Znane osoby pochodzące z Żywca – czy znasz ich wszystkich?

Znane osoby pochodzące z Żywca – czy znasz ich wszystkich?

Żywiec to piękne miasto, znane przede wszystkim z niesamowitych górskich widoków oraz bogatej historii. Ale Żywiec to także ludzie, z których możemy być dumni. Bowiem w naszym mieście i jego bliskich okolicach urodziło się i wychowało wiele znanych osób. Wśród nich są m.in. muzycy, aktorzy, a także sportowcy. Z pewnością kojarzycie te wybitne persony ale czy wiedzieliście, że pochodzą z naszych okolic?

Monika Brodka 

Urodziła się 7 lutego 1988 r. we wsi Twardorzeczka. Znana wszystkim piosenkarka alternatywna, kompozytorka, autorka tekstów i gitarzystka. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu w klasie językowej. W wieku sześciu lat podjęła naukę gry na skrzypcach. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol oraz Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. W 2004 r. wydała swój debiutancki album studyjny pt. Album, który uzyskał status złotej płyty. Na swoim koncie posiada łącznie cztery albumy studyjne oraz sześć Fryderyków.

Tomasz Adamek

Słynny bokser pochodzący z Żywca, w którym przyszedł na świat 1 grudnia 1976 r. W 1988 r. Adamek zaczął trenować boks w klubie Góral Żywiec. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył nagrodę imienia Muhammada Alego za wybitne osiągnięcia sportowe i postawę poza ringiem, a także pas mistrzowski magazynu The Ring. Zdobył 2. miejsce w 2005 i 4. miejsce w 2006 w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski. Jest również byłym zawodowym mistrzem świata organizacji International Boxing Federation (IBF) i International Boxing Organization (IBO) w wadze junior ciężkiej oraz World Boxing Council (WBC) w wadze półciężkiej.

Golec uOrkiestra

Zespół muzyczny założony w 1998 r. przez braci bliźniaków, urodzonych 19 lutego 1975 r. w Żywcu Pawła i Łukasza Golców. W skład zespołu wchodzi również żona Łukasza – Edyta Golec. W 1999 wydali debiutancki album, zatytułowany Golec uOrkiestra 1, na którym umieścili piosenki łączące brzmienia tradycyjne z nowoczesnymi, w tym muzyką latynoską, rock’n’rollową, jazzową czy ska. Album ten odniósł duży sukces komercyjny na polskim rynku muzycznym oraz zapewnił zespołowi nagrodę Fryderyka za debiut roku. Golec uOrkiestra łącznie posiadają pięć albumów studyjnych, kilka świątecznych i koncertowych.  W 2019 zespół został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Marieta Żukowska

Popularna aktorka filmowa i teatralna, urodzona 1 lipca 1982 w Żywcu. Znana m.in z bohaterki Marii Rost w serialu Londyńczycy czy Aleksandry Duszyńskiej w serialu Majka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Członkini Polskiej Akademii Filmowej. Za swoje role teatralne otrzymała do tej pory 10 nagród teatralnych.

Tomasz Jodłowiec

Pochodzący z Żywca piłkarz, urodzony 8 września 1985 r. Jest wychowankiem klubu piłkarskiego Koszarawa Żywiec. W 2004 r. trafił do Widzewa Łódź, który był jego pierwszym profesjonalnym klubem w karierze. Obecnie występuje na pozycji pomocnika w klubie Piast Gliwice oraz w reprezentacji Polski. Jest również uczestnikiem Mistrzostw Europy 2016.

Agata Wróbel

Sztangistka startująca w kategorii +75 kg, a także mistrzyni świata, trzykrotna mistrzyni Europy i ośmiokrotna mistrzyni Polski. Pochodzi z Jeleśni, w której przyszła na świat 28 sierpnia 1981 r. Swoją sportową karierę rozpoczęła od trójboju siłowego w 1996 r. w klubie Góral Żywiec. Na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney zdobyła srebrny medal, natomiast na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach medal brązowy. Pod koniec 2010 r. ogłosiła koniec zawodowej kariery sportowej.

Marcin Rozynek

Piosenkarz rockowy, autor piosenek i producent muzyczny, urodzony 16 maja 1971 r. w Żywcu. Wychowywał się w Radziechowach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, a później prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w 1989 r., działając w zespole Esther. W 2004 r. zdobył Fryderyka w kategorii „wokalista roku”, Superjedynkę na 41. KFPP w Opolu oraz Nagrodę Muzyczną Eski w kategorii „artysta roku”.

Michał Kusiak

Wybitny astronom urodził się 1986 r. w Żywcu. Jego zainteresowanie astronomią rozpoczęło się już w okresie dzieciństwa. Jest odkrywcą wielu komet i planetoid, w tym dwutysięcznej komety odnalezionej na zdjęciach sondy SOHO. Jest również współodkrywcą komety długookresowej C/2015 F2 (Polonia). W 2014 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna na wniosek Rafaela Ferrando i Rafała Reszelewskiego nazwała współodkrytą przez nich planetoidę na jego cześć.

Tomasz Konior

Urodzony 1968 r. w Żywcu architekt i urbanista. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Do jego projektów należą m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, Centrum handlowo-usługowe „Supersam”, czy Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Za swoje działania otrzymał również wiele nagród i wyróżnień.

Autor: Roksana Sapeta

Zdjęcie: Dario Film


Drukuj   E-mail