Zastanawialiście się dlaczego luty w tym, 2016 roku jest miesiącem dłuższym o jeden dzień? Zamiast 28 dni posiada ich 29? Związane jest to z tym, że rok 2016 jest rokiem przestępnym. Przesądy związane z rokiem, który ma 366 dni nie napawają optymizmem.
Rok pełen nieszczęść
Rok przestępny to rok kalendarzowy, który posiada 366 dni, zamiast 365. Według wierzeń ludowych jest to rok przynoszący pecha. Został wprowadzony w czasach średniowiecznych. W ludowych przesądach w tym roku nie należy się przeprowadzać, zmieniać pracy ani zawierać małżeństwa. Rok przestępny nie jest również dobrym rokiem, aby kobiety rodziły dzieci. Według jednego z przesądów kobiety ciężarne nie powinny obcinać włosów, bowiem przynosi to na maleństwo chorobę. Dzieci urodzone w roku przestępnym starano się jak najszybciej ochrzcić, sądzono bowiem, że ich zdrowie jest zbyt słabe. 29 lutego uważany jest za bardziej pechowy dzień niż piątek 13-go. W starożytnym Rzymie unikano wtedy wychodzenia z domu.
Inną ciekawostką związaną z rokiem przestępnym jest szkocki zwyczaj według, którego 29 lutego kobiety mogą oświadczać się mężczyźnie i kiedyś taka zmiana ról była dopuszczalna właśnie w tym dniu. Jeśli wybranek się nie zgodził, wtedy kobiecie należała się pokaźna rekompensata.
Dlaczego luty ma 29 a nie 28 dni?
Dodatkowy dzień ma na celu dopasowanie roku kalendarzowego z rokiem astronomicznym, który jest dłuższy od niego o około 6 godzin. Dzień ten pozwala zsynchronizować na powrót rok kalendarzowy z astronomicznym.
Kalendarz juliański i gregoriański
W Cesarstwie Rzymskim rok przestępny wprowadził Juliusz Cezar, odtąd używano kalendarza juliańskiego. Kalendarz ten używany był jeszcze na początku XX wieku. Obecnie wyznacza się rok przestępny zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, wprowadzonym w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Jeśli nie było był lat przestępnych, to po 100 latach bylibyśmy z datą spóźnieni o 25 dni. Dlatego co cztery lata dodajemy dodatkowy dzień. Z jednym wyjątkiem, jeżeli rok jest podzielny przez 100, a niepodzielny przez 400, to w takim roku nie dodajemy dodatkowego dnia.
Wydarzenia 29 lutego
Polskim, najważniejszym wydarzeniem, które miało miejsce 29 lutego, była konfederacja barska w roku 1768. Do innych zdarzeń zaliczamy zakończenie budowy kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz zebranie Związku Literatów Polskich potępiające zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Mickiewicza.
Można zaszaleć
Nie często dostajemy dodatkowy dzień w miesiącu do wykorzystania. Może warto zrobić coś szalonego? Zwłaszcza, że istnieje założenie, że to co się wydarzyło 29 lutego uważa się za niebyłe, czyli traktuje się tak jakby nigdy nie miało miejsca.
Oprac. Mała Mi