża-emeryta Benedykta, właśnie wczoraj o godzinie 9.34” – zauważył.

Hierarcha, nawiązując do Księgi Liczb i błogosławieństwa Aarona, zwrócił uwagę na to, jak ważny jest znak życzliwości Boga wobec człowieka. Zachęcił, by naśladując wzór starotestamentalny kapłani, ale i rodzice przyzywali, by Bóg przychodził z łaską i zmiłowaniem, z życzliwością i pociechą. „Trzeba, abyśmy błogosławili siebie nawzajem i prosili o błogosławienie kapłanów” – stwierdził.

Zaznaczył, że w Nowym Roku towarzyszy nam jedyna kobieta, którą Bóg wybrał, aby w wyznaczonym czasie stała się Matką Syna Bożego, a w Kościele była nazywana Matką Boga.

Wskazał, że przyłączenie do ludu zbawionych przez Jezusa dokonuje się przez wezwanie Jego imienia. „To wezwanie może mieć różne brzmienie, jak choćby: «wierzę, że Jezus jest Panem i Zbawicielem»” – dodał.

„Bez wątpienia człowiekiem, który wiązał swoje życie i zbawienie z imieniem Jezusa był zmarły papież Benedykt. Świadkowie jego umierania stwierdzają, że ostatnie słowa, jakie wypowiedział, były zwrócone do Jezusa właśnie i brzmiały: «Jezu, kocham Ciebie». Nawet, nie było «Ratuj» albo «Zmiłuj się nade mną», ale pełne ufności wyznanie miłości wobec Jezusa, zapewne powtarzane wielokrotnie w swoim życiu. Bije z niego pewność zbawienia za bramą śmierci. Nie naśladuje lęku ani niepewności, co się stanie, jak zdarza się u ludzi, którzy wierzą, lecz czują  niepewność, bo do końca nie zaufali Bogu i Jego obietnicom. Benedykt żył tak wierząc, że kto wezwie imienia Pana, ten będzie zbawiony” – podkreślił bp Pindel.

Jak zauważył, życie ks. Josepha Ratzingera – profesora, biskupa i kardynała, wreszcie papieża – „było skoncentrowane na tym, by poznać Jezusa i wyznać w Nim Boga i Człowieka oraz jedynego Zbawiciela”.

„Temu poświęcał swoje studia, dyskusje, spory i temu dawał nieustanne świadectwo” – zaakcentował, przywołując zarazem słowa Benedykta. „Bycie chrześcijaninem daje mi poznanie, a nawet więcej, przyjaźń z Sędzią mojego życia pozwala mi przejść z ufnością przez mroczną bramę śmierci. W tym kontekście ciągle przypomina mi się to, co Jan mówi na początku Apokalipsy: widzi Syna Człowieczego w całej Jego wielkości i pada u Jego stóp jak martwy. Lecz On kładzie na nim swoją prawą rękę i mówi: «Przestań się lękać! To ja…»” – napisał papież-senior niemal rok temu o zbliżającej się śmierci.

„W tej Eucharystii chcę dziękować najlepszemu Ojcu za dar życia i posługi Benedykta XVI. Powierzajmy go Jezusowi, któremu wiernie i po cichu służył w Kościele, nie raz prześladowany. Ufamy w to, że przeszedł już do domu Ojca” – wezwał biskup bielsko-żywiecki.

Do najważniejszego wydarzenia na terenie diecezji bielsko-żywieckiej związanego z Benedyktem XVI doszło 28 maja 2006 r., kiedy papież nawiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. „Nie mogłem nie przybyć tu jako papież” – powiedział wtedy w przemówieniu. Wcześniej przeszedł przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”, spotkał się z 32 byłymi więźniami obozu, modlił się w celi św. Maksymiliana Kolbego, a w Birkenau – za ofiary obozu. Nawiedził też Centrum Dialogu i Modlitwy.

23 października 2005 Benedykt dokonał w Rzymie kanonizacji pochodzącego z Wilamowic bł. abp. Józefa Bilczewskiego. 27 października 2007 r. dokonał beatyfikacji Matki Celiny, która założyła macierzysty dom sióstr zmartwychwstanek w Kętach. 9 kwietnia 2009 papież poświęcił korony dla Matki Bożej Szczyrkowskiej. Natomiast 22 października 2010 r. nominował ks. Piotra Gregera na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieck