Urządź swój balkon modnie i z głową – 5 rad, jak zrobić to lepiej

Urządź swój balkon modnie i z głową – 5 rad, jak zrobić to lepiej

W każdym mieszkaniu balkon to przestrzeń, gdzie można stworzyć małe arcydzieło. Nie jest do tego potrzebna ani duża przestrzeń, ani wielkie nakłady. Pomysłowość i sprytne połączenie różnego rodzaju roślin potrafią przynieść świetne rezultaty. Jak jednak urządzić swój balkon modnie i z głową? Postarajmy się zrobić to jeszcze lepiej.

Zwrócenie większej uwagi na kluczowe aspekty w procesie aranżacji balkonu pozwala odnieść sukces. W prasie branżowej często pojawiają się zdjęcia pięknych balkonów, którym właściciele poświęcili dużo czasu i energii. Taka przestrzeń może być powodem do dumy, można tam też odpoczywać i relaksować się w otoczeniu pięknych kwiatów.

Jak jeszcze lepiej urządzić balkon?

Przyglądając się temu, jak urządzone są balkony, można odnieść wrażenie, że sporo osób stara się coś zrobić, by było to przyjemne miejsce. Jednak w wielu przypadkach widać, że aranżacja nie była specjalnie przemyślana. Ktoś po prostu wystawił na balkon parę przypadkowo dobranych kwiatków w doniczkach, postawił obok krzesło i to już cały projekt. Nie musi tak jednak być.

W Krakowie można spotkać wiele pięknych aranżacji. Nowe mieszkania często mają balkony z dużym potencjałem. Jeśli tylko zostaną one odpowiednio urządzone, będą wspaniałą ozdobą tych lokali. Mieszkania z przestronnymi i ciekawymi balkonami można obejrzeć sprawdzając rynek pierwotny w Krakowie na obido.pl. Umiejętny dobór poszczególnych elementów i swoista gra kolorami – to bez wątpienia środki, za pomocą których można zdecydowanie lepiej wszystko urządzić.

Dobre podłoże do balkonu

Jakie podłoże będzie dobre na balkon? Wiele osób pomija ten element, a przecież jest on ważny i istotny. Niezawodna jest terakota. Jeśli jest dobrze dobrana kolorystycznie, potrafi nadać przyjemny klimat naszemu balkonowi. Dodatkowo można ją łatwo przetrzeć – nie ma wiec problemu z utrzymaniem czystości. Jeśli trochę ziemi z kwiatków się wysypie, można ją łatwo usunąć z podłoża. Część osób decyduje się na nietypowe materiały. Są to np. nie do końca do tego przystosowane panele. Jeśli nie będą odporne na warunki atmosferyczne, to dość szybko się zniszczą.

Meble balkonowe – jak dobrać je do przestrzeni?

W następnej kolejności zajmijmy się balustradą. Kolor balustrady musi być dobrany odpowiednio do podłoża i ogólnej aranżacji balkonu. Bez tego nie będzie ona pasować do całości i może to zepsuć ogólny efekt. Ciekawym pomysłem na aranżację są osłonki do balustrad wykonane np. z drewna.

Na temat mebli balkonowych napisano i powiedziano już wiele. Jednak nie zmienia to faktu, że jest to bardzo ważny punkt przy planowaniu i urządzaniu balkonu. Meble swoją stylistyką muszą pasować do całości. Trzeba też dobrze dobrać wielkość mebli tak, by z jednej strony były one wygodne w użytkowaniu, z drugiej zaś by nie zastawiały całej przestrzeni. Nic innego nie będzie się dało ustawić na balkonie, jeśli meble zajmą całe miejsce. Niektórzy decydują się na nowoczesne meble w niecodziennych kształtach – można je czasem dostać w dużych marketach. Inni wolą np. drewniane meble. To klasyka, która ciągle się sprawdza. Warto pamiętać, by takie meble pomalować np. impregnatem. Chodzi o trwałość. Zestaw przecież będzie wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Wspaniałe są też rozwiązania nietypowe. Meble z palet zyskują dużą popularność. Nie jest też konieczne kupowanie mebli w sklepie. Można zlecić ich zrobienie specjalnej firmie – trzeba jednak wiedzieć, że dość sporo to kosztuje.

Rośliny, czyli kwintesencja balkonu

Niewątpliwie bardzo ważnym elementem urządzania balkonu jest odpowiedni dobór roślin. To one nadają charakteru balkonowi. Nie wystarczy więc po prostu postawić kilka doniczek z kwiatami. Najlepiej, jeśli już na początku określi się, co powinno znajdować się na balkonie. Czy postawimy na kwiaty ozdobne, czy też może na małe doniczki z warzywami? A może jakiś ciekawy mix? Dobrym rozwiązaniem są też zioła.

Jeśli chodzi o kwiaty, to sporo osób decyduje się na bratki. Ładną ozdobą są też pelargonie czy surfinie. To kwiaty wiszące, które można umieścić w różnych miejscach na balkonie. Warzywa to również praktyczne rozwiązanie. Pomyśl tylko o własnych pomidorach, które zrywasz rano z krzaczka i dodajesz do kanapki. Ważne by wszystkie rośliny współgrały ze sobą na balkonie. Sprawi to, że będą one stanowiły całość. Umiejętne dobranie kolorystyczne da gwarancje, że balkon stanie się wyjątkowy.

Dodatki to ważny element wyposażenia balkonu

Dodatki balkonowe są często uzupełnieniem całości i zwieńczeniem finalnego obrazu. Ciekawe koce na kanapie balkonowej. Poduszki, które kolorystycznie mogą w dobry sposób przełamać całość aranżacji. Wszelkiego rodzaju stojaki i podpórki. Mogą być wykonane z innych przedmiotów. Zaadaptowane do swojej funkcji. Tylko wyobraźnia nas ogranicza.

Jeśli dobrze zaplanujemy nasz balkon, to będzie on miejscem relaksu. Będzie pięknie się prezentował. Bez obaw pokażemy go gościom, którzy do nas przyjdą. W ciepłe dni być może będziemy tam spędzać dużo czasu. Zróbmy więc wszystko po swojemu. Jeżeli urządzimy balkon modnie i z głową to będzie to wspaniałe miejsce.


Drukuj   E-mail