Magazyn

Olbrzymia siła przyciągania przy zachowaniu stosunkowo niskiej masy sprawiła, że magnesy neodymowe stały się najpopularniejszych rodzajów magnesów wykorzystywanych nie tylko do produkcji zabawek i mebli, ale i różnego rodzaju urządzeń przemysłowych oraz elektronicznych. W sprzedaży poza neodymowymi kulkami i sześcianami znajdziemy trzy główne kategorie tego typu magnesów. Są to magnesy neodymowe pierścieniowe, walcowe i płytkowe. Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Neodymowa siła przyciągania

Przyjmuje się, że pierścieniowy magnes neodymowy lub dowolnie inny jest w stanie utrzymać przedmiot cięższy od siebie przeszło 1000 razy. Dzięki temu jest doskonałym sprzętem do separacji cząstek metalowych (żelaznych) z materiałów sypkich i cieczy. Tego typu magnesy powszechnie wykorzystuje się również do produkcji różnego rodzaju uchwytów i automatycznych zamknięć. Stanowią także element konstrukcyjny urządzeń bardziej złożonych, takich jak prądnice, silniki, głośniki czy mikrofony. Ze względu na specyfikę konstrukcji magnesy neodymowe pierścieniowe są często wykorzystywane przez branżę meblarską do produkcji zatrzasków i innych rodzajów zamknięć magnetycznych. Gdy potrzebna jest większa powierzchnia przyciągająca, zamiast nich stosuje się magnesy płytkowe. Magnesów walcowych używa się przede wszystkim w branży elektronicznej, do produkcji różnego rodzaju mierników czy turbin. Powszechnie stosowane są także w domach, jako rodzaj magnesu na lodówkę.

Konsekwencje różnych kształtów

Największą powierzchnię przyciągania, zgodnie ze swoją nazwą, oferują magnesy płytkowe. W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór takich magnesów o różnych rozmiarach. To częsty wybór przy produkcji uchwytów na metalowe narzędzia i akcesoria. Zdecydowanie od nich mniejsze są magnesy walcowe używane m.in. w elektronice. Najlżejsze w stosunku do magnetycznej powierzchni są magnesy neodymowe pierścieniowe w kształcie tradycyjnej podkładki pod śrubę – centralny otwór sprawia, że mają one stosunkowo niewielką wagę i nieco mniejszą siłę przyciągania niż ich walcowe, silnie spłaszczone odpowiedniki. Neodymowych magnesów pierścieniowych używa się m.in. do produkcji magnetycznych zamknięć oraz sprzętów elektronicznych, w tym silników i prądnic.

Pomijając kwestie związane z kształtem magnesów neodymowych, możemy spotkać się również z ich klasyfikacją na podstawie docelowego przeznaczenia. W tym sensie możemy mówić o magnesach do mebli, uchwytów ściennych, maszyn, urządzeń elektronicznych, separatorów czy do poszukiwań – do przeczesywania akwenów wodnych.