18 marzec
2025

Uroczystości z okazji oznaczenia grobu Jana Ficka ps. „Jamnik”

Autor: Redakcja Data publikacji: 05.10.2023 09:39
OPG WG

2 października 2023 r. – w gminie Węgierska Górka odbyły się uroczystości z okazji oznaczenia grobu żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych śp. Jana Ficka ps. „Jamnik”.

Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierska Górka, którą odprawił ks. dr. Henryk Zątek. Wygłosił piękne kazanie o miłości do ojczyzny, jej wartości i poświęceniom, z jakimi zmagali się Ci, którzy za wolną ojczyznę walczyli.

Po przejściu na cmentarz parafialny w Cięcinie, nastąpiła druga część wydarzenia. Ponieważ uroczystości miały charakter państwowy, nie mogło zabraknąć odśpiewania hymnu Polski.

Przybyłych gości przywitał wójt gminy Piotr Tyrlik. W krótkim słowie postać Jana Ficka i wydarzenia związane z operacją “Lawina” przybliżył zebranym naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – Jan Kwaśniewicz. Nakreślił także założenia idei odznaczania grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Bardzo podniosłym momentem było oznaczenie grobu plakietką „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. W intencji Partyzanta pomodlił się ks. Zątek, odmówiona została także modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych. Uczestnicy wzruszyli się podczas przemowy bratanka Jana Ficka – pana Antoniego Ficka, który z ogromnym przejęciem mówił o swoim wuju.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty na grobie Jana Ficka.

 

Jan Ficek ps. „Jamnik” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych urodził się 9 maja 1923 r. w Ciścu w pow. żywieckim. Był synem Franciszka i Franciszki z d. Kubica. Uczestniczył wraz z rodziną w budowie fortu „Wędrowiec“ w Węgierskiej Górce. Według przekazów rodzinnych pełnił służbę wojskową przed wstąpieniem do Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił służbę w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Grodkowie przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w wyniku operacji o kryptonimie „Lawina”. Szczątki Jana Ficka zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r. w Grodkowie.

 

Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu

W dniach 1-2 marca 2025 hala sportowa w SP9 w Żywcu zamieni się w prawdziwy raj dla dzieci i ich…
Czytaj więcej

Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!

Wyobraź sobie, że Twój biznes to samotny wędrowiec na górskim szlaku – silny, pełen potencjału, ale napotykający na swojej drodze…
Czytaj więcej

Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek

Zbliża się Tłusty Czwartek, a restauracja 3 Poziomki ma przyjemność ogłosić, że przyjmuje zamówienia na pączki, które można odebrać osobiście…
Czytaj więcej

Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!

  Szukasz miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas na świetnej zabawie, a Ty się zrelaksować? Park Fantazja to idealne rozwiązanie!
Czytaj więcej

Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!

W Jeleśni działa przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci – Kraina Radości Active & Fun! To wyjątkowe 80 m², które zostały zaprojektowane…
Czytaj więcej

Ratownicy GOPR brali udział w poszukiwaniach nietrzeźwego mężczyzny

Z piątku na sobotę o godz. 2.15 ratownik pełniący dyżur nocny w Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku przyjął zgłoszenie o…
Czytaj więcej