Jak dobrać smar do łożysk?

Jak dobrać smar do łożysk?
Magazyn Odsłony: 207

Smarowanie łożyska stanowi jedną z najbardziej podstawowych prac, która powinna być przy nim wykonywana. Tylko wówczas łożysko będzie się nam mogło odwdzięczyć sprawną pracą. Smar do łożysk ma bowiem zwiększać poślizg, dlatego zmniejszeniu ulega tarcie.Ponadto, tego typu smar zabezpiecza także przed korozją albo zanieczyszczeniami.

Jeśli łożysko uległo uszkodzeniu, to istnieje spore prawdopodobieństwo, iż smar do łożysk użyto w sposób nieprawidłowy. Jak więc dobrać odpowiedni smar do łożysk?  Na te pytanie odpowie sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący ogronbny wybór łożysk: kulkowych wahliwych - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/195-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria/lozyska-kulkowe-wahliwe, stożkowych, walcowych , igiełkowych bądź baryłkowych.

Środki smarne - rodzaje

Zanim omówimy wybrane składniki środków smarnych, warto przedstawić informacje odnośnie tego, co znajduje się w składzie olejów i smarów plastycznych. I tym samym można wyróżnić: 

Rozróżnianie smarnych środków dokonywane jest na podstawie różnorodnych kryteriów. Produkty można podzielić przykładowo z uwagi na typ zastosowanego zagęszczacza. I na tej podstawie stworzono właśnie poniższą charakterystykę: 

Czym należy się kierować podczas wyboru smaru do łożysk?

Najważniejszymi czynnikami, które decydują o wyborze smarów tego typu, będzie obciążenie łożyska i prędkość jego obracania się. Im mniejsze jest dane łożysko, tym smar winien odznaczać się mniejszą lepkością, żeby tracie nie zakłóciło szybszego tempa pracy. Inaczej będzie to wyglądać w wypadku łożysk mających duże rozmiary, gdzie prędkość ich obrotu jest niższa, zatem użyte smary powinny być gęste, aby mogły zapewniać doskonałą nośność. Warto wziąć pod uwagę także poziom drgań. Jego duże wartości mogą mieć destrukcyjny wpływ na strukturę smaru.

 

Jeśli dalej masz problem z dobraniem odpowiedniego smaru do łożysk, skontaktuj sie z fachowcami ze sklepu Akcesoria.cnc.info.pl

 

Drukuj