24 marzec
2025

Powstańcy Styczniowi z Żywiecczyzny

Autor: Redakcja Data publikacji: 22.01.2025 17:53
Muzeum Miejskie w Żywcu

162 lata temu, 22 stycznia 1863 r., wybuchło Powstanie Styczniowe, które było efektem coraz silnych represji zaborcy rosyjskiego wobec ludności polskiej ówczesnego Królestwa Polskiego (zaboru rosyjskiego). By ugasić narastające nastroje niepodległościowe hrabia  Aleksandra Wielopolskiego pełniący funkcję Naczelnika Rządu Cywilnego Królestwa Polskiego (spokrewniony z żywiecką linią  Wielopolskich) zarządził tzw. brankę. Wydarzenie to stało się iskrą zapalną do wybuchu powstania.

Mimo że walki toczyły się na terenie zaboru rosyjskiego, ludność polska z pozostałych dwóch zaborów wspierała walczących Rodaków materialnie, wielu też udało się przedostać do Konkresówki i wstąpić w szeregi powstańców. Byli wśród nich ochotnicy z Żywiecczyzny, a wspomina o nich m.in. Tadeusz Jänich w swoich „tekach”. Pod fotografią z pogrzebu ppor. Jakóba Śliża, który odbył się w Żywcu w 1932 r., i stał się również wielką manifestacją patriotyczną, umieścił Tadeusz Jänich opis: Rok 1863, ów przesławny rok walki o niepodległość, odbił się żywym echem w sercach mieszczan. Wielu poszło, wróciła natomiast garstka sterana w walkach i trudach. Kilku ostatnich żyje jeszcze, reszta spoczywa na cmentarzu, na polskiej znów ziemi.

Ppor. Jakób Śliż ur.24 czerwca 1842 r., brał udział w walkach pod Mielcem, był honorowym członkiem Powiatowego Stowarzyszenia Byłych Wojskowych, Związku Strzeleckiego, Katolickiego Stowarzyszenia „Przyjaźń”, z zawodu był krawcem i należał do żywieckiego cechu krawców. W 1930 r. za udział w Powstaniu Styczniowym został odznaczony Medalem Niepodległości. Zmarł 12 listopada 1932 r. i został pochowany na cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu. Grób Powstańca w 2023 r. został odremontowany i uroczyście odsłonięty.

Tadeusz Jänich wspomniał również o dwóch innych Powstańcach pochodzących z Żywiecczyzny. Wymienił z nazwiska Jana Namysłowskiego, zesłanego po powstaniu na Sybir (ur. 1832 – zm. 1906) i Józefa Suchońskiego (1845-1929).

Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu

W dniach 1-2 marca 2025 hala sportowa w SP9 w Żywcu zamieni się w prawdziwy raj dla dzieci i ich…
Czytaj więcej

Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!

Wyobraź sobie, że Twój biznes to samotny wędrowiec na górskim szlaku – silny, pełen potencjału, ale napotykający na swojej drodze…
Czytaj więcej

Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek

Zbliża się Tłusty Czwartek, a restauracja 3 Poziomki ma przyjemność ogłosić, że przyjmuje zamówienia na pączki, które można odebrać osobiście…
Czytaj więcej

Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!

  Szukasz miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas na świetnej zabawie, a Ty się zrelaksować? Park Fantazja to idealne rozwiązanie!
Czytaj więcej

Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!

W Jeleśni działa przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci – Kraina Radości Active & Fun! To wyjątkowe 80 m², które zostały zaprojektowane…
Czytaj więcej

Czysta Gmina Węgierska Górka – wspólnym wysiłkiem do czystszej przyszłości!

Za nami kolejna edycja akcji “Czysta Gmina Węgierska Górka”, która po raz kolejny zgromadziła mieszkańców w szczytnym celu – poprawy…
Czytaj więcej