26 marzec
2025

“Kuźnia sztuki” – Nowa fundacja i jej pierwszy projekt

Autor: Redakcja Data publikacji: 19.03.2012 08:30
kuźnia sztuki
kuźnia sztuki

Kontynuacje” to planowany cykl wystaw prezentowanych w salach przy ulicy Zamkowej 4, zrealizowany przez Fundację „Kuźnia Sztuki” z Żywca. Prezentacje są próbą pokazania dokonań artystycznych żywieckich twórców, począwszy od 18. wieku do chwili obecnej. Otwarcie wystawy 30 marca o godz. 17.00.

 W ramach projektu „Kontynuacje – wystawa pokoleniowa dorobku artystycznego twórców powiatu żywieckiego”. Fundacja zamierza zaprezentować rodziny znanych malarzy żywieckich: Antoniego (1790-1870) i Wincentego (1821-1889) Krząstkiewiczów; Józefa Ignacego Maultza (1824-1878) i jego syna Piotra (1858-1936); Katarzynę Boruch-Czyż (ur. 1938) i Mieczysława Czyża (ur. 1930); Stanisławę Kowalską-Mrowiec (ur. 1934) i Stanisława Mrowca (ur. 1936) wraz z córką Katarzyną. Ich twórczość na przestrzeni wieków łączy na pewno szczególne umiłowanie swojego miasta i jego kultury, tradycji, krajobrazu. Dzięki artystycznej pasji wymienionych artystów powstały prace, które dokumentują Żywiec i Żywiecczyznę, są świadkami przemian regionu.

 Dobrze się stało, że została podjęta cenna inicjatywa przybliżania artystycznych dokonań malarzy i rzeźbiarzy, którzy tu żyli i tworzyli. Jako pierwsza jest prezentowana rodzina Januszewskich, która pojawiła się w Żywcu w 1931, kiedy to do miasta zawitał z nakazem pracy Stefan Rola-Januszewski (1897-1980). Na wystawie pokazano jego akwarele wykonane z dużym mistrzostwem, np. widokiem żywieckiej katedry czy Babiej Góry.

 Na wystawie  prezentowane są także prace synów Stefana – Jerzego Januszewskiego (1928-1993) i Zdzisława Mariana Januszewskiego (ur. 1931). Prace Jerzego to ciekawe akty kobiece i męskie wykonane śmiałą kreską, przypominające erotyczne rysunki Jerzego Nowosielskiego. Kobiety w jego pracach są bierne, jakby dają przyzwolenie na przywiązywanie i zamykanie w „klatkach”. Pozytywny stosunek do ciała zauważamy także w twórczości Zdzisława, jego akt „Pływaczka” (rzeźba w drewnie) budzi ciekawość odbiorcy, nagość nie jest tu dosłowna, a przez to tajemnicza i interesująca. Podobnie jest w innych pracach prezentowanych na wystawie. Zdzisław Marian pokazuje również swoje grafiki – „Ptaszyska” i „Anioły pracy”. Ekspozycję uzupełniają małe formy rzeźbiarskie wykonane z drewna i blachy miedzianej, a także projekty materiałów reklamowych Festiwalu Folkloru Górali Polskich autorstwa Zdzisława Mariana Januszewskiego.

 Najmłodszą reprezentantką rodziny Januszewskich jest Małgorzata Gabryel, córka Zdzisława, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie – Wydziału Artystycznego (kierunek: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych). Małgorzata poszła w ślady ojca, także uprawia rzeźbę, tylko że ceramiczną. Na wystawie prezentuje bardzo udane prace. Szczególną uwagę zwraca rzeźba „Cyryl i Metody”, za którą otrzymała III nagrodę w międzynarodowym konkursie „Patroni Europy w sztuce” (Bielsko-Biała, 2002). Emanuje ona niezwykłym spokojem i prostotą. Duże postaci wyrastają jakby z jednego pnia, łączy ich święta księga, którą wspólnie trzymają. Zwraca na siebie uwagę ciekawą kolorystyką i formą rzeźbiarską. W podobnej konwencji utrzymany jest obiekt „Kuszenie św. Małgorzaty”. Obecnie artystka realizuje przede wszystkim rzeźby aniołów. Małgorzata Gabryel odeszła w ostatnich latach częściowo od rzeźby figuralnej i zajęła się edukacją artystyczną dzieci i młodzieży. Szczególnie dużo czasu poświęca na zajęcia z osobami niepełnosprawnymi. W swojej pracowni ceramicznej prowadziła we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej kilka ważnych projektów, np. „Jak powstaje dzieło” (Bielsko-Biała, Żywiec, 2004-2005), „I ty możesz zostać artystą” (Bielsko-Biała, Żywiec, 2006).

 „Kontynuacje” mają za zadanie przypomnieć dokonania artystyczne naszych rodzimych twórców, związanych z Żywcem i Żywiecczyzną – malarzy, rzeźbiarzy, grafików. Zachęcić do refleksji.

 Obecna ekspozycja obejmuje obiekty z kolekcji rodziny Januszewskich, ze zbiorów Tadeusza Trębacza, Urzędu Miejskiego w Żywcu oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za współpracę oraz pomoc. Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pn. „KONTYNUACJE –wystawa pokoleniowa dorobku artystycznego twórców powiatu żywieckiego” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Wystawę będzie można oglądać w budynku przy ul. Zamkowej 4 w Żywcu – od 30 marca do 30 kwietnia 2012 roku. Wernisaż odbędzie się  30.03. 2012 o godzinie  17.00.

kuźnia sztuki

Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu

W dniach 1-2 marca 2025 hala sportowa w SP9 w Żywcu zamieni się w prawdziwy raj dla dzieci i ich…
Czytaj więcej

Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!

Wyobraź sobie, że Twój biznes to samotny wędrowiec na górskim szlaku – silny, pełen potencjału, ale napotykający na swojej drodze…
Czytaj więcej

Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek

Zbliża się Tłusty Czwartek, a restauracja 3 Poziomki ma przyjemność ogłosić, że przyjmuje zamówienia na pączki, które można odebrać osobiście…
Czytaj więcej

Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!

  Szukasz miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas na świetnej zabawie, a Ty się zrelaksować? Park Fantazja to idealne rozwiązanie!
Czytaj więcej

Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!

W Jeleśni działa przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci – Kraina Radości Active & Fun! To wyjątkowe 80 m², które zostały zaprojektowane…
Czytaj więcej

Rusza nabór wniosków – Gala Sportu 2025

Burmistrz Miasta Żywca zaprasza do składania wniosków o Nagrody i Wyróżnienia dla Zawodników i Trenerów. Burmistrz Miasta Żywca, Antoni Szlagor,…
Czytaj więcej