30 kwiecień
2025

Węgierska Górka: 30. pielgrzymka osób niepełnosprawnych

Autor: Redakcja Data publikacji: 24.05.2023 23:16

Z udziałem około tysiąca podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta w Węgierskiej Górce na Żywiecczyźnie 24 maja 2023 r. odbyła się 30. pielgrzymka osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich rodzin i przyjaciół.

Bp Piotr Greger, zwracając się do uczestników spotkania, podkreślił, że są oni „potwierdzeniem ewangelicznej prawdy o przezwyciężającej wszystko sile miłości”.

Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie proboszczem jest zaangażowany w dzieła Fundacji ks. Henryk Zątek. Liturgii przewodniczył bielsko-żywiecki biskup pomocniczy. Duchowny przypomniał w homilii, że człowiek uczy się miłości od innych ludzi, „ponieważ kolejne pokolenia stanowią żywą sztafetę miłości”.

„Najważniejszym ogniwem w wychowaniu człowieka do miłości pozostaje zawsze rodzina. Jeśli więc przeżywa ona jakikolwiek kryzys, wówczas odbija się on na całym procesie wychowania do miłości” – zaznaczył.

„Czy jednak dzisiejszy świat wierzy jeszcze w miłość? Czy to, co ludzie w dzisiejszym świecie nazywają miłością, jest rzeczywiście godne tego miana?” – pytał kaznodzieja i zauważył, że jedną ze spraw, którą współczesnemu człowiekowi najtrudniej zrozumieć, to prawda o tym, że miłość jest darem z siebie, jest ofiarą.

Zauważył, że miłość nieoparta na fundamencie prawdy, pełnej prawdy o człowieku, jest oszustwem. „Ci, którzy tego nie rozumieją, oskarżają także Kościół o brak wyrozumiałości i współczucia. Jednakże prawdziwa wyrozumiałość i szczere współczucie muszą wyrastać z prawdziwej miłości do człowieka, z troski o jego prawdziwe dobro” – powiedział bp Greger.

Zapewnił, że działalność osób stanowiących środowisko Fundacji im. Brata Alberta, a także grono ludzi wspomagających to dzieło, „jest potwierdzeniem ewangelicznej prawdy o przezwyciężającej wszystko sile miłości”.

„Jesteście żywym dowodem, iż nieodłącznym elementem tożsamości chrześcijańskiej jest świadomość, że Jezus szczególnie daje znać o sobie w ludziach ubogich, pogardzanych, doświadczających rozmaitych ograniczeń, będących ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej” – dodał.

Na koniec zwrócił uwagę, że budowanie cywilizacji miłości w świecie musi opierać się na prawdzie. „Tylko człowiek uświęcony w prawdzie, a więc poddany prawdzie Bożej, może stać się świadkiem i narzędziem prawdziwej miłości. Takich prawdziwych apostołów miłości potrzebuje dzisiejszy świat” – podkreślił.

W procesji ofiarnej podopieczni ponad trzydziestu oddziałów Fundacji razem z chlebem i winem przynieśli m.in. wykonane w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej obrazy. Prace stworzone w różnych technikach przedstawiały głównie motywy sakralne: Chrystusa, Matkę Bożą, świętych, kościoły.

Po Eucharystii odbył się piknik integracyjny na pobliskich bulwarach. Specjalny występ przygotowała miejscowa szkoła podstawowa. Wystąpiły też zespoły z Przeciszowa, Cięciny i Żabnicy. Przygotowano poczęstunek. Beata Ciura z Fundacji zaznaczyła, że Węgierska Górka jest miejscem bardzo gościnnym i otwartym na potrzeby drugiego człowieka, a wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik przypomniał, że to tu rozegrała się w 1939 r. bohaterska bitwa, dzięki której miejscowość zyskała nazwę „Westerplatte Południa”.

Przygotowano też szereg atrakcji, m.in. warsztaty tworzenia regionalnych kwiatów, zabawy artystyczne, konkursy sprawnościowe. Stanowiska ze sprzętem zaprezentowały miejscowa OSP i policja. Dużym zainteresowaniem cieszyła się mała zagroda z owcami.

Fundacja im. Brata Alberta została założona w 1987 roku przez Zofię Tetelowską, Stanisława Pruszyńskiego, kapelana „Solidarności” ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa zwanych popularnie „Muminkami”. Od początku swego istnienia niesie pomoc osobom niepełnosprawnym.

Celem Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Działania Fundacji obejmują prowadzenie domów stałego i dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, ośrodków adaptacyjnych, szkół oraz przedszkoli integracyjnych. Fundacja ma swoich podopiecznych w 36 placówkach w całej Polsce.

Źródło: diecezja.bielsko.pl / Autor: Robert Karp / zdjęcie ks. Piotr Bączek

Przeczytaj także

Piknik Majowy w Wieprzu!

Majówka to czas, kiedy natura budzi się do życia, a my wszyscy szukamy okazji, by złapać trochę słońca, odetchnąć świeżym…
Czytaj więcej

Jak złapałem diabła – pierwszy odcinek serii “Zbójnickie Opowieści”

Beskidzkie legendy powracają w nowej odsłonie. Seria filmów “Zbójnickie Opowieści” wkracza na ekran z niezwykłą historią, która zapowiada się na…
Czytaj więcej

X Końska Zajawka w Węgierskiej Górce

Władze Gminy Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Agroturystyka „Manhattan” oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka pragną zorganizować niezwykle atrakcyjną imprezę dla całych rodzin…
Czytaj więcej

Polski Związek Wędkarski Żywiec Zabłocie zaprasza na podwójne zawody wędkarskie

Miłośnicy wędkowania z gminy Radziechowy-Wieprz będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które połączy rywalizację sportową z ekologiczna edukacją. Tego…
Czytaj więcej

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach w gronie finalistów konkursu Edukacja Regionalna w Szkole

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach kolejny raz zostało zakwalifikowane do finału XV-tej edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole “Proszę…
Czytaj więcej

Kabaret Mumio świętuje 25-lecie na scenie MCK w Żywcu

Żywiec, 17 maja 2025 roku stanie się wieczorem pełnym humoru, satyry i niezapomnianych scenicznych szaleństw, sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury…
Czytaj więcej