03 maj
2025

Pielgrzymka górali i gospodyń wiejskich do Sanktuarium w Rajczy – Jubileuszowe spotkanie z Maryją

Autor: Redakcja Data publikacji: 03.05.2025 22:58
Diecezja Bielsko-Żywiecka

W Roku Jubileuszowym 2025 górale, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Związku Podhalan zgromadzili się 2 maja 2025 r. w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy, by kontynuować tradycję wspólnego pielgrzymowania i zawierzenia swojego życia Maryi. Podczas uroczystej Mszy św. bp Roman Pindel ustanowił diecezjalnych duszpasterzy Kół Gospodyń Wiejskich, wręczając im specjalne dekrety. Podczas liturgii nastąpiło odnowienie Hołdu Górali przed cudownym wizerunkiem maryjnym.

Do udziału w pielgrzymce zaproszono wszystkich górali, przedstawicieli parafii, wspólnot, oddziałów i stowarzyszeń. Znakiem obecności i tożsamości były regionalne stroje, sztandary i liczna obecność pielgrzymów z całej diecezji i spoza niej, którzy – zgodnie z tradycją – pragnęli spotkać się przy obrazie Matki Bożej, aby zawierzyć Jej siebie, swoje rodziny i Ojczyznę.

Kustosz sanktuarium w Rajczy ks. Andrzej Zawada powitał wszystkich zgromadzonych pielgrzymów, w szczególności górali i panie z miejscowych wspólnot. Wyraził wdzięczność za liczną obecność delegacji, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz i wiernych, którzy przybyli do Matki Bożej Kazimierzowskiej. Pozdrowił obecnych księży kapelanów, zwłaszcza ks. dr. Adama Ciapkę – kapelana Związku Podhalan, prezesów poszczególnych oddziałów oraz wszystkich duchownych i świeckich uczestników liturgii.

Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel, który w swojej homilii przybliżył nie tylko dzieje sanktuarium w Rajczy. Wskazał też na głębokie duchowe znaczenie obecności Matki Bożej w historii ziemi żywieckiej i narodu.

Biskup podkreślił, że choć Rajcza leży z dala od wielu miejscowości diecezji, to sercem jest bardzo blisko tym, którzy tu przybywają. „Tu jest daleko, zarówno z Andrychowa, jak i z Oświęcimia czy ze Strumienia albo z Cieszyna. A jednak przybywamy. Kiedyś właśnie w tym miejscu, jeszcze bardziej odległym od świata, zaczęły dziać się cuda, wierni znajdowali tu posłuchanie u Matki Bożej, a obraz, który widzimy, stawał się coraz bardziej sławny i przyciągający nie tylko miejscowych wiernych, ale także z daleka. Naprawdę daleko było do tego miejsca, gdy historia Rajczy nagle została złączona z dziejami Polski i Europy” – zaznaczył.

Przypomniał, że już w XVII wieku miejsce to zaczęło przyciągać ludzi, którzy doświadczali tu szczególnej opieki Maryi. To właśnie tutaj, z inspiracji i daru króla Jana Kazimierza, który w 1669 roku przebywał w Żywcu, trafiła cenna kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, wcześniej towarzysząca mu w wojennych wyprawach. Obraz ten stał się centrum duchowego życia mieszkańców Rajczy i okolic.

Duchowny wspomniał o ślubach lwowskich Jana Kazimierza z 1656 roku, w których król zawierzył Maryi nie tylko siebie, ale całe swoje królestwo, prosząc o pomoc w dramatycznym czasie wojen i upadku moralnego elit. Ten akt, jak przypomniał biskup, zobowiązywał władcę do troski o ludzi najuboższych i cierpiących. Był to również wyraz głębokiego nabożeństwa króla do Maryi – nabożeństwa, które znalazło swój materialny ślad w podarowanym góralskiej wspólnocie obrazie.

Biskup Pindel przywołał historię drewnianego, a potem murowanego kościoła, który dziś należy do największych świątyń diecezji. Wspomniał, że obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej był przez wiernych od początku traktowany jako „Imago Thaumaturga” – obraz czyniący cuda. To właśnie liczne świadectwa łask, modlitw i uzdrowień sprawiły, że 2 lutego 1997 r. bp Tadeusz Rakoczy ogłosił świątynię diecezjalnym sanktuarium, a 1 lipca 2017 r. obraz został ukoronowany przez bp. Pindla.

Przeczytaj także

Nietrzeźwa matka opiekowała się dziećmi

Żywieccy policjanci interweniowali wobec 31-letniej mieszkanki miasta, która mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu, “opiekowała się” dwójką swoich dzieci.…
Czytaj więcej

III Zawody Hobby Horse

Odbędą się III Zawodach Hobby Horse, które zaplanowano na 31 maja 2025 roku na Hali Widowiskowo-Sportowej w  Węgierskiej Górce o godzinie…
Czytaj więcej

Kapela PoPieronie & Poliana w półfinale “Must Be the Music Polsat”

Kapela PoPieronie & Poliana w półfinale Must Be the Music – Agnieszka Sikora, Zuzanna Wandzel oraz Piotr Szczotka – zakwalifikowali…
Czytaj więcej

Konkurs z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Żywcu: Wspomnienia, które poruszają serca

Żywiec przygotowuje się do wyjątkowej uroczystości – obchodów 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w naszym mieście. Z tej okazji…
Czytaj więcej

Ślemieńska biblioteka startuje z akcją “Książka za książkę” z okazji XXII Tygodnia Bibliotek!

Gminna Biblioteka Publiczna w Ślemieniu zaprasza mieszkańców do udziału w wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo i dzielenie się literaturą. Z okazji…
Czytaj więcej

Pewel Ślemieńska: Nie udało się uratować życia mężczyzny

W dniu 1 maja 2025 roku około godziny 11:09 na ulicy Podgórskiej w Pewel Ślemieńskiej doszło do poważnego zdarzenia medycznego,…
Czytaj więcej