Sport

W niedzielę 5 września odbyła się XXI edycja Biegu na Szczyt Rysianki. Na starcie do sportowej rywalizacji stanęło 70 biegaczy. Wszyscy ukończyli bieg, docierając na metę ulokowaną pod Schroniskiem Górskim PTTK Rysianka. Trasa liczyła 6 km, posiadała przewyższenie + 600 m;  nawierzchnia: droga gruntowa, asfaltowa, leśna. W tym roku pogoda była sprzymierzeńcem biegaczy, którzy wykazali się niebywałą determinacją oraz siłą charakteru, docierając na metę. Po 17 latach został pobity rekord trasy. Z czasem 31:07,7 na szczyt Rysianki wbiegł Marcin Kubica, pobijając poprzedni rekord ustanowiony przez Jerzego Zawieruchę (31 minut 45 sekund). W klasyfikacji generalnej zwyciężyli Marcin Kubica i Justyna Adamus-Kowalska.

Bieg górski na Rysiankę, zaliczany jest do cyklu imprez biegowych o nazwie Złota 50-tka. W klasyfikacji generalnej „Złotej 50-tki” zwyciężył Jacek Seweryn. Drugie miejsce zajął Tomasz Maślanka, a trzecie Robert Stankiewicz. Wśród kobiet pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet zajęła Renata Szwed, drugie miejsce Stalska Kamila, a trzecie Grażyna Matuszczyk. Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli cały cykl zostali uhonorowani pamiątkową statuetką oraz ręcznikiem.

Podczas tej edycji biegu przyznawane były również puchary dla trzech najlepszych zawodniczek oraz zawodników w Mistrzostwach Powiatu Żywieckiego w Biegach Górskich. Wśród mężczyzn najlepszy był Maciej Maciejowski, drugi Bartłomiej Golec, trzeci  Konrad Wejchenig. Wśród kobiet zwyciężyła Magdalena Worek, drugie miejsce zajęła Kamila Stalska, a trzecie Bogusława Kupczak.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, gratulujemy zwycięzcom oraz zapraszamy na kolejne edycje biegu!

Organizatorami biegu byli: Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu, Urząd Gminy w Węgierskiej Górce oraz Ośrodek Promocji Gminy w Węgierskiej Górce.