9 grudnia br. w Muzeum Miejskim w Żywcu - ,,Stary Zamek’’ sala audiowizualna odbędzie się spotkanie z Rafałem Piechem.
O ruchu społecznym Polska Jest Jedna głośno jest w całym kraju od ponad roku, czyli od momentu, gdy Rafał Piech jako lokalny samorządowiec ze śląskiego miasta i jednocześnie lider tworzącego się właśnie ruchu, powiedział głośne STOP dla segregacji sanitarnej oraz dla próby pogwałcenia przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wolności obywatelskich zagwarantowanych w Konstytucji RP w kwestii udziału w eksperymencie medycznym nazwanym oficjalnie „szczepieniami przeciw Covid-19”.
W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy wraz liderami, członkami oraz sympatykami ruchu z całej Polski, skutecznie przyczynił się do zatrzymania procesu wprowadzania przez Rząd RP ustawy, która miała na celu pośredni przymus szczepień przeciw Covid-19 w polskich przedsiębiorstwach.
Jako społecznik i jednocześnie lider PJJ otwarcie wyrażający swoje poglądy, odwiedza polskie miasta, spotykając się ludźmi gotowymi wysłuchać prawdy na temat faktycznego stanu, w jakim znajduje się Polska oraz cichego rozbioru gospodarczego naszej ojczyzny.
Spotkania z Rafałem Piechem to nie tylko wykłady o ciemnej stronie uprawianej od wielu lat w Polsce polityki, z jaką należy raz na zawsze skończyć, ale też okazja do zapoznania się z ludźmi podzielającymi podobne przekonania oraz hierarchię nadrzędnych wartości jakimi są: Bóg, Rodzina i Ojczyzna. To również okazja dla poszerzenia kręgu aktywnych Polaków, gotowych aktywnie wesprzeć utworzoną już ogólnopolską organizację pozarządową PJJ oraz konstytuujący się właśnie ruch polityczny.
Rafał Piech z wykształcenia jest ekonomistą i menedżerem z tytułem MBA executive. Urodził się i wychował w Siemianowicach Śląskich. Od wielu lat zaangażowany w pracę samorządową na rzecz rozwoju miasta oraz pomocy najbardziej potrzebującym. Współzałożyciel Stowarzyszenia Mieszkańców Siemianowic, z listy którego otrzymał mandat radnego Rady Miasta w latach 2010–2014. Jako radny był stałym członkiem komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji.
Od 2014 roku pełni funkcję Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, które stara się rozwijać w oparciu o filozofię zrównoważonego rozwoju i stałego dialogu społecznego z mieszkańcami.
Efektem jego prezydenckich inicjatyw są projekty społeczno-gospodarcze, które zostały docenione przez środowiska rządowe, samorządowe i biznesowe w województwie śląskim i całej Polsce. Wśród nich znajdują się m.in. takie nagrody i tytuły jak:
- zwycięskie wyróżnienie dla gminy przyznane w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań samorządowych przyznane przez Smart City Forum),
- zwycięski tytuł Gminy Przyjaznej Rodzinie w konkursie marszałka województwa Śląskiego za budowę nowoczesnego miasta zaspokajającego potrzeby wszystkich grup wiekowych,
- kilkukrotne wyróżnienie gminy za wzorową kondycję finansową i tempo jej rozwoju tytułem Perły Samorządowej, przyznawanym przez kapitułę dziennika „Gazeta Prawna” i Delloite Polska gminie oraz jej gospodarzowi,
- wyróżnienie prowadzonej przez samorządowca polityki oraz projektów społecznych sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości, wyróżnionych w ogólnopolskim, pokontrolnym raporcie Najwyższej Izby Kontroli,
- wyróżnienie tytułem Prezydenta 30-lecia Polskiej Transformacji przyznanej przez kapitułę konkursu Sylwetki i Marki 30-lecia Wolności RP.
Od początku pełnienia funkcji prezydenta miasta zainicjował powstanie społecznych ciał doradczych, takich jak Rada Gospodarcza, Rada Seniorów czy Rada Sportu. Jako jeden z pierwszych prezydentów w Polsce utworzył pulę środków publicznych dla najmłodszych, wprowadzając do miasta Młodzieżowy Budżet Obywatelski. Zainicjował również organizację przez urząd miasta wyjątkowych w skali kraju, bezpłatnych targów małych i średnich firm, dzięki którym mieszkańcy miasta mają możliwość poznawać corocznie ponad 100 nowych ofert przedsiębiorców działających na terenie gminy.
Największe uznanie samorządowe zdobył za całkowitą realizację celów samorządowych, w ramach których w ciągu zaledwie pięciu lat zrewitalizował w pełni wszystkie dzielnice miasta w zakresie utworzenia nowoczesnych, bezpiecznych i ekologicznych terenów rekreacyjnych dla wszystkich grup wiekowych i społecznych, remontując jednocześnie nawierzchnię połowy długości wszystkich dróg w gminie oraz pozyskując równolegle dotacje sięgające blisko 200 milionów złotych środków zewnętrznych na inwestycje w liczącym 65 tysięcy mieszkańców mieście. Dziś, tj. w 2022 roku kwota pozyskanych łącznie dotacji to ponad 300 milionów złotych.
Przyjęty przez niego kierunek oraz tempo rewitalizacji miasta pozwoliły otworzyć drugą kadencję prezydentury z drugim z najwyższych poziomów poparcia społecznego, sięgającym 84% w pierwszej turze wyborów samorządowych w 2018 roku.
Prywatnie jest szczęśliwym mężem Joanny i ojcem trójki dzieci, Jakuba, Julii i Marii. W wolnych chwilach aktywnie uprawia sporty: tenis, squash i bieganie.