Mamuty na Żywiecczyźnie

Mamuty na Żywiecczyźnie? Brzmi nieprawdopodobnie? Na naszych terenach występowały mamuty, a potwierdzają to szczątki trzech osobników, które odnaleziono w różnych częściach powiatu żywieckiego.
Mamuty pojawiły się w pliocenie, około 5 mln lat temu. Wyginęły przed ok. 5. tys. lat temu. Dotychczas wyodrębniono dwanaście gatunków tych zwierząt, występowały w Europie, Syberii i w Ameryce Północnej.
Mamut z Zabłocia
Najstarszy osobnik, którego kości datowane są na około 26 600 lat temu, został odnaleziony na terenie dawnej cegielni w dzielnicy Żywca – Zabłociu. Do odkrycia doszło w roku 1920. Robotnicy pozyskujący glinę do wyrobu cegły wykopali szkielet mamuta. Sądząc, że to resztki przedpotopowego drzewa rozbili olbrzymie kości na kawałki. W roku 1923 w stercie szczątków zauważono fragment kości podobny do ludzkiej miednicy. Znalazca złożył go w urzędzie policyjnym, gdzie okazało się, że jest to pierwszy krąg szyjny mamuta. Z znalezionych kości udało się odzyskać kilka połamanych żeber oraz jeszcze jeden krąg szyjny. Dziś kości te możemy zobaczyć w Muzeum Miejskim w Żywcu.
Mamut z Rychwałdu
W roku 1924 mieszkaniec Rychwałdu o nazwisku Pyrgies wykopywał glinę. W trakcie pracy natrafił na całą szczękę mamuta. W roku 2010 naukowcy z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zbadali wspomnianą kość i datowali ja na 24 700 lat temu. W dwudziestoleciu międzywojennym wspomnianą szczękę wziął ze sobą nieznany krawiec z Krakowa, obiecując sprzedaż eksponatu. Niestety zarówno mężczyzna, jak i eksponat, zniknęli bez śladu. Zachował się jedynie ząb, który Pyrgies zostawił sobie na pamiątkę. Również i on znajduje się w zbiorach żywieckiego Muzeum Miejskiego.
Mamut z rozlewiska Koszarawy
Szczątki mamuta wydobyto w roku 1958 i są one datowane na 23 700 lat temu.
Autor: WM
Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu
25.02.2025 18:39
Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!
25.02.2025 16:58
Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek
21.02.2025 18:21
Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!
30.01.2025 10:47
Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!
03.12.2024 18:30