Czy beton architektoniczny sprawdzi się w łazience?

Czy beton architektoniczny sprawdzi się w łazience?

Beton architektoniczny to dziś jeden z chętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych w pomieszczeniach. Cechuje go prostota i minimalizm. Z tego względu daje on spore pole do popisu architektom wnętrz, którzy podążają za niestandardowymi wymaganiami klientów. Beton pokrywający ściany i posadzki idealnie wpisuje się w najnowocześniejsze trendy aranżacyjne. A czy odnajdzie się w łazience?

Funkcjonalność priorytetem - bezkonkurencyjny beton dekoracyjny

Okazuje się, że beton architektoniczny ze względu na swoje unikalne właściwości to doskonały materiał wykończeniowy w łazienkach. Może z powodzeniem zdobić ściany w formie betonowych płyt lub dekorować posadzkę. Coraz bardziej popularne stają się również betonowe blaty. Zwracajmy uwagę na tego rodzaju płytki łazienkowe pochodzące od rodzimych producentów, w pełni naturalne i dzięki temu ekologiczne. Trwałość i wytrzymałość to podstawowe atrybuty betonu stosowanego we wnętrzach. Odpowiednio zaimpregnowane płyty będą odporne na różnice temperatur, wszelkie zabrudzenia oraz świetnie odnajdą się we wszystkich pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Dodatkowo świetnie izolują i wyciszają łazienkę. Do czyszczenia betonu nie są potrzebne żadne specjalistyczne środki chemiczne. Na co dzień wystarczy przemywać go wilgotną, miękką ściereczką albo gąbką z ewentualnym dodatkiem delikatnego detergentu. Powierzchni betonu nie należy szorować, aby nie uszkodzić jego zewnętrznej, ochronnej warstwy. Raz na jakiś czas warto powtarzać specjalistyczną impregnację, co przez długie lata skutecznie ochroni łazienkę przed niekorzystnym wpływem wilgoci i potencjalnym rozwojem pleśni. 

Podążając za stylem - wysoka estetyka i nietuzinkowy efekt wizualny

Zgodnie z opiniami renomowanych, światowych pracowni projektowych dekoracyjny beton to synonim ogromnych możliwości aranżacyjnych. Najskuteczniej wpisuje się w klimaty modernistyczne, minimalistyczne oraz industrialne. Jednym słowem beton to nowoczesność. Materiał ten znany jest między innymi z tego, że niejedno ma oblicze. Na rynku dostępne są betonowe płytki łazienkowe o wielu wymiarach oraz o rozmaitych odcieniach szarości, od złamanej bieli aż po ciemny grafit. Spotykane są różne stopnie ich połysku oraz matu. Spektakularnie w łazienkach prezentują się niemal lustrzane posadzki betonowe kreujące klimat subtelnej elegancji. Gładka powierzchnia w połączeniu z zauważalną warstwą strukturalną i uzupełniona o widoczne smugi oraz nieregularne przebarwienia to podstawowy urok betonu architektonicznego. Beton idealnie podkreśli charakter każdej łazienki. Ze względu na styl aranżacji z betonem w roli głównej lub w tle, łazienki podzielić można na:

• łazienki surowe, industrialne,

• łazienki soft loft,

• łazienki eklektyczne.

Łazienki skrajnie minimalistyczne i surowe należą do dość odważnych. Betonowe płytki łazienkowe dominują w tym przypadku na wszystkich ścianach, a podłogę pokrywa często czarny gres. Taką aranżację podkreśla umywalka o matowym wykończeniu oraz minimalistyczne meble łazienkowe. Trendem są loftowe łazienki z elementami miedzianymi. Oryginalnie w tym kolorycie prezentuje się armatura.

Dla tych, którym styl industrialny jest bliski, ale z drugiej strony zdecydowanie zbyt mało przytulny stworzona została jego ocieplona wersja. Jest to tak zwany soft loft. W tym przypadku wykończenie łazienek przełamane jest elementami drewnopodobnymi, także tymi jaśniejszymi. Wolnostojące wanny otoczone są dużymi roślinami oraz wertykalnymi ogrodami, które skutecznie ożywiają chłodną stylistykę. Obrazy na ścianach pełne ciepłych kolorów, barwne ręczniki, a nawet dywany, czy też firany z zasłonami w przypadku tego typu łazienek z oknami dziś już nikogo nie powinny dziwić. 

Klasyka i nowoczesność - odważna fuzja, która zdobywa coraz więcej serc

Eklektyczna łazienka rządzi się tylko i wyłącznie swoimi prawami lub jest jest specyficzną mieszanką stylów. Betonowe płytki łazienkowe na przykład wyjątkowo skutecznie wydobędą skandynawski klimat łazienki. Białe, wolnostojące wanny oraz kamionkowe mozaiki na podłodze w ich otoczeniu będą prezentować się bardziej wyraziście. Inną, ciekawą koncepcją jest łączenie betonu ze stylistyką retro lub nawet pałacową. Wanny stylizowane na te z minionych epok oraz tradycyjna armatura komponowane z betonem stanowić będą udaną fuzję klasyki i nowoczesności. 

W przestronnych łazienkach pokusić się możemy o zupełnie odmienny wymiar eklektyzmu uzyskując oszałamiający efekt kontrastu. A mianowicie mowa o wyodrębnieniu w łazience strefy jasnej i ciemnej odpowiednio dla pani oraz pana domu. W pierwszej strefie niemal biały beton zestawić można z kobiecym, jasnym marmurem. Uroczo prezentować się tu będą białe meble łazienkowe nie tylko w stylu glamour. Druga część łazienki uzupełniona przykładowo czarnym granitem odnajdzie natomiast wspólny mianownik ze skrajnym minimalizmem. 

Beton architektoniczny to wyjątkowo uniwersalny materiał. Idealnie komponuje się zarówno z drewnem, cegłą, metalem, kamieniem oraz ze szkłem. Świetnie sprawdzi się także i w mniejszych łazienkach. Indywidualiści wielbiący wnętrza pozbawione jakichkolwiek schematów mają więc dzięki niemu spore możliwości aranżacyjne ograniczone jedynie własną wyobraźnią. 

 


Drukuj   E-mail