Magazyn

Nie dla wszystkich par ciąża i narodziny dziecka to marzenie łatwe do osiągnięcia. Coraz więcej osób zmaga się z niepłodnością, która według szacunków, dotyka już co piątą parę w Polsce. Czynników powodujących ten problem jest wiele. Specjalistycznym miejscem, gdzie można zbadać płodność, jest klinika leczenia niepłodności, do której warto wybrać się, zwłaszcza gdy kolejny raz test ciążowy nie wskazuje upragnionych dwóch kresek.

Jak często niepłodność dotyka pary?

Przyczyny niepłodności mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny oraz dotykać obojga partnerów. Ciężko ją zdiagnozować w momencie, kiedy para nie stara się o dziecko, dlatego też wiele osób nie widzi sensu wykonywania wcześniejszych badań w tym kierunku. Coraz częściej zdarza się, że występuje ona u młodszych pacjentów. Niepłodność może pojawić się również w sytuacji, kiedy kobieta odkłada w czasie decyzję o posiadaniu potomstwa, ponieważ z wiekiem zmniejsza się rezerwa jajnikowa i naturalne poczęcie jest coraz trudniejsze. Szacuje się, że niepłodność dotyka 20% populacji w wieku rozrodczym. Jest schorzeniem, które w wielu przypadkach można jednak skutecznie leczyć.

Co powoduje niepłodność?

Istnieje bardzo dużo czynników, które mają negatywny wpływ na naszą płodność. W przypadku kobiet do najczęstszych z nich należą m.in. zaawansowany wiek, zaburzenia owulacji, endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS),wady w budowie narządów rodnych. Biorąc pod uwagę niepłodność męską, można uwzględnić czynniki takie jak: nieprawidłowa ruchliwość, liczba i morfologia plemników, choroby jąder, choroby urologiczne, uwarunkowania genetyczne. W obu przypadkach niepłodność może być też spowodowana czynnikami takimi jak palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta. Dodatkowo u wielu pacjentów może występować tzw. niepłodność idiopatyczna, czyli taka, której przyczyna, mimo badań, pozostaje nieznana.

Kiedy zgłosić się do Kliniki leczenia niepłodności?

W przypadku problemów z poczęciem dziecka, które trwają przez dłuższy czas, trzeba jak najszybciej poddać się odpowiedniej diagnostyce. Specjalistycznym miejscem, do którego można się zgłosić z problemem niepłodności jest Klinika Bocian w Katowicach. Pierwsza konsultacja polega na spotkaniu z lekarzem, który przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny z obojgiem partnerów oraz zleca wykonanie badań. W przypadku mężczyzn zazwyczaj jest to to badanie nasienia, przed którym należy wstrzymać się od stosunku płciowego od 3 do 5 dni. U kobiet przeprowadza się badanie ginekologiczne, USG transwaginalne oraz wybrane badania hormonalne. Zalecane jest, aby na pierwszą wizytę para przyszła wspólnie, ponieważ znacznie ułatwi to dalsze leczenie.

Więcej szczegółowych informacji na temat pierwszej wizyty można uzyskać na stronie Kliniki Bocian: https://klinikabocian.pl/pierwsze-kroki