Sport

Żywiec w dniach 20-21.06.2020r. był gospodarzem I Rundy Pucharu Polski Juniorów Młodszych
w którym wystartowały 47 zawodniczki i 56 zawodników z 28 klubów z całego kraju od Gdańska do Zamościa w dniu 20.06. W dniu 21.06 odbył się XV Turniej o Puchar Beskidów pierwszy raz bez obsady międzynarodowej ze względu na pandemię w całej Europie. W Pucharze Beskidów w dniu 21.06 wystartowało łącznie 149 zawodników od kategorii seniora do kategorii najmłodszej dzieci  w wieku od 10 do 12 lat. Zawody miały bardzo dużą frekwencję ze względu na 4 miesięczną przerwę w rozgrywaniu zawodów łuczniczych w kraju.

Ostateczna klasyfikacja:
Kobiety:
1. Joanna Rząsa – Łucznik po zwycięstwie w finale w setach 6 do 2 pkt. z Wioletą Myszor także
z Łucznika. 3 miejsce żywczanka Natalia Leśniak po zwycięstwie nad Marleną Kocaj Resovia Rzeszów
6 do 2pkt. Po kwalifikacjach w konkurencji olimpijskiej 2x70m prowadziła Myszor wynikiem 650pkt. przed Leśniak 643pkt. i Rząsą 619pkt. Nie startowała z powodu kontuzji Sylwia Zyzańska
– V-ce Mistrzyni Świata z Chin z ubiegłego roku.
Mężczyźni:
1. Sławomir Napłoszek – Marymont Warszawa, który wygrał w finale z Karolem Kępą – MGOKiS Dobczyce 7 do 3pkt. 3 miejsce Michał Basiuras – Społem Łódź. Kwalifikacje wygrał Napłoszek 651pkt. przed Basiurasem 649pkt. Żywczanie zajęli miejsca 6 – Marcin Czarniecki, 7 - Bogdan Hudyma.
Juniorzy młodsi
1. Konrad Kupczak – Łucznik Żywiec wygrywając w finale z Mateuszem Szumowskim – Chrobry Głuchołazy 6 do 0pkt. Następny z Żywca był Jakub Bąk zajmując miejsce 7. Wśród Juniorek młodszych wygrała Łucja Wesołowska – Talent Wrocław pokonując w finale żywczankę Klaudię Płaza 6 do 4pkt. 3 miejsce zajęła Maja Rakowska wygrywając z Joanną Bargiel, 5 – Aleksandra Wider, 6 – Oliwia Hankus, 7 – Julita Hankus – wszystkie zawodniczki z Łucznika.
Młodziczki:
1. Otylia Strzałka – Łucznik Żywiec, 2. Karolina Grudzień - Grot Ruda Śląska, 3. Zuzanna Napłoszek – Marymont Warszawa
Młodzicy:
1. Czarnik Szymon – Grot, 2. Kamiński Daniel – Sokole Oko Zawadka, 3. Jeziorski Mateusz – Łucznik
7. Wider Aleksandra – Łucznik – 587pkt.
Na 47 startujących zawodniczek w pierwszej „7” znalazło się aż 6 żywczanek, które są członkami kadry narodowej.
Wśród juniorów młodszych:
1. Kupczak Konrad – Łucznik Żywiec – 643pkt.
2. Szumowski Mateusz – Chrobry Głuchołazy – 636pkt.
3. Trzópek Marek – Błękit Gruszowiec – 635pkt.
7. Bąk Jakub – Łucznik Żywiec – 599pkt.
22. Wider Kazimierz – Łucznik Żywiec – 559pkt.
Zawody odbyły się z zachowaniem społecznych zasad obowiązujących w czasie pandemii .
Pierwsze zawody łucznicze w Polsce kadry narodowej kobiet i mężczyzn po ograniczeniu obowiązujących restrykcji sanitarnych odbyły się w Prudniku w dniach 13-14.06.2020r. jako I Runda Pucharu Polski i I Runda Ekstraklasy Kobiet i Mężczyzn. Wśród kobiet wygrała Sylwia Zyzańska – Łucznik Żywiec przed Wioletą Myszor i Joanną Rząsą, Natalia Leśniak zajęła 7 miejsce a 4-te młoda jeszcze juniorka Klaudia Płaza. Kwalifikacje w konkurencji olimpijskiej 2x70m w Prudniku wygrała również, jak teraz w Żywcu Myszor przed Zyzańską i Leśniak. Wśród mężczyzn wygrał Michał Basiuras – Społem Łódź, przed Mateuszem Ogrodowczykiem – Surma Poznań. Ekstraklasa Łucznicza
1. Łucznik Żywiec: W. Myszor, S. Zyzańska, N. Leśniak, J. Rząsa – Mistrzynie Polski w Ekstraklasie nieprzerwanie od 15 lat.
2. Czarna Strzała Bytom
3. Obuwnik Prudnik
Mężczyźni:
1. Surma Poznań
2. Stella Kielce
3. Błękit Gruszowiec
4. Łucznik Żywiec – to Mistrzowie Polski w Ekstraklasie w 2019.
W reprezentacji kraju na Międzynarodowy Memoriał Szydłowskiej w Warszawie w dniach
26-28.06.2020r. znaleźli się: Zyzańska, Myszor, Rząsa, Płaza, Kupczak, Bargiel, Wider, Zuzanna Grzymek.
Następne Puchary Polski odbędą się: II Runda PPJmł Głuchołazy 4-5.07, II Runda PP Kobiet i Mężczyzn – Rzeszów 18-19.07, III Runda PPJmł Brzoza 25-26.07, III Runda PP K i M Żywiec 8-9.08, OOM Zgierz 21-23.08, Mistrzostwa Polski Juniorów – Dobrcz 28-30.08, MP Młodzików – Kielce 12-13.09,
MP Seniorów – Legnica 10-13.09, MP Młodzieżowców Żywiec 19-20.09, Mistrzostwa Polski Studentów – Żywiec 18.09