14 czerwiec
2025

Willa w typie szwajcarskim – Leśniczówka w Złatnej

Autor: Redakcja Data publikacji: 21.02.2021 13:17

Kilka lat temu w gminie Ujosły realizowany był projekt transgraniczny “Na szklanym szlaku”. W jego efekcie w miejscowości powstało 8 km szlaku wraz z jego opracowaniem. Celem projektu było zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z dawnymi właścicielami tych ziem –  dynastią Habsburgów, po których pozostały na pograniczu polsko-słowackim materialne i niematerialne ślady ich działalności.

“Szklany szlak” rozpoczyna się od przystanku przy Starej Leśniczówce, która zwana jest także Starym Dworem. Leśniczówka znajduje się w Złatnej i została wybudowana w 1876 roku jako jedna z inwestycji Habsburgów. Złatna położona jest w Beskidzie Żywieckim, w gminie Ujsoły, u stóp Lipowskiego Wierchu. Budynek Leśniczówki był kiedyś Siedzibą Zarządu Dóbr Żywieckich. Habsburgowie prowadzili w Beskidach gospodarkę leśną. W tym też celu sprowadzili w te tereny czeskich, morawskich i austriackich leśników. Leśniczówka w Złatnej została wybudowana z drewna modrzewiowego według projektu Karola Pietschki. Budynek ułożony jest na wysokiej podmurówce z kamienia. Warto dodać, że charakteryzuje się ciekawym i bogatym zdobnictwem regionalnym, a także znajduje się na “Szlaku Drewnianej Architektury”. 

Projekt Leśniczówki w Złatnej powstał już w 1853 roku. Budynek wybudowano w 1876 roku, mieszkać w nim mieli urzędnicy leśni. Charakterystyczny dla budynku jest ganek, który biegnie wokół całej konstrukcji. Budynek ozdobiony jest drewnianym zdobnictwem, które nawiązuje do wzorów z rejonów alpejskich. Do budynku prowadzą szerokie schody, w korytarzu znajduje się wejście do kancelarii oraz do pokoi mieszkalnych. Za dużym dziedzińcem gospodarczym znajduje się oddzielny budynek inwentarski ze strychem. 

Źródło: Publikacja “Na szklanym szlaku” / Projekt leśniczówki autorstwa Karola Pietschki udostępniony przez Archiwum Państwowe w Katowicach o/Bielsko-Biała 

Przed Leśniczówka w Złatnej znajduje się obszerny dziedziniec. Obok budynku rośnie pięć lip, które są pomnikami przyrody. Ich wiek szacuje się na około 200 lat. 

Zdjęcie w ikonie: Publikacja “Na szklanym szlaku”

Przeczytaj także

Lipowa: Historyczna i burzliwa sesja Rady Gminy

Wtorkowe obrady Rady Gminy Lipowa przeszły do historii jako najdłuższa sesja w dziejach lokalnej społeczności, trwająca ponad osiem godzin. Dużą…
Czytaj więcej

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

Po raz kolejny w gminie Węgierska Górka odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kynologiczne – Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych o Championat Węgier. Organizatorem…
Czytaj więcej

III Festiwal Ziemniaka w Żabnicy

III Festiwal Ziemniaka, który odbędzie się 5 lipca 2025 roku o godzinie 15:00 na boisku sportowym w Żabnicy. Festiwal powstał z inicjatywy Koła Gospodyń…
Czytaj więcej

Zmarł śp. Jan Pawlus

Z przykrością informujemy o śmierci śp. Jana Pawlusa, wieloletniego Sołtysa wsi Słotwina oraz Prezesa i Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w…
Czytaj więcej

Zatrzymano siedem osób

W dniach 9 i 10 czerwca 2025 roku Komenda Główna Policji zarządziła ogólnopolską akcję, której celem było zlokalizowanie i zatrzymanie…
Czytaj więcej

Gmina Rajcza: Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika

15 czerwca br. o godzinie 11.00 w Rycerce Górnej odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika związanego z pacyfikacją osiedla…
Czytaj więcej