Szansa na rewitalizację linii kolejowej 97 – Sucha Beskidzka – Żywiec
Lista może się jeszcze zmienić
– W przypadku ewentualnego odstąpienia wnioskodawcy od realizacji zgłoszonego przez siebie projektu, możliwa jest realizacja innego projektu, który znalazł się na kolejnym miejscu listy rankingowej, zgodnie z punktacją uzyskaną w trakcie oceny. Realizacja pozostałych projektów jest uzależniona od możliwości finansowych – przekazał nam Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.
Oznacza to ni mniej ni więcej to, że jeśli któryś z projektów wypadnie, to w jego miejsce ma zostać zrealizowany kolejny projekt z listy rankingowej, a więc w pierwszej kolejności ten oznaczony numerem 35, ponieważ jest to pierwsza pozycja “pod kreską”. Tak się składa, że trzydziestą piątą pozycję zajmuje wniosek dotyczący rewitalizacji linii kolejowej 97, na odcinku Sucha Beskidzka – Żywiec. Można więc mieć nadzieję, że ten projekt będzie zrealizowany, dlatego że trudno uwierzyć w budowę nowej linii do Turku, czy też realizację jedynego projektu z województwa opolskiego, który nie ma zapewnionego wkładu własnego lokalnych samorządów. Warto zaznaczyć, iż w pierwszej kolejności mają być realizowane projekty liniowe, a nie punktowe w postaci budowy lub modernizacji przystanków kolejowych.
Dwa miesiące na potwierdzenie z samorządów
Poza projektem dotyczącym linii 97, kolejne pozycje na liście zajmują lubuski projekt dotyczący Międzychodu, który miałby zapewnić dojazd do tego miasta ze strony Gorzowa Wielkopolskiego, a także projekt autorstwa Bielska-Białej dotyczący rewitalizacji linii kolejowej 190, na odcinku Skoczów – Bielsko Biała. Trzydziestą ósmą pozycję zajmuje dolnośląski projekt dotyczący linii 310 i budowy drugiego toru na części linii 285 w kierunku Świdnicy.
Kolejnym krokiem od ogłoszenia wyników ma być formalne zawarcie umów między wnioskodawcami, a PKP PLK, które potwierdzą wolę realizacji danego zadania. Ma się to stać w ciągu dwóch miesięcy. W najbliższym czasie dowiemy się więc, czy wszystkie projekty z listy podstawowej zostaną skierowane do realizacji, zarówno z listy podstawowej jak i ewentualnie z “rezerwy”.
Przeczytaj także

Spotkanie autorskie z Pawłem Gołuchem w Ślemieniu
16.05.2025 23:28
Gminny Dzień Dziecka w Ujsołach
16.05.2025 23:17
Obchody 25-lecia Jubileuszowego Krzyża na Bendoszce podczas XVI Rajdu Szlakami Papieskimi w Worku Raczańskim
16.05.2025 23:01
Wyjątkowy spektakl Teatru K – “Matkisyn”
16.05.2025 10:08
Wypadek w Łodygowicach: motocyklista poważnie ranny po zderzeniu z samochodem
16.05.2025 06:04