Czy wypożyczonym samochodem możemy wyjechać za granicę?

Coraz więcej osób wypożycza samochody już nie tylko na potrzeby pobytu służbowego w danym mieście, ale i na dłuższe wyjazdy, w tym rekreacyjne całą rodziną. Dlatego często pojawia się kwestia wyjazdu poza granice kraju wypożyczonym samochodem. Czy w ogóle jest to możliwe, a jeśli tak to na jakich zasadach? Co jeszcze warto wiedzieć na temat wypożyczania samochodu, nie tylko na letnie wakacje?

Wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę – czy to możliwe?
To, czy wypożyczonym samochodem będzie można wyjechać poza granice kraju, w dużej mierze zależy od polityki danej wypożyczalni. Przykładowo decydują się na wynajem wraz z https://carfree.pl/ można zaplanować wyjazd poza granice kraju. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Firma ta pozwala na wyjazd z Polski wynajętym samochodem, pod warunkiem, że klient będzie poruszał się po krajach należących do Unii Europejskiej. Chęć wyjazdu poza granice kraju należy też wcześniej zaznaczyć w czasie rezerwacji online samochodu. Taki zamiar można zgłosić również telefonicznie pracownikowi wypożyczalni. Trzeba jednak to zrobić na co najmniej 24 godziny przed planowanym odbiorem pojazdu. Przed wyjazdem z kraju należy też dokładnie zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym państwie, aby uniknąć niemiłych niespodzianek mogących wynikać z nieznajomości poszczególnych zapisów prawa drogowego, które mogą być odmienne od polskich.

Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni, czy warto je wykupować?
Dodatkowe ubezpieczenie samochodu często jest oferowane klientom przez pracowników wypożyczalni. Zazwyczaj przy krótkim najmie nie jest ono wykupowane, ale przy długoterminowym wynajmowaniu samochodu oraz wyjazdach zagranicznych, warto zdecydować się na taką opcję. Ubezpieczenie do pewnego stopnia zwiększa jednostkowy koszt wynajęcia pojazdu. Jednak tutaj trzeba zaznaczyć to, że dzięki wykupionemu ubezpieczeniu, w razie uszkodzenia pojazdu w wyniku wypadku czy stłuczki, koszty naprawy zostaną pokryte właśnie z dodatkowego ubezpieczenia. W podstawowej wersji samochody posiadają ubezpieczenia OC/AC/NNW/Assistance.

Co jeszcze należy wiedzieć w związku z wypożyczeniem samochodu?
Przy wynajmowaniu samochodu bardzo ważne jest zapoznanie się z warunkami zawartymi w umowie oraz regulaminie wypożyczania. Kolejnym istotnym dokumentem, którego treść warto poznać, jest protokół odbioru samochodu. Jest w nim opisany stan techniczny samochodu. Jeżeli zauważy się, że coś nie zostało w nim ujęte, należy zgłosić to i dopilnować, aby zapis znalazł się w dokumencie. Warto też dowiedzieć się, czy firma pobiera dodatkowe opłaty oprócz podstawy wskazanej w ofercie, a jeśli tak to za jakie usługi. Więcej informacji na temat tego, co jeszcze jest ważne przy wynajmowaniu samochodu, można znaleźć w artykule Wynajem samochodu z wypożyczalni – poradnik. Zawsze warto też zajrzeć na stronę internetową wypożyczalni. Tam zazwyczaj jest umieszczony regulamin wypożyczalni oraz dział z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.


Drukuj   E-mail