24 marzec
2025

O historii i przyszłości żywieckiej dzwonnicy

Autor: Redakcja Data publikacji: 10.12.2024 15:25

Kamienna dzwonnica przy żywieckiej Konkatedrze powstała staraniem Franciszka Wielopolskiego w latach 1723 – 1724. Ten wyjątkowy obiekt obchodzi zatem 300-lecie powstania i z tej okazji odbędzie się interesujące spotkanie, poświęcone historii i przyszłości żywieckiej kampanilii.

O dziejach i przyszłości 

14 grudnia o godzinie 18:00 w kawiarnii Przystań przy ulicy Zamkowej 12 Dorota Firlej przybliży dzieje, historię i ciekawostki związane z budowlą. Natomiast proboszcz Parafii NNMP w Żywcu opowie o planach związanych z dzwonnicą i przeznaczeniem zabytku w najbliższej przyszłości.

Świadek historii ukryty na szczycie

Przy tej okazji przybliżamy ciekawostkę związaną z żywiecką kampanillą. 

5 marca 2001 r., w czasie remontu zabytkowej dzwonnicy w Żywcu, pracownicy znaleźli dokumenty, będące kronikarskim opisem wszystkich remontów obiektu. Dokumenty te były schowane w “bani”, czyli wykończeniu dachu, znajdującym się np. pod krzyżem zwieńczającym kalenicę.

Zbiór tych archiwaliów schowany był w słoju, po otwarciu którego okazało się, że najstarszy dokument pochodzi z 1723 r. i napisany jest w języku polskim. Zawiera on informacje o pożarze drewnianej dzwonnicy w 1721 r. i domów w rynku oraz o budowie nowej, murowanej ufundowanej przez Franciszka Wielopolskiego. W dokumencie zawarta jest również pierwsza informacja na temat konserwacji krzyza na dzwonnicy. Odnotowano w nim również, że w czasie pożaru ocalał kościół oraz zamek.

Kolejny dokument z 9 lipca 1770 r. jest kopią najstarszego oraz opisuje kolejne renowacje dzwonnicy i krzyża. Trzeci natomiast, datowany na 2 października 1799 r. informuje o kolejnym remoncie dzwonnicy, podpisany jest przez Marcina Rybarskiego i zawiera wiadomości na temat Żywca oraz działalności papieży. W zbiorze osiemnastowiecznych materiałów znalazły się również wstępy ze wszystkich czterech Ewangelii

Dwa dokumenty dziewiętnastowieczne z 1832 r. opisują prace konserwatorskie przy dzwonnicy, nałożenie krzyża, a także informacje o epidemii cholery z 1831 r. Są tu nazwiska lekarzy, felczerów i aptekarzy, którzy działali na terenie miasta i walczyli z chorobą.

Dokumenty dwudziestowieczne są dwa: pierwszy z 1902 r. i drugi z 1914 r. Znajdujemy w nich informacje o mieście, miedzy innymi, o wielkiej powodzi z 1902 r., jest także spis radnych miasta oraz wykaz służb magistratu.

Oprócz dokumentów znaleziono w bani pocztówki z 1902 roku, stare fotografie rynku, magistratu, dzwonnicy, procesji na rynku. Ponadto schowano tu gazety – egzemplarz Nadzwyczajnego Drugiego Wydania Ilustrowanej Gazety Polskiej z czerwca 1914 r. o zabójstwie w Sarajewie następcy austriackiego tronu – arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Z żywieckich wydań zaś umieszczono Statut Kasy Oszczędności z 1892 r. podpisany przez Badeniego, Sprawozdanie Zarządu Uzupełniającej Szkoły Przemysłowej w Żywcu z 1902 r. i zamkniecie rachunku Kasy Oszczędności Miasta Żywca z 1913r. Znaleziono także ciekawostki numizmatyczne – 4 monety austriackie – halerze z 1894, 1895, 1896, opakowane gazetami reklamowymi sprzedawanymi w Żywcu przez Jana Konrada z Czech. Wśród dokumentów znajdował się także dokument z 1914 r., zawierający spis ludzi pracujących przy remoncie dzwonnicy: majstra i murarzy, opatrzony opisem sytuacji w mieście, a podpisany przez burmistrza Antoniego Minkińskiego.

Zdjęcie: Muzeum Miejskie w Żywcu

Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu

W dniach 1-2 marca 2025 hala sportowa w SP9 w Żywcu zamieni się w prawdziwy raj dla dzieci i ich…
Czytaj więcej

Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!

Wyobraź sobie, że Twój biznes to samotny wędrowiec na górskim szlaku – silny, pełen potencjału, ale napotykający na swojej drodze…
Czytaj więcej

Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek

Zbliża się Tłusty Czwartek, a restauracja 3 Poziomki ma przyjemność ogłosić, że przyjmuje zamówienia na pączki, które można odebrać osobiście…
Czytaj więcej

Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!

  Szukasz miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas na świetnej zabawie, a Ty się zrelaksować? Park Fantazja to idealne rozwiązanie!
Czytaj więcej

Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!

W Jeleśni działa przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci – Kraina Radości Active & Fun! To wyjątkowe 80 m², które zostały zaprojektowane…
Czytaj więcej

Czysta Gmina Węgierska Górka – wspólnym wysiłkiem do czystszej przyszłości!

Za nami kolejna edycja akcji “Czysta Gmina Węgierska Górka”, która po raz kolejny zgromadziła mieszkańców w szczytnym celu – poprawy…
Czytaj więcej