30 kwiecień
2025

Szpital Żywiec. Pytania, problemy z odpowiedzią a w tle prokurator

Autor: Paweł Wnętrzak Zdjęcie: Dario-Film Data publikacji: 03.01.2021 19:04

Nowy Szpital w Żywcu to inwestycja, na którą mieszkańcy Żywiecczyzny czekali od wielu lat. Nowy obiekt od początku budzi wiele skrajnych opinii związanych m.in. z lokalizacją. Dodatkowo pojawia się coraz więcej niepokojących informacji, jakie płyną z nowoczesnej placówki.

Szpital w Żywcu bez „interny”

Po wielu latach zapowiedzi i przekładania terminów nowy szpital w Żywcu został oficjalnie otwarty 21 września 2020 roku. Placówka jest bardzo nowoczesna jednak sporo kwestii budzi zaniepokojenie wśród lekarzy i mieszkańców Żywiecczyzny. Wiele kontrowersji w ostatnim czasie wzbudziła decyzja o ograniczeniu dostępu do oddziału wewnętrznego, na który przyjmowani są wyłącznie pacjenci zakażeni koronawirusem. Izba wewnętrzna w Szpitalu Żywiec na wniosek ministerstwa zdrowia została przekształcona na oddział „covidowy” 4 listopada ubiegłego roku.
W pierwszej połowie listopada do redakcji portalu dotarł list jednego z czytelników, w którym zasygnalizowano, że Internistyczna Izba Przyjęć w żywieckim szpitalu jest nieczynna a pacjenci w stanie nagłego zagrożenia życia nie są przyjmowani. O sprawę zapytaliśmy przedstawicieli Szpitala Żywiec. Odpowiedzialna za kontakt z mediami Karolina Kocięcka poinformowała portal, że w związku z wnioskiem Ministerstwa Zdrowia na prośbę Urzędu Wojewódzkiego o przygotowanie kolejnych miejsc dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 i wymagających hospitalizacji, w Szpitalu Żywiec trwają przygotowania do rozszerzenia tzw. oddziału covidowego o nowe łóżka. W związku z tym obecnie do oddziału chorób wewnętrznych przyjmowani są jedynie pacjenci internistyczni, którzy mają pozytywny wynik testu na koronawirusa.
Izba przyjęć internistyczna przyjmuje pacjentów zakażonych SARS-COV-2 lub pacjentów z objawami covidowymi. Izba przyjęć przyjmuje pacjentów chirurgicznych, ortopedyczo-urazowych, położniczo-ginekologicznych oraz pediatrycznych.



Nowy szpital w Żywcu – mniej łóżek

W Szpitalu Powiatowym w Żywcu, który mieścił się przy ulicy Sienkiewicza funkcjonowały dwa oddziały wewnętrzne, na których w sumie było 90 łóżek. W nowym szpitalu zlokalizowanym przy ul. Pola Lisickich łóżek było zdecydowanie mniej. Później okazało się, że po przekształceniu „interny” w nowym żywieckim szpitalu na oddział „covidowy” wszystkich łóżek jest 30 łóżek, w tym 4 połączone z respiratorami.

Trudne pytania?

Po publikacji tego materiału otrzymaliśmy od Czytelników sporo sygnałów, wiele z nich bardzo niepokojących. W dniu 18 listopada ubiegłego roku, w oparciu o informacje przekazane przez Czytelników poprosiliśmy o udzielenie odpowiedzi na cztery pytania, związane z tym, co niepokoi mieszkańców Żywiecczyzny.

  • Ilu lekarzy i pielęgniarek, którzy pracowali w “starym” Szpitalu Powiatowym w Żywcu podjęło zatrudnienie w placówce Szpital Żywiec?
  • Z czego wynikają braki kadrowe w Szpitalu Żywiec? Chodzi o apel, jaki skierował Starosta Kalata.
  • Czy lekarze w Szpital Żywiec zatrudniani są w ramach kontraktu? Ilu takich lekarzy jest zatrudnionych obecnie na takich zasadach?
  • Jakie warunki proponują Państwo lekarzom, którzy zgłaszają się do pracy w zarządzanym przez Państwa Szpitalu?

Niestety na odpowiedź przyszło nam poczekać dłużej, niż zakładaliśmy i odpowiedź na nie otrzymaliśmy długo po ustawowym terminie i po naszych prośbach przekazanych mailowo i telefonicznie.

W dniu 9 grudnia ubiegłego roku otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania. Cytujemy je poniżej:

1. Ilu lekarzy i pielęgniarek , którzy pracowali w “starym” Szpitalu Powiatowym w Żywcu podjęło zatrudnienie w placówce Szpital Żywiec?

Zapisy umowy PPP są bardzo korzystne dla pracowników. Zgodnie z nimi cały, doświadczony i wykwalifikowany, personel ZZOZ miał zagwarantowane przejście do Szpitala Żywiec w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy, czyli bez zmiany warunków finansowych, przechodząc jednocześnie do pracy w szpitalu o nieporównywalnie wyższych standardach.

2. Z czego wynikają braki kadrowe w Szpitalu Żywiec? Chodzi o apel, jaki skierował Starosta Kalata.

Apel starosty związany był z niezmiernie trudną sytuacją, z jaką obecnie boryka się większość szpitali w Polsce i dotyczył pracy na oddziale tzw. covidowym. Praca na oddziale, gdzie leczone są osoby z koronawirusem jest bardzo wymagająca, w związku z czym niezbędne jest jak najlepsze zabezpieczenie go pod kątem personelu. Konieczne było także przygotowanie się na kolejną falę wzrostu zakażeń i spodziewaną decyzję Ministra Zdrowia o zwiększeniu liczby dostępnych w szpitalu łóżek covidowych.

3. Czy lekarze w Szpital Żywiec zatrudniani są w ramach kontraktu? Ilu takich lekarzy jest zatrudnionych obecnie na takich zasadach?

Przeniesienie ZZOZ do nowego szpitala to dopiero pierwszy krok w dalekosiężnej strategii rozwoju usług medycznych dla Żywiecczyzny. Nasza placówka cały czas się rozwija i podejmujemy rozmowy z kolejnymi specjalistami, aby zwiększyć ich dostępność w naszym regionie. Otworzyliśmy nowe poradnie specjalistyczne, m.in. kardiologiczną, neurochirurgiczną, czy gastroenterologiczną, w pełnym zakresie działa pracownia diagnostyki obrazowej, w której zainstalowany został nowy aparat do badań tomograficznych, a także ruszyła kompleksowa poradnia rehabilitacyjna, w której zatrudnieni zostali fizjoterapeuci, dietetycy oraz logopedzi.
Jesteśmy elastyczni, jeżeli chodzi o formy zatrudnienia i oferujemy atrakcyjne warunki pracy. Lekarze są zatrudniani zarówno na podstawie umowy o pracę jak i umów cywilnoprawnych. Obecnie w ramach kontraktów z NFZ zatrudnionych jest 110 lekarzy.

4. Jakie warunki proponują Państwo lekarzom, którzy zgłaszają się do pracy w zarządzanym przez Państwa Szpitalu?

Proponujemy pracę w pięknej, nowoczesnej, dobrze wyposażonej placówce i z nową organizacją pracy. Obecnie wszystkie oddziały i pracownie diagnostyczne znajdują się w jednym budynku z funkcjonalnym układem pomieszczeń, pozwalającym na zoptymalizowanie pracy personelowi. Wprowadzonych zostało wiele usprawnień, jak między innymi: rozbudowane systemy informatyczne oraz wysokiej klasy system przywoławczy dla personelu pielęgniarskiego i lekarskiego. Dodatkowo w naszym Bistro wszyscy pracownicy mogą zjeść smaczne i zdrowe posiłki. Oferujemy też formy zatrudnienia dostosowane do potrzeb lekarzy, czyli zarówno stosunek pracy, jak i umowy cywilnoprawne.

Otrzymane odpowiedzi postanowiliśmy doprecyzować i 10 grudnia przesłaliśmy prośbę o dokładniejsze informacje. Nasze pytania dotyczyły takich kwestii jak:

  • Proszę o doprecyzowanie dokładnej liczby osób.
    W udzielonej odpowiedzi informuje Pani również o personelu wykwalifikowanym, zatem tu pojawia się kolejna prośba o udzielenie informacji dotyczących personelu niewykwalifikowanego, ilu takim osobo zaproponowali Państwo przejście do nowej placówki.
  • W pytaniu numer cztery zależałoby mi również na podaniu wysokości wynagrodzeń, jakie proponują Państwo lekarzom zatrudnionym w Szpital Żywiec.
  • Poprosiliśmy również o udzielenie odpowiedzi w terminie, wynikającym z ustawy o dostępie do informacji publicznej. Termin minął 24 grudnia. Odpowiedzi, poza telefoniczną propozycją rozmowy z dyrekcją Szpitala Żywiec, nie otrzymaliśmy. 

Zawiadomienie do Prokuratury

Sytuacja, w której oddział wewnętrzny w żywieckim szpitalu jest nieczynny od kilku tygodni, a pacjenci są odsyłani do sąsiednich szpitali m.in. w Bielsku-Białej czy Suchej Beskidzkiej, wzbudziła niepokój zarówno u mieszkańców, jak i lekarzy oraz ratowników medycznych. Jak poinformowała Kronika Beskidzka w artykule pt. „Szpital bez interny” – 2 grudnia 2020 roku jeden z lekarzy w tej sprawie złożył zawiadomienie w żywieckiej prokuraturze, zaznaczając że mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez osoby zarządzające szpitalem w Żywcu. Dziennikarze Kroniki w tej sprawie wysłali do Szpitala Żywiec pytania i od 16 grudnia ubiegłego roku czekają na odpowiedź.

Będzie skarga

Nasza redakcja zawsze stoi po stronie mieszkańców. Każdy mieszkaniec Żywiecczyzny zasługuje na dobrą i godną opiekę medyczną. Skierowane przez portal pytania o informację publiczną pozostały bez pełnej odpowiedzi a termin na udzielenie odpowiedzi minął. W związku z powyższym w nadchodzącym tygodniu zamierzamy złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Warto również zaznaczyć, że działanie polegające na nieudostępnianiu informacji publicznej może wyczerpywać znamiona przestępstwa z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Przeczytaj także

Jak złapałem diabła – pierwszy odcinek serii “Zbójnickie Opowieści”

Beskidzkie legendy powracają w nowej odsłonie. Seria filmów “Zbójnickie Opowieści” wkracza na ekran z niezwykłą historią, która zapowiada się na…
Czytaj więcej

X Końska Zajawka w Węgierskiej Górce

Władze Gminy Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Agroturystyka „Manhattan” oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka pragną zorganizować niezwykle atrakcyjną imprezę dla całych rodzin…
Czytaj więcej

Polski Związek Wędkarski Żywiec Zabłocie zaprasza na podwójne zawody wędkarskie

Miłośnicy wędkowania z gminy Radziechowy-Wieprz będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które połączy rywalizację sportową z ekologiczna edukacją. Tego…
Czytaj więcej

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach w gronie finalistów konkursu Edukacja Regionalna w Szkole

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach kolejny raz zostało zakwalifikowane do finału XV-tej edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole “Proszę…
Czytaj więcej

Kabaret Mumio świętuje 25-lecie na scenie MCK w Żywcu

Żywiec, 17 maja 2025 roku stanie się wieczorem pełnym humoru, satyry i niezapomnianych scenicznych szaleństw, sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury…
Czytaj więcej

Żywiecka Biblioteka Samorządowa zaprasza na spotkanie autorskie z Beatą Pawlikowską!

Żywiecka Biblioteka Samorządowa z ogromną radością ogłasza kolejne wyjątkowe wydarzenie dla miłośników literatury, podróży i inspirujących opowieści. 17 maja odbędzie…
Czytaj więcej