Magazyn

Uprawianie roślin w zamkniętych pomieszczeniach to coraz częstsze zjawisko. W takich przypadkach konieczne jest jednak stworzenie odpowiednich warunków. Chodzi nie tylko o odpowiednią temperaturę powietrza i wilgotność, ale również oświetlenie. Dlaczego światło dla roślin ma tak duże znaczenie? Czym charakteryzują się lampy HPS? Dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z lamp HPS? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Dlaczego światło dla roślin ma tak duże znaczenie?

Kiedy zdecydujemy się na to, aby hodować rośliny w poszczególnych wnętrzach, wówczas musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju. Powinny być stosunkowo podobne do tych naturalnych. Wbrew pozorom niezwykle istotne jest odpowiednio dobrane oświetlenie- ma ono bezpośredni wpływ na proces fotosyntezy, z którym zapoznawaliśmy się już w szkole podstawowej. To właśnie dzięki niemu roślina może pozyskiwać z gleby związki organiczne i cukry, które są niezbędne do tego, by rośliny rozpoczęły swój porost. W praktyce oznacza to, że odpowiednio doświetlone rośliny rosną znacznie intensywniej, jednocześnie charakteryzują się obfitymi plonami. Dlatego lampy HPS mają tak duże znaczenie.

Czym charakteryzują się lampy HPS?

Lampy HPS w jarzniku posiadają sód, rtęć, a także gaz zapłonowy. Kiedy dojdzie do impulsu zapłonowego, wówczas sód wewnątrz jarznika zaczyna parować. W konsekwencji tworzy się określony poziom ciśnienia, a barwa lampy skutecznie się równoważy. Warto pamiętać o tym, że lampy HPS wyróżniają się ponadprzeciętną efektywnością i żywotnością. Okazuje się, że nowsze egzemplarze są w stanie działać prawidłowo nawet przez 30 000 godzin, co z pewnością jest atrakcyjną wartością. 

Dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z lamp HPS?

Lampy HPS są powszechnie stosowane, bowiem niosą ze sobą wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim są one niemalże gwarancją naturalnego koloru światła. Co ciekawe, na rynku elektronicznym znaleźć można również lampy, które możemy dostosować do poszczególnych etapów rozwoju roślin. Alternatywnym, równie skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnych lamp sodowych. Charakteryzują się dużą wydajnością energetyczną. Ich zastosowanie jest bardzo ekonomiczne w przypadku ponadprzeciętnych upraw. Lampy HPS mogą być stosowane do różnego rodzaju roślin, należy jednak uwzględnić stosunek wielkości do powierzchni upraw.