Mazury to jeden z najbardziej urokliwych regionów geograficzno-kulturowych w Polsce. Położone na terenach Pojezierza Mazurskiego i Iławskiego zachwycają pięknem krajobrazu, tutejszą florą i fauną, a także ilością atrakcji o istotnym znaczeniu historycznym oraz kulturowym. Oczarują Cię zielone pagórki, rozległe, kwitnące łąki, a przede wszystkim urzekające jeziora, będące znakiem rozpoznawczym tego rejonu, zwanego także Krainą Tysiąca Jezior. W rzeczywistości na terenie tym znajduje się około 2600 jezior, które wraz z przyległościami, od początku istnienia tej krainy są domem dla ponad setki gatunków ptaków, w tym gatunków rzadkich i zagrożonych, takich jak łabędź krzykliwy, hełmlatka czy rybołów. Oprócz często spotykanych tu ssaków, jak jelenie, dziki i lisy, występują tu również między innymi łosie, wilki, wydry, borsuki i bobry.
Blisko natury
Jeżeli pragniesz byś blisko natury, a kontakt z nią jest tym, co ładuje Twoje baterie - weekend na Mazurach to idealna propozycja dla Ciebie. Poza bliskością natury, znajdziesz tu niezliczone okazje by wypocząć i zrelaksować się tak jak lubisz najbardziej. Dla miłośników przyrody pozycją obowiązkową będzie Mazurski Park Krajobrazowy, będący jednym z największych w kraju. W jego obrębie znajduje się między innymi Puszcza Piska z rzeką Krutynią oraz największe polskie jezioro Śniardwy. Największą atrakcją turystyczną regionu jest liczący ponad 100 kilometrów, połączony kanałami żeglownymi Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Będzie on nie lada gratką dla amatorów aktywnego wypoczynku, gdyż stwarza idealne warunki dla jachtingu czy spływów kajakowych, które cieszą się tu dużą popularnością. Prawdziwy raj odnajdą tu także fani jednośladów, gdyż Wschodni Szlak Rowerowy znajdujący się na terenie Warmii i Mazur to najdłuższa i jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Polsce. Liczy 397 kilometrów i jest perfekcyjnie przygotowana do ruchu rowerowego. Na trasie znajdują się Miejsca Obsługi Rowerzystów, stojaki, ławki, stoły, toalety oraz miejsca, w których można komfortowo zjeść i odpocząć. Zapomnij o nudzie!
Mazury historycznie
Dla entuzjastów historii, kultury i folkloru Mazury są prawdziwą skarbnicą wiedzy i ciekawych doświadczeń. Znajduje się tu kilkadziesiąt zamków, z których kilka to zamki krzyżackie. Do najczęściej polecanych należy zamek krzyżacki w Ostródzie, w którego murach znajduje się dzisiaj Muzeum Ziemi Ostródzkiej. Obok niego, warto wymienić XIV-wieczny, gotycki zamek w Kętrzynie, którego podwoje skrywają dziś Bibliotekę Miejską, Muzeum Regionalne oraz siedzibę bractwa rycerskiego. Kolejną propozycją jest Zamek w Nidzicy, również związany z historią zakonu krzyżackiego, mieszczący dzisiaj Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, pracownię rzeźbiarską oraz bibliotekę miejską. Działa tu także hotel oraz zamkowa restauracja.
Obok zamków, na terenie Warmii i Mazur znajduje się także szereg zabytków o charakterze fortecznym. Należy do nich między innymi twierdza Boyen, wybudowana z polecenia króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, która miała służyć obronie państwa przed Rosją i stanowiła główny element pruskich umocnień na wschodzie. W czasie drugiej wojny światowej, w latach 1941-1944 twierdza przeszła w ręce Niemców, którzy zorganizowali tu szpital polowy. Znajdował się w niej również oddział sztabu generalnego, a także laboratorium oceniające jakość żywności dostarczanej do „Wilczego Szańca”. Skoro o „Wilczym Szańcu” mowa, ten forteczny budynek został wzniesiony jako kwatera główna Adolfa Hitlera, przez kilka lat stanowiąc jego centrum dowodzenia. Podejmowano tu najważniejsze decyzje związane z przebiegiem II wojny światowej. W 1944 roku miał tutaj miejsce także zamach na życie führera. Obecnie „Wilczy Szaniec” mieści muzeum, w którym można zobaczyć wystawę broni z okresu II wojny światowej oraz wystawę o powstaniu warszawskim. W ramach projektu odbudowany planowana jest gruntowna modernizacja obiektu. Więcej o na temat Wilczego Szańca możesz się dowiedzieć z tego artykułu.
Kultura ludowa
Podążając śladami polskiego folkloru nie sposób przejść obojętnie obok Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Ten olsztynecki park etnograficzny kryje okazałe zbiory kultury i sztuki ludowej, a przede wszystkim pozwala poczuć niesamowity klimat dawnej, wiejskiej osady. Ciekawą propozycją jest także Park Etnograficzny wraz z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, gdzie można zobaczyć nie tylko dzieła sztuki ludowej, ale również meble, przedmioty codziennego użytku czy odzież ludności, która niegdyś zamieszkiwała te ziemie. W pomieszczeniach na terenie parku urządzono również warsztaty ginących zawodów.
Weekend na Mazurach
Całe mnóstwo atrakcji, jakie Mazury mają do zaoferowania masz w zasięgu ręki już teraz! Niezależnie od tego czy podróżujesz w pojedynkę, z rodziną czy przyjaciółmi, dzięki obszernej bazie noclegowej, w której skład wchodzą hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, agroturystyka a także domy na wynajem, znajdziesz zakwaterowanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz na https://nawakacje.eu/polska/warminsko-mazurskie/. A jeśli jednak powyższe atrakcje, nie przekonują Cię wystarczająco to zobacz ten artykuł. Znajdziesz tam inne ciekawe pomysły na spędzenie weekendu w Polsce.