Magazyn

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. To urządzenia stosunkowo drogie w zakupie, ale dość tanie w eksploatacji . Dodatkowo jest łatwe w obsłudze, w zasadzie bezawaryjne i niewpływające negatywnie na środowisko. Jednak korzyści z ogrzewania pompą ciepła można czerpać pod warunkiem, że będzie to urządzenie optymalnie dobrane do potrzeb i wymagań gospodarstwa. Największe znaczenie mają jej typ oraz moc. Pompa ciepła o zbyt małej mocy nie dogrzeje budynku, z kolei zbyt wydajne urządzenie będzie pobierało nadmierne ilości energii elektrycznej.

Jakiego rodzaju pompa ciepła jest najlepsza do domu?

Pompa wymaga dwóch źródeł ciepła – górnego oraz dolnego. Górnym źródłem są emitery ciepła (np. grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Zależnie tego, skąd pompa czerpie energię, wyróżnia się trzy typy urządzeń.

  • Powietrzna pompa ciepła– czerpie energię z powietrza. Może ogrzewać budynek przez cały rok, ale w sezonie zimowym, szczególnie przy bardzo niskich temperaturach (poniżej -20 st. C), konieczne będzie skorzystanie z dodatkowego źródła ciepła (np. kominka, ogrzewania elektrycznego).
  • Gruntowa pompa ciepła– czerpie energię z gruntu, dlatego wymaga wykonania odwiertów o głębokości nawet 100 metrów. Zwiększa to koszty inwestycji, ale pompa tego rodzaju sprawdza się nawet podczas srogiej zimy.
  • Wodna pompa ciepła– czerpie energię ze zbiornika wodnego. Jest wydajna, ponieważ temperatura płynącej wody przez cały rok utrzymuje się w granicach od 8 do 12 st. C.

W Polsce największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła (typu powietrze-woda). Oznacza to, że pompa pobiera energię z powietrza i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Dużą popularność powietrzne pompy ciepła zawdzięczają stosunkowo niskim nakładom początkowym. Zdecydowanie droższy jest montaż pompy gruntowej, ponieważ wiąże się z koniecznością wykonania odwiertów i przeprowadzenia prac ziemnych.

2-63b432359c4d6.jpg

Powietrzne pompy ciepła typu SPLIT i MONOBLOK

Pompy ciepła typu powietrze-woda dzielą się ze względu na sposób działania. Wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń, między którymi występują zasadnicze różnice, tj.:

  • pompa ciepła typu SPLIT– z układem chłodniczym podzielonym na dwie odrębne jednostki: zewnętrzną i wewnętrzną;
  • pompa ciepła MONOBLOK– z układem chłodniczym znajdującym się w jednostce umieszczonej na zewnątrz budynku.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pompa ciepła typu SPLIT zajmuje więcej miejsca, jest też głośniejsza ze względu na moduł umieszczony wewnątrz budynku. Pompy MONOBLOK są z kolei cichsze i bardziej kompaktowe. W ich przypadku może wystąpić problem z zamarzającą wodą, jeżeli temperatury na zewnątrz będą ujemne i dojdzie do przerw w dostawie energii elektrycznej.

3-63b43235c00ac.jpg 

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, dobierając pompę ciepła o odpowiedniej mocy?

Jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem pompy ciepła:

  • instalacja grzewcza w budynku (czy pompa będzie pracowała samodzielnie, czy z dodatkowym źródłem ciepła);
  • przeznaczenie (czy pompa ma ogrzewać wyłącznie budynek, czy także podgrzewać wodę użytkową);
  • zapotrzebowanie budynku na ciepło;
  • powierzchnia budynku;
  • liczba domowników;
  • średnia temperatura w okolicy.

Praca pompy ciepła – tryb monowalentny czy biwalentny?

Wybór pompy ciepła wcale nie jest prosty, dlatego warto, aby wszystkie obliczenia wykonał specjalista. Szczególnie że moc i efektywność pompy ciepła różnią się zależnie od temperatury – czerpanej (np. powietrza) i oddawanej (np. ogrzewania podłogowego).

W pierwszej kolejności należy zdecydować, w jakim trybie będzie pracować pompa: monowalentnym czy biwalentnym.

  • Tryb monowalentny– jako samodzielne źródło ogrzewania (w takim trybie pracują głównie pompy gruntowe; powietrzne mogą pracować samodzielnie, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej ok. -20 st. C).
  • Tryb biwalentny – w połączeniu z dodatkowym źródłem ciepła (np. kominkiem, kotłem na pellet, piecem gazowym, elektrycznym), które zastępuje lub wspomaga pompę ciepła, gdy na zewnątrz panuje bardzo niska temperatura.

Pompa ciepła a zapotrzebowanie cieplne budynku

Szukając pompy ciepła o odpowiedniej mocy, należy brać pod uwagę przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na ciepło. Ma ono związek z jego właściwościami termoizolacyjnymi. Dla ułatwienia można posłużyć się ogólnymi wyliczeniami, które pokazują, jak jakości izolacji termicznej budynku wpływa na jego zapotrzebowanie na ciepło:

  • 10-15 W/mkw. – domy pasywne;
  • 50-70 W/mkw. – domy energooszczędne;
  • 60-80 W/mkw. – domy z dobrą izolacją cieplną;
  • 100-120 W/mkw. – domy z kiepską izolacją cieplną;
  • 150-200 W/mkw. – domy bez izolacji cieplnej.

Przykład dotyczy budynku o powierzchni 100 mkw., który jest dobrze zaizolowany termicznie (przyjęto średnie zapotrzebowanie cieplne budynku na poziomie 70 W/mkw.):

100 mkw. x 70 W/mkw. = 7000 W = 7 kW

Pompa ciepła powinna więc mieć moc grzewczą na poziomie 7 kW.

pompa 

Pompa ciepła do ogrzewania i c.w.u.

Pompa ciepła może służyć nie tylko do ogrzewania budynku, ale również podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę liczbę domowników. Można założyć, że jedna osoba zużywa średnio ok. 50 l wody dziennie, na jej podgrzanie potrzeba ok. 250 W. W przypadku czteroosobowej rodziny będzie to 1000 W, a więc 1 kW. Tyle należy dodać do uzyskanego wcześniej wyniku, aby znaleźć pompę ciepła, która będzie w stanie ogrzać budynek i dostarczyć ciepłą wodę czteroosobowej rodzinie.

Wybór pompy nie jest więc łatwym zadaniem, zwłaszcza pod kątem jej mocy. Dlatego warto powierzyć to specjaliście, który da gwarancję, że instalacja będzie cechowała się odpowiednią efektywnością. Mniej kłopotliwy jest wybór pompy ze względu na jej typ. Z uwagi na prostszy montaż i niższe koszty początkowe, większość osób decyduje się na zakup pomp powietrznych. Urządzenia czerpiące energię z gruntu opłaca się montować jedynie na etapie budowy domu. Najmniejszą popularnością cieszą się pompy wodne.