26 kwiecień
2025

Pięknieje zabytkowy kościół w Łodygowicach

Autor: Redakcja Data publikacji: 15.12.2020 09:20

Trwają prace przy zabytkowym drewnianym kościele pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. 

Kościół w Łodygowicach powstał w latach 1634-1635. Prace, które zostały dotychczas przeprowadzone przy świątyni to: wymiana kamiennych schodów, prowadzących do kościoła. Jak informuje koordynator projektu ks. dr Szymon Tracz: „U ich szczytu miejsce zajęły poddane konserwacji dwie osiemnastowieczne kropielnice. W ramach projektu przeprowadzono także konserwację kamiennej okładziny w części cokołowej kościoła. Równocześnie parafia przy wsparciu miejscowej gminy rozpoczęła prace konserwatorskie przy wieżyczce na sygnaturkę”. Sygnaturka została odlana w 1916 roku. Po zakończeniu prac będzie miała nową oprawę dla swojego głosu wzywającego wiernych z Łodygowic na nabożeństwa do swej pradawnej świątyni” – wyjaśnia diecezjalny konserwator.

Nowatorskie przedsięwzięcie, realizowane przez Diecezję Bielsko-Żywiecką, zakłada stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Jest on realizowany przez diecezję przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju. Mimo pandemii, prace budowlane i konserwatorsko-restauratorskie, którymi objęto kilka obiektów, w większości drewnianych kościołów postępują w szybkim tempie.

Wśród planowanych prac są m.in. prace konserwatorskie przy unikalnej, malowanej na płótnie XIX-wiecznej zasłonie wielkopostnej braci Chrząstkiewiczów. Równocześnie planowana jest wymiana całego, skomplikowanego gontowego dachu i konserwacja szalujących świątynie desek oraz wykonanie nowego krycia miedzią wieży kościoła – informuje Diecezja Bielsko-Żywiecka.

Przedsięwzięcie wykonano w ramach realizacji unijnego projektu pn. „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury (umowa o dofinansowanie nr POIS.08.02.00-00-0006/18-00).

Źródło informacji i zdjecia: Diecezja Bielsko-Żywiecka/autor: Robert Karp

Przeczytaj także

Drugi tom powieści Anny Krzysteczko “Słowiańska Krew”

„Słowiańska krew” Anny Krzysteczko ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina 28 maja.  ,,Słowiańska krew” to intrygująca fabuła, która łączy historię…
Czytaj więcej

Rada Miejska w Żywcu nadaje rondu imię Wilhelma Brassego

Rada Miejska w Żywcu podjęła decyzję o nadaniu nowej nazwy jednemu z najważniejszych punktów komunikacyjnych w mieście. Podczas sesji, która…
Czytaj więcej

Zmiana przewodniczącego Rady Gminy Węgierska Górka

W Węgierskiej Górce odbyła się emocjonująca sesja Rady Gminy, która przyniosła wiele nieoczekiwanych rozstrzygnięć i zmian personalnych. Obrady, które początkowo…
Czytaj więcej

Znaleziono zwłoki na zboczu Ostrego Wierchu

Wczoraj o godz. 20.00 ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie od rodziny o zaginięciu 32-letniego mieszkańca Lesznej Górnej, który 23 kwietnia ok.…
Czytaj więcej

Drugi majówkowy festiwal dmuchańców w Korbielowie

3 i 4 maja br. w Korbielowie odbędzie się drugi majówkowy festiwal dmuchańców. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rzecz…
Czytaj więcej

Obchody 3 Maja w Żywcu

W Żywcu odbędą się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W programie m.in msza święta, złożenie kwiatów oraz piknik rodzinny.
Czytaj więcej