20 marzec
2025

Pięknieje zabytkowy kościół w Łodygowicach

Autor: Redakcja Data publikacji: 15.12.2020 09:20

Trwają prace przy zabytkowym drewnianym kościele pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. 

Kościół w Łodygowicach powstał w latach 1634-1635. Prace, które zostały dotychczas przeprowadzone przy świątyni to: wymiana kamiennych schodów, prowadzących do kościoła. Jak informuje koordynator projektu ks. dr Szymon Tracz: „U ich szczytu miejsce zajęły poddane konserwacji dwie osiemnastowieczne kropielnice. W ramach projektu przeprowadzono także konserwację kamiennej okładziny w części cokołowej kościoła. Równocześnie parafia przy wsparciu miejscowej gminy rozpoczęła prace konserwatorskie przy wieżyczce na sygnaturkę”. Sygnaturka została odlana w 1916 roku. Po zakończeniu prac będzie miała nową oprawę dla swojego głosu wzywającego wiernych z Łodygowic na nabożeństwa do swej pradawnej świątyni” – wyjaśnia diecezjalny konserwator.

Nowatorskie przedsięwzięcie, realizowane przez Diecezję Bielsko-Żywiecką, zakłada stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Jest on realizowany przez diecezję przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju. Mimo pandemii, prace budowlane i konserwatorsko-restauratorskie, którymi objęto kilka obiektów, w większości drewnianych kościołów postępują w szybkim tempie.

Wśród planowanych prac są m.in. prace konserwatorskie przy unikalnej, malowanej na płótnie XIX-wiecznej zasłonie wielkopostnej braci Chrząstkiewiczów. Równocześnie planowana jest wymiana całego, skomplikowanego gontowego dachu i konserwacja szalujących świątynie desek oraz wykonanie nowego krycia miedzią wieży kościoła – informuje Diecezja Bielsko-Żywiecka.

Przedsięwzięcie wykonano w ramach realizacji unijnego projektu pn. „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury (umowa o dofinansowanie nr POIS.08.02.00-00-0006/18-00).

Źródło informacji i zdjecia: Diecezja Bielsko-Żywiecka/autor: Robert Karp

Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu

W dniach 1-2 marca 2025 hala sportowa w SP9 w Żywcu zamieni się w prawdziwy raj dla dzieci i ich…
Czytaj więcej

Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!

Wyobraź sobie, że Twój biznes to samotny wędrowiec na górskim szlaku – silny, pełen potencjału, ale napotykający na swojej drodze…
Czytaj więcej

Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek

Zbliża się Tłusty Czwartek, a restauracja 3 Poziomki ma przyjemność ogłosić, że przyjmuje zamówienia na pączki, które można odebrać osobiście…
Czytaj więcej

Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!

  Szukasz miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas na świetnej zabawie, a Ty się zrelaksować? Park Fantazja to idealne rozwiązanie!
Czytaj więcej

Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!

W Jeleśni działa przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci – Kraina Radości Active & Fun! To wyjątkowe 80 m², które zostały zaprojektowane…
Czytaj więcej

Pierwsze Śniadanie Biznesowe w Beskidzkim Klubie Biznesowym Avangarda

W czwartek, 20 marca, odbyło się pierwsze śniadanie biznesowe w Beskidzkim Klubie Biznesowym Avangarda, które miało miejsce w majestatycznej Sali…
Czytaj więcej