24 kwiecień
2025

Prawdziwa Huda zapłonie tylko w Ujsołach!

Autor: Redakcja Data publikacji: 05.08.2020 21:36

Wawrzyńcowe Hudy związane są z wielowiekowym zwyczajem, mającym wiele wyjaśnień. Ważną informacją jest przede wszystkim to, że to właśnie w Ujsołach zachował się prastary zwyczaj palenia tak zwanych hud w wigilię św. Wawrzyńca, czyli 10 sierpnia. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 6 sierpnia i warto w nim uczestniczyć, gdyż jest to impreza unikatowa i charakterystyczna wyłącznie dla Ujsół!

Prawdziwa huda tylko w Ujsołach!

Wydarzenie w folklorystycznej oprawie odbywa się od początku wyłącznie w Ujsołach i przez wiele lat stanowiło zakończenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a początki imprezy sięgają roku 1978. Ujsolska Huda to ogromne ognisko, pod które budowana jest specjalna konstrukcja, wymagająca wiele pracy i czasu. Najpierw w ziemi kopany jest dół na głębokość jednego metra, gdzie następnie umieszczana jest podstawa hudy – cztery belki, stanowiące konstrukcję, na której następnie układane są kolejne elementy – żerdzie i chrust. Szczyt hudy stanowią świerki, a sama huda jest wysoka na około 30 m.

Jedna zapałka…

Tradycja nakazuje, że hudę musi zapalić młodzieniec za pomocą jednej zapałki. Języki ognia obejmują całą konstrukcję a płomienie strzelają wysoko ponad konstrukcją. Temu niecodziennemu ognisku towarzyszy biesiada i tańce do białego rana.

Skąd zwyczaj?

Wśród mieszkańców i znawców regionu znanych jest kilka wersji wyjaśniających pochodzenie zwyczaju palenia Hud w Ujsołach. Jedna z nich związana jest z postacią św. Wawrzyńca. Żył on w III wieku naszej ery. Był pomocnikiem biskupa, opiekunem ubogich i chorych. Wraz z papieżem Sykstusem II poniósł męczeńską śmierć w Rzymie, ponosząc konsekwencje za to, że wszystkie pieniądze będące własnością kościoła rzymskiego przekazali ubogim. W podaniu znajdujemy informację o tym, że był pieczony żywcem na rozpalonej żelaznej kracie. Od średniowiecza św. Wawrzyniec jest patronem ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy, chronił również od pożarów i reumatyzmu. Jego męczeńską śmierć postanowiono uczcić paleniem wielkich ognisk.
Hudy były również palone by odstraszać złe moce, a zwłaszcza zarazy, które dawniej pustoszyły miasta i wsie.
Warto również dodać, że przed laty Ujsoły podlegały pod parafię w Rajczy, a jej patronem był św. Wawrzyniec, którego imię do dziś nosi rajczański kościół. Z powstaniem kościoła w Rajczy związana jest z kolei inna legenda znana w przekazie ustnym wśród mieszkańców miejscowości. Przy zamku Lubomirskiego i w okolicach ówczesnego młyna widywane były o północy pochody pokutujących dusz. Pewnej nocy wędrujące dusze ze świecami w ręku zobaczył gazda Sporek i poinformował o tym proboszcza z Milówki. Rajczanie i proboszcz postanowili, że na tym miejscu powstanie kościół. Na jego budowę wyraził pozwolenie sam król Jan Kazimierz, który w lipcu 1669 roku przebywał na Żywiecczyźnie. Budowę świątyni zakończono w 1674 roku i otrzymała ona imię św. Wawrzyńca. Od momentu poświęcenia kościoła pochody dusz zakończyły się.

Zdjęcia: CKSiR Ujsoły

 

Przeczytaj także

Koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II

27 kwietnia schola Młodzi Duchem zaprasza do wspólnego odśpiewania koronki do miłosierdzia Bożego.Po nabożeństwie będziemy wspominać wielkiego orędownika miłosierdzia Bożego…
Czytaj więcej

Premiera filmu „U mieszczan żywieckich w Żywcu”

Już w najbliższy piątek, 25 kwietnia, widzowie będą mieli okazję obejrzeć nowy odcinek cyklu „Etnos Małopolski”, zatytułowany „U mieszczan żywieckich…
Czytaj więcej

Mieszkańcy Gminy Lipowa zapraszają na pikietę w obronie gminy!

W czwartek, 24 kwietnia 2025 r. w godz. 7:30–8:30 przed budynkiem Urzędu Gminy Lipowa odbędzie się pokojowa pikieta mieszkańców pod…
Czytaj więcej

Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka: decyzja prezydenta, zasady i jej konsekwencje

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie żałoby narodowej. Uroczystości pogrzebowe papieża odbędą się…
Czytaj więcej

Juszczyna: IV Konkurs Gwary. Koncert laureatów

27 kwietnia o godzinie 16:00 w Domu Ludowym w Juszczynie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne – koncert laureatów IV Gminnego…
Czytaj więcej

Razem dla Kazika – bieg i piknik charytatywny

Przed nami wyjątkowe wydarzenie charytatywne, które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2025 roku. To dwudniowa inicjatywa pod hasłem „Biegniemy…
Czytaj więcej