Sport

W dniach 21-22.11.2020 w hali sportowej KS Boruta w Zgierzu odbyły się XXXV Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów i X Mistrzostwa Polski Młodzieżowców. Wśród juniorów startowali zawodnicy i zawodniczki w wieku 18-20 lat a wśród młodzieżowców od 21 do 23 lat.

Wysoką klasę potwierdziła najlepsza polska łuczniczka, żywczanka Sylwia Zyzańska zdobywając złoty medal i tytuł mistrzowski wygrywając bezpośredni pojedynek w setach
6 do 4pkt. z zawodniczką KS Społem Łódź Magdaleną Śmiałkowską. Wcześniej w ½ finału pokonała Annę Tobolewską z ULKS Zryw Dobrcz wynikiem 7 do 1pkt. Drugi tytuł mistrzowski wywalczyła Sylwia Zyzańska wraz z koleżankami klubowymi Zuzanną Grzymek i Wiolettą Długoszek w konkurencji zespołowej po wygranym pojedynku z zespołem kobiet LKS Mazowsze Teresin wynikiem w setach 6 do 2pkt.. Trzeci złoty medal zdobył Oskar Kasprowski w kategorii juniorów pokonując w pojedynku finałowym w setach 6 do 0pkt. kolegę klubowego Adama Wojtalę. Oskar Kasprowski zdobył również drugi złoty medal w konkurencji zespołowej wraz z Adamem Wojtalą i Filipem Łazowskim po pokonaniu w strzelaniu finałowym zespół juniorów z Mazowsza Teresin. Piąty złoty medal zdobyły juniorki w składzie Karolina Jurasz, Joanna Misiura, Magdalena Ślusarczyk, które po zaciętym pojedynku przy stanie remisowym 4 do 4pkt. w setach wygrały dopiero w barażu w którym każda z zawodniczek strzela po jednej strzale z zespołem juniorek Mazowsze Teresin. Srebrny medal dla Łucznika zdobył wspomniany Adam Wojtala wśród juniorów, brązowe medale zdobyli natomiast K. Jurasz wśród juniorek, F. Łazowski wśród juniorów, S. Zyzańska i Konrad Słowik wśród młodzieżowców w konkurencji mikstów i mikst juniorów O. Kasprowski i K. Jurasz. Brązowe medale zdobyły jeszcze II zespoły Łucznika: młodzieżówki – Brygida Dudek, Aleksandra Sommer, Natalia Szeląg, Agnieszka Bonifławska, juniorki – Maria Bonko, Marta Hyla, Aleksandra Szuman, juniorzy – Bogdan Hudyma, Igor Yavnikov, Ostap Dovgan. Brązowy medal w kategorii łuków bloczkowych zdobyła juniorka Elżbieta Rodak. W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski w Zgierzu w konkurencji łuków olimpijskich wygrał Łucznik Żywiec zdobywając: 5 złotych, 1 srebrny, 6 brązowych medali przed KS Społem Łódź: 3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy i MLKS Czarna Strzała Bytom: 2 złote, 1 brązowy.
Łącznie medale zdobyło 10 klubów sportowych ale złote medale zdobyły tylko w/w 3 kluby.
W rozegranych tydzień wcześniej w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów młodszych w Wilkowicach wszystkie 5 tytułów zdobyli żywieccy łucznicy. W klasyfikacji zespołowej klubów wygrał Łucznik Żywiec zdobywają 5 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale przed Mazowszem Teresin 2 srebrne, 1 brązowy, Mewą Kołobrzeg – 1 srebrny,
1 brązowy. W Wilkowicach medale zdobyło 6 klubów.
Na uwagę zasługuje bezprecedensowy sukces Łucznik Żywiec, który w ciągu 7 dni na Mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowych zdobył 10 tytułów Mistrza Polski.
Następne i ostatnie w tym roku Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików w wieku od 12 do 14 lat odbędą się w Nowej Rudzie w dniu 28.11.2020r. Żywczanie będą tam walczyć również o medale na czele z Amelią Knopek, Otylią Strzałką, Karoliną Kliś, Zuzanną Kleszcz, Mają Smutek, Łucją Bidzińską, Alicją Pytko, Edytą Łętowską, Kacprem Stasicą,
Mateuszem Jeziorskim, Miłoszem Harat, Bogdanem Batiusem i Dominikiem Foją.