Sport

We Wrocławiu na obiektach sportowych AWF odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w łucznictwie w których wystartowało ponad 600 zawodników z całego świata.

Wobec panującej na całym świecie pandemii związanej z covid-19 Mistrzostwa Świata zostały przeniesione z Australii na kontynent europejski a Międzynarodowa Federacja Łucznicza /World Archery/ w Lozannie postanowiła przekazać organizację tych Mistrzostw dla Polski. Mistrzostwa Świata we Wrocławiu odbyły się w roku jubileuszu 90-lecia od rozegrania pierwszych Mistrzostw Świata Seniorów w Polsce we Lwowie w roku 1931 z polskiej inicjatywy, wojskowej kadry generalskiej i oficerskiej ze środowiska sportowego, które zajmowało się łucznictwem. Mistrzostwa Świata w roku 1931 odbyły się pod patronatem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uznaniu tych zasług oraz najlepszej na najwyższym poziomie światowym dotychczasowej organizacji w historii światowego łucznictwa Mistrzostw Świata w roku 1991 na krakowskich błoniach i Europejskich Igrzysk Sportowych we Wrocławiu w roku 2018, polska strona otrzymała możliwość organizacji Mistrzostw Świata Juniorów po wycofaniu się strony australijskiej. We Wrocławiu w reprezentacji kraju wystartowali żywieccy łucznicy w kategorii juniorów: Filip Łazowski i Jakub Bąk a wśród juniorów młodszych Joanna Bargiel, Kordian Myszor-Lach, Maja Rakowska, Julita Hankus. Najlepsze lokaty w końcowej klasyfikacji uzyskali w konkurencji łuków klasycznych: Filip Łazowski – 33 miejsce, Jakub Bąk – 57 miejsce, Tacjana Matuszek – 17 miejsce, w konkurencji łuków bloczkowych: Julita Hankus – 33 miejsce, Kordian Myszor-Lach – 33 miejsce. W konkurencji drużynowej: T. Matuszek, J. Hankus zajęły 8 miejsce, wśród juniorów
F. Łazowski i J. Bąk zajęli miejsce 9 a K. Myszor-Lach zajął miejsce 9.

W Głuchołazach odbyła się IV Runda Pucharu Polski Kobiet i Mężczyzn. Wśród mężczyzn wygrał
Oskar Kasprowski przed Filipem Łazowski i Jakubem Bąkiem /wszyscy z Łucznika Żywiec/ a olimpijczyk Sławomir Napłoszek z Marymontu zajął dopiero 5 miejsce. Wśród kobiet wygrała Natalia Leśniak przed Kamilą Napłoszek – Marymont Warszawa, 4 miejsce zajęła Wioleta Myszor.
W IV Rundzie Ekstraklasy Łuczniczej Kobiet i Mężczyzn rozegranej w Głuchołazach wśród kobiet wygrał Łucznik Żywiec /Natalia Leśniak, Wioleta Myszor, Kinga Tomaszewicz, Zuzanna Grzymek/ przed MLKS Czarna Strzała Bytom i KS Obuwnik Prudnik. Wśród mężczyzn wygrał również Łucznik Żywiec w składzie /Oskar Kasprowski, Filip Łazowski, Jakub Bąk, Grzegorz Śliwka/ przed KS Stella Kielce i AZS Surma Poznań.

W Więcławicach k/Krakowa odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w łucznictwie bloczkowym
w dniach 4-5.09.2021r. Największą sensację sprawiły łuczniczki z Żywca, które pokonały w finale zdecydowane faworytki zawodniczki z OSŁ Strzelec Legnica. Żywczanki zdobywając tytuł Mistrzyń Polski na rok 2021 strzelały w składzie: Weronika Piziurna, Aleksandra Wider, Maja Rakowska, brązowe medale zdobyły zawodniczki Łucznika II – Klaudia Płaza, Elżbieta Rodak, Joanna Bargiel oraz Łucznik III – Eliza Trała, Karolina Kliś, Klaudia Płaza.
Wśród mężczyzn tytuł II-go V-ce Mistrza Polski Seniorów na rok 2021 zdobyli: Tomasz Pomorski, Kordian Myszor-Lach, Krzysztof Bąk. Indywidualnie najwyższą lokatę uzyskał Tomasz Pomorski – 9, Aleksandra Wider – 8. W konkurencji mikstów 6 miejsce zajął mikst Aleksandra Wider i Tomasz Pomorski a 8 – Maja Rakowska i Kordian Myszor-Lach.

W dniach 11-12.09.2021r. w Zgierzu odbędą się Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzików Młodszych w których z Żywca wystartuje ponad 60 zawodniczek i zawodników, którzy będą bronić tytułów Mistrzyń Polski i V-ce Mistrzyń oraz V-ce Mistrzów z roku 2020 z Nowej Rudy.  

 Autor:   

Prezes i trener LKS „Łucznik-Żywiec”
Jan Lach