Sport
Nie zabraknie pasjonatów sportu m.in. z Kanady, Stanów Zjednoczonych, a nawet z RPA. Zmagania potrwają do 3 marca.

Wisła po raz pierwszy będzie gospodarzem Igrzysk, które odbywają się co dwa lata. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

„Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim doskonała okazja do integracji dla naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Jest to jednocześnie czas wzruszeń i wielu wspomnień. Niezależnie od długości i szerokości geograficznej, którą zamieszkujemy, łączy nas przecież wspólna ojczyzna. Dziś wszyscy spotykamy się pod flagą biało-czerwoną. Zaś Wisła – jedna z piękniejszych, turystycznych wizytówek województwa śląskiego to idealne ku temu miejsce. Warto przy tej okazji przypomnieć, że Światowe Igrzyska Polonijne korzeniami sięgają aż do lat 30-tych XX wieku. Igrzyska mają piękną tradycję i historię” – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W ceremonii otwarcia, która odbyła się w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Sportu, władze Województwa Śląskiego i prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Uroczyście zapalony został znicz olimpijski. Nie zabrakło oprawy artystycznej - wystąpiła góralska kapela Horuk i zespół Lachersi.

„W tych trudnych czasach doceniamy wspólnotę, bo ona daje nam siłę. Dziękuję, że pielęgnujecie tę wspólnotę również poza granicami Polski. Sport jest płaszczyzną, na której możemy budować jedność” – mówił minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Przeczytaj także: 

Zawody sportowe rozpoczną się w poniedziałek, 28 lutego. W imprezie weźmie udział blisko 450 uczestników z 20 krajów świata. Zawodnicy swoich sił spróbują w biegach narciarskich, slalomie, slalomie gigancie, zawodach snowboardowych, rywalizacji nordic walking oraz w turnieju rodzinnym. Wydarzenie ma przede wszystkim charakter integracyjny.

„Niezmiernie cieszymy się, że to właśnie Wiśle przypadł zaszczyt organizacji tak prestiżowej imprezy. Igrzyska to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także szereg interesujących wydarzeń kulturalnych. Nie zabraknie spotkań z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami. Będą też wieczory tematyczne poświęcone Polonii i wycieczki krajoznawcze” – zapowiada burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Zdjęcie: slaskie.pl