Oferty sponsorowane

Jeszcze tylko do 1.marca 2021r. osoby zakwalifikowane do programu „Słoneczna Żywiecczyzna” mogą składać wniosek o grant na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Z zalet projektu skorzystają z pewnością nie tylko grantobiorcy.

O jakości powietrza na Żywiecczyźnie mówi i pisze się naprawdę dużo. Niestety zwykle w negatywnym kontekście. Odkąd w maju 2016r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Żywiec za najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie działania lokalnych władz skupiły się bardziej na poprawie jakości powietrza na Żywiecczyźnie. Efektem tych starań było podpisane w sierpniu 2019r.w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach uzgodnienie na realizację projektu „Słoneczna Żywiecczyzna. Program finansowany ze środków Unii Europejskiej objął trzy organizacje, wśród których znalazł się Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu (ZMGE).

Projekt Słoneczna Żywiecczyzna

Głównym celem projektu są działania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Dotacje obejmują budowę infrastruktury służącej do wykorzystania OZE w 10 gminach powiatu Żywieckiego – instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Wartość projektu wynosi 55 148 250,00 zł. Więcej o programie dowiecie się ze strony: https://ekosun.pl/dotacje/dotacje-zywiec-sloneczna-zywiecczyzna/

Konsekwencją realizacji projektu ma być przede wszystkim poprawa jakości powietrza na Żywiecczyźnie – głównego problemu środowiskowego regionu. Inwestycja w fotowoltaikę ma także podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego na obszarze projektu. Prąd ze słońca wytwarzany za sprawą ogniw fotowoltaicznych czy ogrzewanie domu pompą ciepła, to dla grantobiorców realne oszczędności w ich domowych budżetach. Jednak największym atutem projektu jest poprawa jakości powietrza, a to odczujemy wszyscy. Być może już niebawem i na Żywiecczyźnie można będzie odetchnąć z ulgą.

Ważne informacje dla grantobiorców Projektu „Słoneczna Żywiecczyzna”

Wielu grantobiorców, którzy zakwalifikowali się do programu już korzysta z działających instalacji fotowoltaicznych, zrealizowanych w ramach grantu. Firma Ekosun z Bielska- Białej wykonała już ponad 100 takich instalacji na Żywiecczyźnie. Jednak jeszcze nie wszystkie osoby ruszyły z realizacją zadania. Jeśli zakwalifikowałeś się do programu, musisz pamiętać, że jeszcze tylko do 1. marca 2021r. do godz.15:00 możesz złożyć wniosek o grant, najlepiej w biurze operatora projektu. Operatorem projektu jest firma Ascalor. Brak złożenia wniosku wraz z załącznikami w wyznaczonym terminie, skutkuje skreśleniem z listy zakwalifikowanych do programu. Kolejnym krokiem, po złożeniu wniosku jest wybór wykonawcy instalacji fotowoltaicznej bądź pompy ciepła.

Wykonawcy projektu „Słoneczna Żywiecczyzna”

Jednym z zaakceptowanych przez Operatora Programu wykonawców instalacji fotowoltaicznych jest firma Ekosun z Bielska – Białej. Działająca na rynku fotowoltaiki od 11 lat firma Ekosun przekroczyła już pierwszą setkę zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych w projekcie „Słoneczna Żywiecczyzna”. Sto gospodarstw domowych korzysta już zatem z darmowej energii natury. Szybka i sprawna realizacja instalacji fotowoltaicznej to szybsze oszczędności dla jej użytkowników. W końcu głównym celem działania instalacji jest redukcja rachunków za prąd po poziomu opłat stałych. Ogrzewanie domu pompą ciepła to także niemałe oszczędności dla domowego budżetu, jednak największą wartością projektu jest ograniczenie niskiej emisji, a w efekcie poprawa jakości powietrza na Żywiecczyźnie. Sporządzenie wymaganej dokumentacji, wybór odpowiedniego wykonawcy i rozliczenie grantu może wydawać się procesem dość skomplikowanym. Doradcy Ekosan działają więc na pełnych obrotach, by maksymalnie ułatwić ten proces oraz pomóc swoim klientom we wszystkich kwestiach związanych z dokumentacją. Mimo to firma zdążyła już także zrealizować konkurs dla swoich klientów, którzy skorzystali z programu. Właściciele instalacji fotowoltaicznych konkurowali o zdobycie nowoczesnego oczyszczacza powietrza. „Najlepszą instalację na Żywiecczyźnie” wybrali internauci. 

Wybrane instalacje zrealizowane w ramach projektu „Słoneczna Żywiecczyzna” przez firmę Ekosun.

Więcej realizacji firmy Ekosun, znajdziecie na stronie: https://ekosun.pl/realizacje/.