Magazyn

O konieczności wprowadzenia uchwały krajobrazowej w Żywcu mówi się już od dawna. Niestety szpecących krajobraz tablic przybywa.

Przypomnijmy, że wchodząc w życie w danym mieście uchwała krajobrazowa reguluje zasady lokalizowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych, a nawet ogrodzeń. Określa również ich rozmiary oraz materiały jakie mają być użyte przy powstawaniu powyższych elementów. W mediach społecznościowych, a szczególnie profilach poświęconych Żywcowi niejednokrotnie mieszkańcy podkreślali konieczność wprowadzenia takiego dokumentu w mieście, argumentując to m.in. estetyką bilboardów zainstalowanych przy żywieckich rondach, przy wjeździe do miasta lub tym, że obiekty te zaburzają walory krajobrazowe miejscowości.

Początek sięga 2017 roku

Portal śledzi temat wprowadzenia uchwały krajobrazowej w Żywcu od samego początku. Pierwsze informacje o tym, że jej wprowadzenie jest rozważane i możliwe do realizacji pojawiły się już w 2017 roku. Z ówczesnych zapowiedzi wynikało, że w Planie Przestrzennym Zagospodarowania Miasta Żywca wprowadzone miały być odpowiednie zapisy, określające m.in. miejsca gdzie mogą znajdować się bilbordy, jaka jest ich dopuszczalna wielkość itp. Z biegiem czasu sprawa ucichła. O sprawę pytaliśmy w magistracie w kwietniu 2019 roku, jak wtedy poinformował burmistrz Żywca Antoni Szlagor - "By móc wdrożyć uchwałę krajobrazową niezbędne jest przegłosowanie planu przestrzennego zagospodarowania dla miasta Żywca. Obecnie trwają procedury z uchwaleniem tegoż planu, odbywają się spotkania z mieszkańcami, którzy wnieśli swoje uwagi do planu w trakcie ogłoszonych z wyprzedzeniem konsultacji społecznych. Po zatwierdzeniu planu przestrzennego zagospodarowania przez Radę Miejską, kolejnym działaniem, które zamierzam, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podjąć jest rozpoczęcie działań dotyczących wprowadzania uchwały krajobrazowej" – podkreślał burmistrz Żywca.
W 2020 roku w rozmowie z portalem burmistrz Antoni Szlagor zaznaczył, że obowiązująca od blisko 5 lat w Polsce tzw. ustawa krajobrazowa, działa w zaledwie 0,8% gmin. Na dodatek większość uchwał przyjętych przez te gminy albo została zaskarżona albo gminy same podjęły decyzję o ich zmianach, widząc wadliwość przepisów tejże ustawy. Ponieważ trwają prace nad zmianą ustawy krajobrazowej, czekamy na to, aż zostanie ona zmieniona. My jako miasto, spełniliśmy podstawowy warunek dla wprowadzenia uchwały krajobrazowej, jakim było uchwalenie planu przestrzennego zagospodarowania. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, a bardzo liczymy na to, że stanie się to w możliwie najszybszym terminie, zawiesiliśmy rozpoczęte już w naszym Urzędzie prace nad wprowadzeniem uchwały krajobrazowej. Dodajmy, że według informacji, jakie udało się nam uzyskać – Żywiec był gotowy na wprowadzenie uchwały krajobrazowej już w marcu 2020 roku, urzędnicy jednak czekali na wejście przepisów, które pozwolą na jej prawomocne wprowadzenie. Prace te przerwała jednak epidemia Covid-19. W lipcu 2022 roku wiele kontrowersji wzbudziły wolnostojące reklamy wzdłuż ścieżki rowerowej przy brzegu Jeziora Żywieckiego i wtedy również pojawiły się wyraźne deklaracje o konieczności wprowadzenia uchwały krajobrazowej w Żywcu.
W styczniu 2023 roku burmistrz Antoni Szlagor powołał zespół roboczy, którego zadaniem było przygotowanie projektu tzw. uchwały krajobrazowej. W zespole tym znaleźli się wiceburmistrz Janusz Juraszek, kierownik Referatu ds. Dróg Publicznych w Urzędzie Miasta Marcin Szemraj, inspektor w Wydziale Inżynierii Miejskiej, Ochrony Środowiska i Rozwoju Urbanistycznego Marek Kisilewicz oraz radca prawny Przemysław Klapiński.
Władze miasta podkreślały, że wprowadzenie uchwały krajobrazowej związane jest z szeregiem procedur, które muszą zostać spełnione, by dokument był wprowadzony prawomocnie. Burmistrz Szlagor zaznaczył wówczas, że jednym z punktów są konsultacje z wszystkimi grupami społecznymi, zainteresowanymi wprowadzeniem dokumentu. W styczniu 2023 roku prognozowano, że uchwała może wejść w życie końcem roku.

Rok 2024 – jaki stan prac?

O sprawę zapytaliśmy ponownie w listopadzie bieżącego roku. Rzecznik Urzędu Miejskiego w Żywcu – Mariusz Hujdus poinformował, że Zarządzeniem Burmistrza Miasta Żywca nr BOB.0050.12.2023.BOB z dnia 13 stycznia 2023 r. powołano zespół roboczy ds. opracowania projektu uchwały ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych.

W składzie przywołanego zespołu znaleźli się pracownicy Urzędu Miejskiego oraz radni wyznaczeni przez Radę Miejską kadencji 2018- 2024. Uchwalenie uchwały to kompetencja Rady Miejskiej i w pracach zespołu powinni aktywnie uczestniczyć przedstawiciele Rady, która będzie przyjmowała jej treść. Rada Miejska kadencji 2024-2029 może mieć dodatkowe kwestie lub pytania, dlatego uzasadniony jest udział radnych obecnej kadencji w pracach zespołu. W związku z czym zwróciłem się do Przewodniczącego Rady Miejskiej z prośbą o wskazanie radnych kadencji 2024-2029, którzy mogliby uczestniczyć w pracach zespołu.

 Pragnę poinformować, że zespół przeprowadził specjalistyczne szkolenie dla wszystkich radnych, obejmujące również tematykę prawną w zakresie istniejących orzeczeń. Dostarczył radnym tzw. „Przewodnik dla gmin z zakresu projektowania uchwały krajobrazowej". W pracy wewnętrznej zespołu problematyka tzw. Uchwały krajobrazowej została przedyskutowana oraz przeanalizowana w oparciu o istniejące uchwały w innych miastach. Zespół opracował projekt uchwały dla Rady Miejskiej o przystąpieniu do sporządzenia tzw. Uchwały Krajobrazowej, która została przez Radę Miejską uchwalona. Ponadto posiada on wersję roboczą uchwały krajobrazowej, która obecnie ma być przyjmowana przez zespół - informuje przedstawiciel .

Wkrótce zapewne wrócimy do tej sprawy i poinformujemy o stanie prac.