26 kwiecień
2025

Nowa ekspozycja stała w żywieckim Muzeum

Autor: Redakcja Data publikacji: 02.01.2013 12:03
sztuka sakralna żywiecczyzny

W Muzeum Miejskim w Żywcu otwarta została  nowa wystawa stała – Sztuka sakralna Żywiecczyzny. Ekspozycja mieści się na I piętrze Starego Zamku. Cena biletu – 5 zł., należy zaznaczyć, że biletem wstępu jest cegiełka z wizerunkiem Madonny z poziomką, a dochód przekazany zostanie na renowację obrazu Madonna z Poziomką.


Na ekspozycji zobaczyć można najcenniejsze zbiory pochodzące z żywieckich kościołów. Gotycką kolekcję prezentują drewniane rzeźby: Św. Anna Samotrzecia z ok. 1380 r., (z kościoła Św. Krzyża w Żywcu) oraz dwa przykłady mniejszej rzeźby drewnianej z ok. 1510 r. – św. Barbara i św. Katarzyna (z kapliczki Św. Wita w Starym Żywcu). Gotyckie, temperowe malarstwo tablicowe reprezentują: Opłakiwanie z ok. 1450 r. (z kościoła Św. Krzyża w Żywcu) oraz Madonna z poziomką z 3 ćw. XV w. (obecnie w konserwacji). Epokę renesansu reprezentują XVI-wieczne obrazy temperowe przedstawiające Święte Rozmowy z kościoła parafialnego w Łękawicy (Matka Boska ze św. Andrzejem i św. Piotrem oraz Matka Boska ze św. Mikołaj i św. Stanisławem biskupem). Należy także wspomnieć o obrazach temperowych z 2 poł. XVI w. pochodzących z kościoła Świętego Krzyża. Są to Wskrzeszenie Łazarza, obraz dwustronny Biczowanie i Piłat (obecnie w konserwacji) oraz Chrystus i Święta Weronika.

Na ekspozycji pokazane zostały także obrazy sakralne żywieckich malarzy cechowych z XIX w.: Antoniego i Wincentego Krząstkiewiczów, Andrzeja i Antoniego Madalskiego, Jana Fignowskiego, Józefa Ignacego Maultza. Obrazy te przedstawiające wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa, sceny z Nowego Testamentu nieodłącznie łączą się z żywiecką sztuką cechową.

Dopełnieniem wystawy są przykłady rzeźby od XVIII do XIX w. pochodzące z żywieckich kościołów, sprzęt i szaty liturgiczne, barokowe relikwiarze z kościoła Przemienienia Pańskiego w Żywcu oraz wiele obiektów sakralnych jak dotąd nigdy nie prezentowanych.

Słynny obraz Madonny z Poziomką przebywa obecnie w konserwacji w Krakowie i zostanie zaprezentowany w żywieckim muzeum na początku 2013 roku.

Źródło i fotografie: Materiały Muzeum Miejskiego w Żywcu

Przeczytaj także

Drugi tom powieści Anny Krzysteczko “Słowiańska Krew”

„Słowiańska krew” Anny Krzysteczko ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina 28 maja.  ,,Słowiańska krew” to intrygująca fabuła, która łączy historię…
Czytaj więcej

Rada Miejska w Żywcu nadaje rondu imię Wilhelma Brassego

Rada Miejska w Żywcu podjęła decyzję o nadaniu nowej nazwy jednemu z najważniejszych punktów komunikacyjnych w mieście. Podczas sesji, która…
Czytaj więcej

Zmiana przewodniczącego Rady Gminy Węgierska Górka

W Węgierskiej Górce odbyła się emocjonująca sesja Rady Gminy, która przyniosła wiele nieoczekiwanych rozstrzygnięć i zmian personalnych. Obrady, które początkowo…
Czytaj więcej

Znaleziono zwłoki na zboczu Ostrego Wierchu

Wczoraj o godz. 20.00 ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie od rodziny o zaginięciu 32-letniego mieszkańca Lesznej Górnej, który 23 kwietnia ok.…
Czytaj więcej

Drugi majówkowy festiwal dmuchańców w Korbielowie

3 i 4 maja br. w Korbielowie odbędzie się drugi majówkowy festiwal dmuchańców. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rzecz…
Czytaj więcej

Obchody 3 Maja w Żywcu

W Żywcu odbędą się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W programie m.in msza święta, złożenie kwiatów oraz piknik rodzinny.
Czytaj więcej