Magazyn

Twój wakacyjny urlop zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie pomyślałeś o ochronie swojego zdrowia poza granicami Polski? W tym tekście opowiemy Ci o najważniejszych rzeczach związanych w Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej Twoje wakacje przebiegną w atmosferze spokoju i relaksu.

Do czego służy karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, którego posiadacz zyskuje prawo do korzystania z powszechnej opieki medycznej poza granicami swojego kraju. Oznacza to w praktyce, że będąc na wakacjach, otrzymasz darmową pomoc lekarską w sytuacji, gdy zajdzie taka konieczność. Ważnym ograniczeniem jest jednak fakt, że z karty można korzystać wyłącznie w publicznych placówkach zdrowia. Sprawdź, jak wyrobić kartę EKUZ online na Ekuz.com.pl

W jakich krajach obowiązuje karta EKUZ?

Założeniem programu EKUZ było zagwarantowanie dostępu do publicznej opieki zdrowotnej dla obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W praktyce oznacza to więc, że z zalet karty można korzystać w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Kto może wyrobić kartę?

Dokument jest potwierdzeniem prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. To znaczy, że o wyrobienie karty mogą starać się:

  • zatrudnieni,

  • emeryci i renciści,

  • przedsiębiorcy

  • rolnicy

  • osoby pobierające zasiłek/świadczenie przedemerytalne,

  • młodzież do 18 roku życia,

  • osoby poniżej 18 roku życia zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny.

EKUZ a Covid-19. Czy możesz liczyć na pomoc?

Koronawirus nie zwalnia i w całej Europie głośno mówi się już o kolejnym wariancie. Czy zatem, mając w kieszeni Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz liczyć na pomoc? Tak. Jako członek programu otrzymasz pomoc ambulatoryjną, a w razie konieczności zostaniesz hospitalizowany.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

To bardzo proste. Wystarczy tylko, że udasz się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i złożysz stosowny wniosek. Poza sezonem już po kilkunastu minutach możesz stać się posiadaczem dokumentu. Jeśli nie chcesz aplikować osobiście, wniosek prześlij mailowo, faksem lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą w ePUAP. Co istotne, wyrobienie oraz korzystanie z karty są w pełni darmowe! Wyrób kartę w Bielsku-Białej: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-bielsku-bialej/.

Karta EKUZ to niezbędny środek ochronny, o który powinieneś zadbać jeszcze przed spakowaniem walizek. W końcu spokój i poczucie bezpieczeństwa są bardzo ważne w kontekście wypoczynku. Zagwarantuj sobie pomoc z kryzysowych sytuacjach i poczuj prawdziwy luz na wakacyjnym urlopie. Jak widzisz, nie trzeba wiele, by stać się posiadaczem karty EKUZ. Nie ma więc powodu, byś opuszczał kraj bez przystąpienia do programu.