Sport

W XXXVII Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Krakowie w dniach 30-31.07.2022r. na obiekcie sportowym KS Płaszowianka Kraków wystartowało 103 zawodników w wieku od 21 do 23 lat przy padającym deszczu przez 2 dni zawodów zdecydowanie najlepsi okazali się zawodnicy i zawodniczki z Łucznika Żywiec.

Na 5 możliwych do zdobycia złotych medali wszystkie powędrowały do Żywca. Jest to pierwszy przypadek w historii polskiego łucznictwa, aby jeden klub sportowy zdobył wszystkie medale w konkurencjach olimpijskich 2x70m strzelanych w kategorii indywidualnej i zespołowej wśród kobiet i mężczyzn oraz w kategorii mikstów. Do 5-ciu złotych medali zawodnicy z Żywca dołączyli jeszcze jeden srebrny i jeden brązowy medal. Zdecydowanie najlepszymi zawodnikami 2 dniowych zmagań w Krakowie okazali się: Karina Kozłowska i Oskar Kasprowski, którzy wyraźnie prowadzili po strzelaniach kwalifikacyjnych w konkurencji 2x70m w dniu 30.07.2022r.

Kasprowski uzyskując wynik 657pkt. na oddane 72 strzały wyprzedzał kolegę klubowego Filipa Łazowskiego o 29pkt. a następnego zawodnika Jakuba Smolińskiego ze Zrywu Dobrcz o 32pkt. 4 miejsce po kwalifikacjach zajmował inny zawodnik z Żywca Adam Wojtala strzelając 620pkt. 14 miejsce zajmował Mateusz Mędrzak z Łucznika.
Karina Kozłowska natomiast uzyskała 666pkt. co jest nowym rekordem życiowym zawodniczki oraz rekordem klubu i wyprzedzała o 20pkt. Kamilę Napłoszek z Marymontu Warszawa. 3 miejsce zajmowała Wiktoria Toczek z ŁKS Sagit Humniska, która uzyskała tylko 592pkt. 9 miejsce zajmowała Gloria Juszczuk, 10-te Sofia Tulkina, 16 Karolina Jurasz wszystkie z Łucznika Żywiec.
Złoty medal wygrała zawodniczka z Żywca po pokonaniu w finale w setach 6 do 0pkt. Kamilę Napłoszek z Marymontu Warszawa. Wcześniej żywczanka w 1/32 nie miała przeciwniczki, w 1/16 pokonała Joannę Świerzewską z Mazowsza Teresin 6 do 0pkt., w 1/8 koleżankę klubową Karolinę Jurasz 6 do 0pkt., w 1/4 pokonała Martę Smolak z Talentu Wrocław 6 do 0pkt., w 1/2 pokonała Aleksandrę Paczuską z Marymontu również 6 do 0pkt.
Karolina Jurasz zajęła 15 miejsce a Sofia Tulkina 17, Gloria Juszczuk 25, Witkoria Cader 29.
Złoty medal wśród mężczyzn zdobył Oskar Kasprowski, który w 1/32 miał wolne przejście, w 1/16 pokonał Piotra Pospiszyl ze Społem Łódź 7 do 1pkt., w 1/8 pokonał Bartłomieja Bątkiewicza z Talentu Wrocław 6 do 4pkt., w 1/4 Andrzeja Neściora z Talentu Wrocław 6 do 2pkt. w 1/2 Wiktora Borusińskiego ze Stelli Kielce 6 do 0pkt. Natomiast w finale spotkał się z kolegą klubowym Filipem Łazowskim z którym wygrał 7 do 3pkt.
Oboje ci zawodnicy spotkali się już 3 lata wcześniej w Krakowie w finale Mistrzostw Polski Juniorów i kolejność w finale była taka, jak obecnie po 3 latach. Wysoką 6 lokatę zajął Mateusz Mędrzak, który w walce w o brązowy medal przegrał z Ryszardem Topolnickim z Trampu Jarosław. 11 miejsce zajął Adam Wojtala.
Pozostali zawodnicy z Żywca i zawodniczki zajęli miejsca poza 32 najlepszych.
W kategorii zespołowej rozegranej w godzinach popołudniowych w sobotę również zdecydowanie wygrały zespoły Łucznika Żywiec startujące w 3 osobowych składach:
Kobiety – Karina Kozłowska, Karolina Jurasz, Gloria Juszczuk
Mężczyźni – Oskar Kasprowski, Filip Łazowski, Adam Wojtala
W kobiecym finale spotkały się zespoły z Łucznika i Marymontu i żywczanki wygrały w 3 rozegranych setach 5 do 1pkt. brązowe medale zdobyły zawodniczki Płaszowianki Kraków i Mazowsza Teresin. 7 miejsce zajął Łucznik II w składzie: Sofia Tulkina, Magdalena Ślusarczyk, Wiktoria Cader, Wioletta Długoszek, 8 miejsce zajął Łucznik Żywiec III – Aleksandra Szuman, Elżbieta Rodak, Edyta Czernecka.
W męskim finale Łucznik Żywiec wygrał w setach 6 do 0 pkt. z Talentem Wrocław, brązowe medale zdobyli Agros Zamość i Społem Łódź. Wysoką 6 lokatę zajął Łucznik II w składzie: Mateusz Mędrzak, Bartłomiej Wiśniecki, Patryk Cacak.
W rozegranej również późnym popołudniem kategorii mikstów tryumfowała para mieszana z Żywca w składzie Karina Kozłowska i Oskar Kasprowski, którzy pokonali w finale miksta z Marymontu Kamilę Napłoszek i Antoniego Powałę wynikiem 6 do 0 w setach. Brązowe medale zdobyli ponadto F. Łazowski i G. Juszczuk z Łucznika II oraz Marymont Warszawa II. 12 miejsce punktowane zajął Łucznik Żywiec III – Adam Wojtala, Sofia Tulkina.

W punktacji klubowej wśród 21 punktujących klubów wygrał zdecydowanie Łucznik Żywiec: