06 czerwiec
2026

Od “bagniątek” po “łoblywackę”: Niezwykłe tradycje Wielkiego Tygodnia w naszym regionie

Autor: Redakcja Data publikacji: 29.03.2026 18:20

Choć świat pędzi naprzód, w naszych wsiach echo dawnych obrzędów wciąż wybrzmiewa z niezwykłą siłą. Wielki Tydzień to w lokalnej tradycji nie tylko czas religijnej zadumy, ale i okres magicznych rytuałów, które miały zapewnić zdrowie inwentarzowi oraz obfite plony na polach.

Niedziela Kwietna i moc “bagniątek”

Wszystko zaczyna się w Niedzielę Palmową, zwaną u nas często Niedzielą Kwietną. Stare przysłowie „Jako Kwietno tako Wielko” przypomina o ścisłym związku pogody tego dnia z aurą samych świąt. Kluczowym elementem są palmy, lokalnie nazywane „bagniątkami”.

Tradycyjna palma nie przypominała tych dzisiejszych, kupowanych w marketach. Przygotowywano ją z:

  • gałązek wierzbowych (bazie, kocanki),
  • jałowca,
  • ziół: barwinka, bożego drzewka, kopytnika i kokocu,
  • kolorowych wstążek i własnoręcznie robionych kwiatów z bibuły.

Poświęcone gałązki stawały się potężnym amuletem. Okadzano nimi bydło, by chronić je przed piorunami, a pasterze robili z nich baty, wierząc w pomyślne wypasanie zwierząt. Gospodynie z kolei głaskały bydło baziami, co miało zapewnić zwierzętom piękną maść i zdrowie.

Wielki Piątek: Uzdrawiająca woda i czary

Wielki Tydzień to czas, w którym milkną dzwony, a ich miejsce zajmuje surowy dźwięk drewnianych klekotek i kołatek. Najbardziej mistycznym dniem pozostaje jednak Wielki Piątek. Dawniej, jeszcze przed świtem, mieszkańcy udawali się nad rzeki i potoki. Wierzono, że poranna kąpiel ma moc uzdrawiającą. W Juszczynie podczas obmywania twarzy szeptano przejmującą modlitwę:

“Wodzicko, wodzicko skond idzies? Z Korbielowa z nowego zbonka. Obmyłaś tyk syćkik ludzi, obmyj i mnie grzyśnego.”

Dzień ten był jednak pełen lęku przed siłami nieczystymi. Wierzono, że to czas wzmożonej aktywności czarownic, które mogły odebrać krowom mleko. Obowiązywał też surowy zakaz prac polowych: „We Wielgi Piontek mo się nie kopać ani ziymi nie rusać”.

Sobota: Ogień, woda i naturalna święconka

Wielka Sobota upływała pod znakiem żywiołów. Poświęcony ogień i woda służyły do zabezpieczenia gospodarstwa. Z opaleńców (wooden głowienki) robiono krzyżyki, które wtykano w ziemię na polach, by chroniły uprawy przed gradobiciem.

W koszykach niesionych do kościoła dominowała natura. Jajka barwiono metodami, które dziś nazwalibyśmy „eko” – używano łusek cebuli, liści czerwonej kapusty czy soku z buraków. Obok pisanek nie mogło zabraknąć kołaczy, chrzanu i mięsiwa.

Wielkanocna cisza i poniedziałkowa „łoblywacka”

Niedziela Zmartwychwstania była czasem głębokiego spokoju. Unikano wizyt, hałasów, a nawet głośnych rozmów, skupiając się na gronie rodzinnym. Cała energia kumulowała się jednak w Poniedziałek Wielkanocny.

W naszym regionie, m.in. w Wieprzu, ten radosny dzień nazywano „łoblywacką”. Młodzież nie szczędziła sobie wody (śmigus-dyngus), a dziewczęta smagano witkami „słodkiego drzewa”. Choć dziś to głównie zabawa, dawniej wierzono, że takie zabiegi gwarantują powodzenie i siły witalne na cały rok.


Te barwne zwyczaje to nasze cenne dziedzictwo. Przypominają nam o rytmie natury, który przez wieki wyznaczał bieg życia naszych przodków. Warto o nich pamiętać, by lokalna tożsamość nie rozmyła się w nowoczesnym świecie.



Zdjęcie: Klub Seniora Cięcina
Źródło informacji: Gminne Centrum Kultury Promocji Turystyki Radziechowy-Wieprz \ SSK „Grojcowianie”

Przeczytaj także

Plan ogólny w Lipowej do poprawki. Gmina rezygnuje z sądu i zapowiada nowe konsultacje z mieszkańcami

Po tym, jak wojewoda śląski uchylił uchwałę przyjmującą plan ogólny dla gminy Lipowa, lokalne władze musiały zdecydować o dalszych krokach.…
Czytaj więcej

Wypadek na leśnej drodze w Sopotni Małej. Mężczyzna zraniony przez staczający się pojazd

W piątkowe popołudnie w gęstym lesie na terenie Sopotni Małej doszło do niebezpiecznego i nietypowego incydentu. Kierowca samochodu terenowego został…
Czytaj więcej

Wyjątkowy koncert w ramach XIV edycji Floriańskich Wieczorów Muzycznych w Żywcu!

Już 7 czerwca miłośnicy muzyki poważnej będą mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. W Kościele pw. św. Floriana…
Czytaj więcej

Milówka stawia na kulturę i tradycję. Przy Muzeum „Stara Chałupa” powstanie XIX-wieczna zagroda

Wielkie zmiany czekają miłośników historii i tradycji na Żywiecczyźnie. Gmina Milówka oficjalnie podpisała umowę na realizację nowej inwestycji kulturalnej, która…
Czytaj więcej

Niezwykła podróż w czasie. Czwarta edycja wystawy „Retro Świat” w Kalnej już w czerwcu!

Około 60 interaktywnych stanowisk do grania, kultowe konsole i powrót do ery kaset VHS – przed nami kolejna wystawa z…
Czytaj więcej

Wielki sukces młodych odkrywców! Szkoła Podstawowa w Międzybrodziu Żywieckim z tytułem „Szkoła Roku”

Niezwykły triumf uczniów i pedagogów z Międzybrodzia Żywieckiego. Drużyna „Wodni Odkrywcy” zdobyła pierwsze miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Być jak…
Czytaj więcej