Magazyn

Uruchomienie własnej pralni to świetny pomysł na biznes dla kogoś, kto chciałby zainwestować w branżę mającą przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju. Usługi oferowane przez pralnie komercyjne z roku na rok zyskują na popularności. Zapotrzebowanie na profesjonalne pralnictwo jest obecnie bardzo wysokie, w związku z czym na prowadzenie punktu zajmującego się kompleksowym czyszczeniem odzieży decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Właściciele już funkcjonujących pralni przyznają, że biznes oparty na dobrze przemyślanych działaniach ma szansę przynosić naprawdę zadowalające zyski. Wiele zależy tu jednak od stworzenia atrakcyjnej oferty oraz postawienia na nowoczesne technologie. Jakie maszyny i urządzenia powinny znaleźć się na wyposażeniu pralni przemysłowej?

Pralnia przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?

Zacznijmy od ogólnego wyjaśnienia, co kryje się pod pojęciem pralnia przemysłowa. Takie określenie jest zazwyczaj używane w odniesieniu do dużych placówek komercyjnych, oferujących usługi piorące w dużej skali. Największe pralnie nie obsługują zazwyczaj klientów indywidualnych. Ich oferta w głównej mierze jest skierowana do różnego rodzaju firm i instytucji, m.in. szpitali, hoteli, pensjonatów, restauracji, domów opieki itd. Pralnie przemysłowe to w przeważającej większości pralnie wodne, czyli takie oferujące odświeżanie tekstyliów z użyciem wody i detergentów. Coś odmiennego zapewniają natomiast pralnie chemiczne, które wyspecjalizowały się w czyszczeniu odzieży na sucho. Zamiast wody stosuje się w nich delikatne rozpuszczalniki chemiczne charakteryzujące się wysoką siłą czyszczącą. Bez względu na to, w jaki sposób odbywa się pranie tkanin, dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego parku maszynowego pralnie przemysłowe gwarantują w pełni skuteczne usuwanie najtrudniejszych plam i zabrudzeń bez szkody dla materiałów.

Podstawowe maszyny do pralni

Najważniejszy element zaplecza technologicznego każdej pralni stanowi oczywiście maszyna do prania. Nie jest to jednak zwykła pralka automatyczna w typie tych znajdujących się na wyposażeniu większości gospodarstw domowych, lecz wysokowydajny, supernowoczesny automat wyposażony w innowacyjne technologie piorące. W pralni wodnej funkcję tę pełni pralka przemysłowa (nazywana też pralnicą przemysłową lub pralko-wirówką). Urządzenie to umożliwia realizację całego cyklu prania wodnego oraz odwadniania bielizny przy minimalnym udziale operatorów. Najbardziej zaawansowaną maszyną do pralni wodnej jest tak zwany tunel pralniczy. Jest to rozbudowana, w pełni zautomatyzowana pralnica, w której odbywa się większość faz odświeżania materiałów. Tunel pralniczy składa się z kilku połączonych ze sobą komór, w których odbywają się poszczególne etapy cyklu prania, płukania i suszenia. Niektóre modele, na przykład te pracujące w pralniach szpitalnych, posiadają dodatkowe wyposażenie w postaci tzw. bariery higienicznej. To rozwiązanie umożliwia dezynfekcję oraz odkażanie wsadu po praniu bez konieczności przeładowywania go do innej maszyny. W przypadku pralni chemicznych podstawowym sprzętem jest natomiast sterowany komputerowo agregat piorąco-suszący. To właśnie w nim odbywa się cały proces czyszczenia z zastosowaniem rozpuszczalników chemicznych.

Pozostały sprzęt i urządzenia pralnicze

Wyposażenie pralni przemysłowej obejmuje zarówno zaawansowane technicznie maszyny pralnicze, jak i dodatkowy sprzęt służący m.in. do suszenia, prasowania czy składania wypranego asortymentu. Urządzenia, które z pewnością przydadzą się w każdej pralni obsługującej tak zwanych dużych klientów, to przede wszystkim:

  • suszarki przemysłowe – solidne, niezawodne i wytrzymałe maszyny pozwalające błyskawicznie usunąć z wyrobów włókienniczych resztki wilgoci pozostałe po praniu; wilgotną bieliznę umieszcza się w bębnie suszarki, w którym jest ona poddawana działaniu strumieni ciepłego i/lub zimnego powietrza,
  • magle przemysłowe – maszyny przeznaczone do prasowania odzieży i różnych tekstyliów przy użyciu systemu walców; za pomocą magla można skutecznie usunąć zagniecenia zarówno z bielizny pościelowej (poszew, poszewek, prześcieradeł itp.), jak i z bielizny gastronomicznej (obrusów, serwet, ścierek, bieżników itp.); magle przemysłowe zapewniają najwyższą wydajność wykańczania odzieży po praniu, zwiększając tym samym efektywność ekonomiczną pralni,
  • składarki do ubrań – urządzenia przydatne w końcowym etapie cyklu technologicznego, stosowane do usprawnienia procesu składania sztuk odzieży poprzecznie i wzdłużnie; można ich używać do szerokiego asortymentu tkanin.