24 kwiecień
2025

Węgierska Górka: Cześć dla Żołnierzy Wyklętych

Autor: Redakcja Data publikacji: 02.03.2024 01:12

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony świętem państwowym. Przy kościele M.M. Kolbego w Ciścu znajduje się symboliczny grób Żołnierzy Wyklętych. Nagrobek ustawiono w 1992 roku. W pierwszy dzień marca w imieniu mieszkańców gminy symboliczną wiązankę kwiatów złożył wójt Piotr Tyrlik wraz z współpracownikami i przedstawicielami społeczności lokalnej oraz uczniami Szkoły Podstawowej w Ciścu.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Zgodnie z Ustawą z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów.

Historia Narodowych Sił Zbrojnych nierozerwalnie łączy się z historią gminy Węgierska Górka.

Szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału, którym dowodził Henryk Flame ps. Bartek zostały odnalezione w marcu 2016 r. w ramach prac archeologicznych IPN na tzw. Polanie Śmierci w Starym Grodkowie koło Barutu (woj. opolskie). W listopadzie 2016 roku wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk spotkał się w Węgierskiej Górce z członkami rodzin żołnierzy „Bartka”, podczas spotkania został pobrany materiał genetyczny do badań porównawczych.

1 lutego 2018 r. w Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmu, w których wzięła udział delegacja rodzin z gminy Węgierska Górka na czele z Wójtem Piotrem Tyrlikiem oraz członkowie Narodowych Sił Zbrojnych „Rodzynki” z Prezesem Łukaszem Lewandowskim. W podniosłej atmosferze zostały ogłoszone nazwiska osób, których szczątki zostały odnalezione. Noty identyfikacyjne odbierali krewni ofiar. Z gminy Węgierska Górka noty otrzymały rodziny: Koniorów, Maślanków, Pajestków. Notę identyfikacyjną Franciszka Koniora odebrała siostra Cecylia Białożyt, Karola Maślanki i Józefa Maślanki – wnuk ich brata Piotr Drobny, Michała Pajestki – bratanica Maria Bednarz.

Mieszkańcy naszej gminy kultywują pamięć o wymordowanych partyzantach z Żywiecczyzny. Należy tu wspomnieć o szczególnej roli Wójta Gminy Węgierska Górka Piotra Tyrlika, ks. Prałata Władysława Nowobilskiego oraz organizacji NSZ Rodzynki. Tradycją już niemal pozostają wyjazdy na polanę Hubertus zwaną „Polaną Śmierci” w ostatnią sobotę września w rocznicę egzekucji i uczestniczenie we mszy świętej w intencji Ojczyzny i pomordowanych żołnierzy.

 

Nasi bohaterowie:

Franciszek Konior pseud. „Rekin”

Urodził się 30 marca 1926 r. w Cięcinie. W latach 1945 – 1946 był żołnierzem zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Został zamordowany w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Szczątki Franciszka Koniora zostały odnalezione w marcu 2016 r. podczas prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim.

Józef Maślanka pseud. „Borsuk” ur. 6 października 1921 r. w Ciścu

Karol Maślanka pseud. „Tygrys” ur. 22 października 1923 r. w Ciścu

Obaj bracia byli w latach 1945 – 1946 żołnierzami zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Zostali zamordowani w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Zniszczone w wyniku eksplozji szczątki jednego z braci zostały odnalezione w marcu 2016 r. w wyniku prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim. Na podstawie badań genetycznych nie można jednakże określić, do którego z braci Maślanków należą zidentyfikowane szczątki.

Michał Pajestka pseud. „Leszczyna”

Urodził się 11 sierpnia 1925 r. w Ciścu. W latach 1945 – 1946 był żołnierzem zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Został zamordowany w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Zniszczone na skutek eksplozji szczątki Michała Pajestki zostały odnalezione w marcu 2016 r. podczas prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim.

Źródło: Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka

Przeczytaj także

Koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II

27 kwietnia schola Młodzi Duchem zaprasza do wspólnego odśpiewania koronki do miłosierdzia Bożego.Po nabożeństwie będziemy wspominać wielkiego orędownika miłosierdzia Bożego…
Czytaj więcej

Premiera filmu „U mieszczan żywieckich w Żywcu”

Już w najbliższy piątek, 25 kwietnia, widzowie będą mieli okazję obejrzeć nowy odcinek cyklu „Etnos Małopolski”, zatytułowany „U mieszczan żywieckich…
Czytaj więcej

Mieszkańcy Gminy Lipowa zapraszają na pikietę w obronie gminy!

W czwartek, 24 kwietnia 2025 r. w godz. 7:30–8:30 przed budynkiem Urzędu Gminy Lipowa odbędzie się pokojowa pikieta mieszkańców pod…
Czytaj więcej

Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka: decyzja prezydenta, zasady i jej konsekwencje

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie żałoby narodowej. Uroczystości pogrzebowe papieża odbędą się…
Czytaj więcej

Juszczyna: IV Konkurs Gwary. Koncert laureatów

27 kwietnia o godzinie 16:00 w Domu Ludowym w Juszczynie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne – koncert laureatów IV Gminnego…
Czytaj więcej

Razem dla Kazika – bieg i piknik charytatywny

Przed nami wyjątkowe wydarzenie charytatywne, które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2025 roku. To dwudniowa inicjatywa pod hasłem „Biegniemy…
Czytaj więcej