Sport

Wychowanka PKS „Olimpijczyk” Gilowice Anna Twardosz prezentuje się obecnie najlepiej z polskich zawodniczek w skokach narciarskich.

Pasmo jej sportowych osiągnięć w 2021 roku, rozpoczęło się od udanych starów w Pucharze Świata. Najpierw na skoczni w Titisee – Neustadt po skokach na odległość 113 i 115m wywalczyła 30 i 26 miejsce i punkty pucharowe. W kolejnym starcie w Hinzenbach uplasowała się na 29 miejscu zdobywając kolejne punkty do klasyfikacji generalnej. Po powrocie z Pucharu Świata Anna Twardosz wyjechała na Mistrzostwa Świata Juniorów, które zorganizowano na skoczniach w Lathi w Finlandii. Na skoczni HS- 100 odniosła życiowy sukces. Po skokach na odległość 84 i 85 m zajęła ósme miejsce wśród najlepszych juniorek świata. Wspólnie z drużyną Polski w konkursie drużynowym zajęła 6 miejsce.

Po powrocie z Lahti reprezentanci Polski udali się na zawody Pucharu Świata do Rasnov w Rumunii. W konkursie indywidualnym zajęła 31 miejsce, a w konkursie drużynowym mieszanym wspólnie z Kamilą Karpiel, Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem zdobyli siódme miejsce.

Był to ostatni sprawdzian zawodników Polski przed wyjazdem na Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w Obersdorfu (Niemcy). Do reprezentacji Polski została powołana także Anna Twardosz. To były udane mistrzostwa. Najpierw na skoczni normalnej HS-106 przeszła kwalifikacje, a następnie już w rywalizacji finałowej zajęła 33 miejsce. W konkursie drużynowym kobiet wspólnie z Kamilą Karpiel, Kingą Rajda i Joanną Szwab zajęły 8 miejsce ( był to debiut polskiej drużyny w imprezie tej rangi).

Kolejnym startem Anny Twardosz podczas tych mistrzostw był udział w konkursie drużyn mieszanych. Reprezentacja Polski wystąpiła w składzie: Twardosz Anna, Karpiel Kamila, Kubacki Dawid oraz Mistrz Świata Żyłą Piotr. Drużyna Polski zajęła szóste miejsce. Ostatnim startem kobiet w Mistrzostwach Świata była rywalizacja na dużej skoczni HS 137. Twardosz przeszła kwalifikacje i wystartowała w konkursie głównym. Po pierwszej serii była na 25 miejscu. W drugiej serii skoczyła 108 m i przesunęła się na 24 miejsce. I tak zakończyły się Mistrzostwa Świata Kobiet. Jeszcze tylko Piotr Żyła po zdobyciu Mistrzostwa Świata na skoczni normalnej, zdobył czwarte miejsce na skoczni HS 137, a Polska drużyna wywalczyła brązowe medale.

Podsumowaniem sezonu w skokach narciarskich kobiet będą finałowe konkursy Pucharu Świata na skoczniach w Rosji. Będą uczestniczyły w nich także skoczkinie Polski, a Anna Twardosz będzie walczyć o kolejne punktu do rankingu FIS, które umożliwiły by je start w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Źródło: informacja prasowa PKS „Olimpijczyk” Gilowice

Autor: Henryk Pasko