24 kwiecień
2025

Pierwszy basen kąpielowy na Żywiecczyźnie powstał w Radziechowach!

Autor: Redakcja Data publikacji: 11.03.2019 17:31

W Radziechowach prawdopodobnie powstał pierwszy basen na Żywiecczyźnie. 

 Dowodem na to, z jakim rozmachem działali światlejsi mieszkańcy Radziechów realizujący krok po kroku wizję Radziechów jako miejscowości wypoczynkowej i uzdrowiskowej, była decyzja o budowie basenu. Był to pierwszy basen kąpielowy na terenie Żywiecczyzny. Wprawdzie Ci, którym dane było korzystać z tej atrakcji, żyjący współcześnie, twierdzą, że woda była w nim zimna niemiłosiernie, ale przecież “zimna woda zdrowia doda”. Może ktoś z oglądających podzieli się wspomnieniami z kąpieli w radziechowskim basenie. Czy dodała zdrowia, czy wręcz przeciwnie? Zdjęcie, które udostępniam Państwu przedstawia basen w Radziechowach, który został wybudowany w 1933r. W tamtych czasach Władysław Pieronek był członkiem Rady Powiatu w Żywcu. Dwa lata później w 1935 roku został wybrany wójtem zbiorowej gminy Zabłocie, obejmującej gromady: Zabłocie, Radziechowy, Lipowa, Leśna, Ostre, Słotwina i Sienna. Pełnione funkcje i otwarty umysł sprzyjały kolejnym śmiałym pomysłom. Istnieją dokumenty potwierdzające zlecenie badań mikroklimatu na tych terenach, których wyniki wskazywały na wiele jego zalet dla zdrowia. Zdaję sobie sprawę, że w dobie wszechobecnego smogu ta informacja wywoła uśmiech na Waszych twarzach, ale tak rzeczywiście było.

53573910 162118424778077 9001980697677660160 n
Zdjęcie basenu usytuowanego w górze Radziechów pochodzi z lat 60-tych. Fotografię z kroniki Pana Franciszka Ozimińskiego udostępnił mi jego syn- Pan Andrzej Ozimiński. Już dawno minęły lata świetności tej atrakcji turystycznej. Potem zamieniono go na zbiornik przeciwpożarowy. (…)

Wczoraj otrzymałam od Pana Mieczysława Pieronka dwa piękne zdjęcia z 1933r. z uroczystości poświęcenia basenu w Radziechowach. Wróciłam też do wspomnień i kronik Władysława Pieronka z tamtego okresu. Ognisko Związku Podhalan, którego prezesem w tamtym czasie był Władysław Pieronek konsekwentnie realizowało wizję Radziechów jako miejscowości letniskowej dążąc do podniesienia jej walorów i atrakcyjności dla przyjezdnych. I tak w „Kronice Radziechów (do 1966r.)” Władysława Pieronka czytamy na stronie 104:
„W dniu 4 kwietnia 1933r. współwłaściciele parceli pod „Grapą” w liczbie 16 podpisali „dobrowolną umowę” odstąpienia bezpłatnie parceli pod budowę „basenu kąpielowego” oraz wkładu materiału i robocizny. W kwietniu przystąpiono do budowy, którą kierował pan Jan Czech. Ognisko posiadało w kasie 80 zł gotówki, a pan starosta przydzielił 800 kg żywności do wykorzystania przy budowie. Deklarację bezpłatnej budowy przez współwłaścicieli ze strony Ogniska Podhalan podpisali: Władysław Pieronek – prezes, Jan Czech- wiceprezes, Józef Galica – skarbnik. Zadeklarowana bezpłatna praca nie dała dodatnich wyników, budowa wymagała budowy trwałej i solidnej i Ognisko Podhalan własnym wkładem dokończyło budowę. W dniu 31 lipca 1933r. dokonano uroczystego poświęcenia „basenu”, po czym urządzono zabawę, a goście zabawiali się w przygotowanym do zalewu „basenie” zadowoleni z wyników trudnej i mozolnej pracy, która dała jednak dodatnie wyniki i zjeżdżający letnicy będą mogli korzystać z kąpieli na miejscu. Rozbawiona publiczność po natrysku miłego lipcowego deszczyku mile wspominała otwarcie kąpieliska.”

Niepodległa Polska liczyła sobie wtedy zaledwie 15 lat. Bieda w Radziechowach była straszna. I w takiej rzeczywistości grupa ludzi potrafiła pozyskać współmieszkańców do realizacji śmiałych celów zmierzających do poprawy bytu ogółu. Działalność Ogniska Związku Podhalan w tamtych czasach budzi mój szacunek i podziw.

Autor: Małgorzata Kasperek

Zdjęcie: Mieczysław Pieronek

Przeczytaj także

Koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II

27 kwietnia schola Młodzi Duchem zaprasza do wspólnego odśpiewania koronki do miłosierdzia Bożego.Po nabożeństwie będziemy wspominać wielkiego orędownika miłosierdzia Bożego…
Czytaj więcej

Premiera filmu „U mieszczan żywieckich w Żywcu”

Już w najbliższy piątek, 25 kwietnia, widzowie będą mieli okazję obejrzeć nowy odcinek cyklu „Etnos Małopolski”, zatytułowany „U mieszczan żywieckich…
Czytaj więcej

Mieszkańcy Gminy Lipowa zapraszają na pikietę w obronie gminy!

W czwartek, 24 kwietnia 2025 r. w godz. 7:30–8:30 przed budynkiem Urzędu Gminy Lipowa odbędzie się pokojowa pikieta mieszkańców pod…
Czytaj więcej

Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka: decyzja prezydenta, zasady i jej konsekwencje

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie żałoby narodowej. Uroczystości pogrzebowe papieża odbędą się…
Czytaj więcej

Juszczyna: IV Konkurs Gwary. Koncert laureatów

27 kwietnia o godzinie 16:00 w Domu Ludowym w Juszczynie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne – koncert laureatów IV Gminnego…
Czytaj więcej

Razem dla Kazika – bieg i piknik charytatywny

Przed nami wyjątkowe wydarzenie charytatywne, które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2025 roku. To dwudniowa inicjatywa pod hasłem „Biegniemy…
Czytaj więcej